Προστακτική β' πληθ. του παραγγέλλω

Καλημέρα,

η προστακτική β' πληθυντικού του παραγγέλλω είναι παραγγείλτε, παραγγείλατε ή παραγγείλετε; Το είχα γράψει παραγγείλτε, μου το διορθώσανε σε παραγγείλετε, έχω όμως την εντύπωση ότι η σωστή μορφή είναι παραγγείλατε και αποδεκτή μορφή το παραγγείλτε, όχι όμως και το παραγγείλετε. Δεν αναφέρει κάτι ούτε ο Μπαμπινιώτης, ούτε και στη σχολική γραμματικη του Τριανταφυλλίδη βρήκα κάτι.

Σας ευχαριστώ!
 
Μου φαίνεται επιεικώς απαράδεκτο να σου διορθώσουν το παραγγείλτε σε παραγγείλετε, εκτός κι αν το κείμενο απευθύνεται στον Κύριο Χρήστο Σαρτζετάκη. Παραγγείλτε/παραγγείλετε είναι νομίζω τα αποδεκτά. Παραγγείλατε ίσως σε άλλες εποχές.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχει δίκιο ο Αμβρόσιος.
Πάντως νομίζω ότι το "παραγγείλτε" είναι η προστακτική του "παραγγέλνω", αν και το Λεξισκόπιο δεν την αναφέρει καν στο λήμμα παραγγέλνω. Αλλά έχει το στέλνω-στείλτε, οπότε σίγουρα πρέπει να είναι και παραγγέλνω-παραγγείλτε.
 
Μα είναι εναλλακτικός τύπος, παραγγέλλω-παραγγέλνω. Το λέει και ο Τριανταφυλλίδης!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα είναι εναλλακτικός τύπος, παραγγέλλω-παραγγέλνω. Το λέει και ο Τριανταφυλλίδης!
Το ξέρω, γι' αυτό είπα ότι έχει δίκιο ο Αμβρόσιος. Μόνο αν επιμένουν σε λόγιους τύπους μπορεί να σου το διορθώσουν, επειδή όντως το παραγγέλλω είναι πιο λόγιο από το παραγγέλνω.
 
Δεν αναφέρει κάτι ούτε ο Μπαμπινιώτης

Για καλό σου. Γιατί μεσοπθ. μετοχή έχει μόνο "παρηγγελμένος" :)

Ναι, τώρα, παραγγείλετε / παραγγείλτε (με "tilt" στο προφορικό)
 
Top