metafrasi banner

with merit

θα ήθελα να κάνω μια κοινή ερώτηση.
το with merit αποδίδεται "με τιμές" ή καλύτερα ως "πολύ καλά". Έχω δει και τα δύο Ποιο θα ήταν καλύτερα για ένα πτυχίο;
Ευχαριστώ
 
To έχω δει και 'με έπαινο' ή 'μετά επαίνου' αν προτιμάς πιο αρχαιοπρεπές σε μεταφρασμένο Μάστερ από την Αγγλία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένας ασφαλής τρόπος να μεταφράζονται αυτά είναι "με τη διάκριση merit" ή "με διάκριση (merit)".
 
Έτσι φαίνεται...

To be awarded a Master's Degree a candidate must: obtain a credit-weighted average from 180 credits of not less than 50%, including obtaining a mark of 50% or more in the dissertation.

To be awarded a Master's Degree with merit a candidate must: obtain a credit-weighted average from 180 credits of not less than 60%, including obtaining a mark of 60% or more in the dissertation.

To be awarded a Master's Degree with distinction a candidate must: obtain a credit-weighted average from 180 credits of not less than 70%, including obtaining a mark of 70% or more in the dissertation.

To be awarded a Postgraduate Diploma a candidate must: obtain a credit-weighted average mark from 120 credits of not less than 50%.

To be awarded a Postgraduate Diploma with merit a candidate must: obtain a credit-weighted average from 120 credits of not less than 60%.

To be awarded a Postgraduate Diploma with distinction a candidate must: obtain a credit-weighted average from 120 credits of not less than 70%.
Univ. of Leicester
 

SBE

¥
Δηλαδή έιναι κάτι σαν το Λίαν Καλώς, μόνο που το πανεπιστήμιο που βρήκες Τσιου είναι γενναιόδωρο, δίνει άριστα με 70% (πάει, χάλασε ο κόσμος! Κάποτε το άριστα ήταν 85%)
 
Δηλαδή έιναι κάτι σαν το Λίαν Καλώς, μόνο που το πανεπιστήμιο που βρήκες Τσιου είναι γενναιόδωρο, δίνει άριστα με 70% (πάει, χάλασε ο κόσμος! Κάποτε το άριστα ήταν 85%)
Χε, το έβαλα ενδεικτικά, ότι έχει τη σημασία υψηλότερης επίδοσης γενικά, αλλά πρέπει να ξέρει κανείς το συγκεκριμένο ίδρυμα πια για τις λεπτομέρειες αν πρόκειται για μετάφραση τίτλου σπουδών, ακριβώς σε αυτό που είπε ο nickel ότι για ασφάλεια μπορεί να μεταφράζεται "με τη διάκριση merit". Tούτο το Λέστερ μού φάνηκε πράγματι αβανταδόρικο, κάνα πρώην Πολυ; Είχα ακούσει αλλού για βάση 60% και διάκριση ...με το κυάλι.
Λες να βγάζει τέτοιους αποφοίτους; :)
 

SBE

¥
Το Καιμπριτζ και η Οξφόρδη δίνουν λέει μεγάλο ποσοστό αριστείων κι αυτό θεωρείται καλό. Εμένα κακό μου φαίνεται, σημαίνει ότι οι βαθμοί είναι χαλαροί, αν και οι σπουδές δεν είναι. Ίσως το Λεστερ να ζήλεψε τη δόξα.

To "I've never heard such a stupid question" το έχω σκεφτεί σε συνεντεύξεις αλλά δεν το έχω πει, απλά κοίταξα να την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.


Πάντως συνήθως η βάση είναι το 40-45 και το άριστα είναι 85. Με 45 δεν ξέρεις την τύφλα σου φυσικά.
 
Top