metafrasi banner

Λογοπαίγνια Bones

1) Σε επεισόδιο της σειράς Bones - Season 4 βρίσκουν ένα σκελετό πάνω σε ένα δέντρο και η δασοφύλακας (ας πούμε) λέει στο FBI να φύγουν γιατί βρίσκονται πάνω στο μεταναστευτικό μονοπάτι του Masked Booby ενός μαυρόασπρου πουλιού.
Ο πράκτορας του FBI της λέει ότι θέλει να εξετάσει την περιοχή πρώτα και μετά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τα Boobies της.
Ερώτηση: Πώς αποδίδουμε το Masked Booby και δεύτερον πώς το κάνουμε να μοιάζει με τα Boobies (το γυναικείο στήθος) για να αποδώσουμε το λογοπαίγνιο;

2) Στο ίδιο επεισόδιο η Μπόουνς (η πρωταγωνίστρια) εξηγεί τον Νόμο του Σνελ περί διάθλασης φωτός και ο πατέρας της τη διακόπτει ακριβώς στο παρακάτω σημείο:

Μπόουνς: Το Ν ισούται με...
Πατέρας: Nifty.

Ερώτηση: Ξέρω τι σημαίνει η λέξη, αλλά έχετε καμιά ιδέα για κάτι από Ν;

Ευχαριστώ όλους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μπόουνς: Το Ν ισούται με...
Πατέρας: Nifty.

Ερώτηση: Ξέρω τι σημαίνει η λέξη, αλλά έχετε καμιά ιδέα για κάτι από Ν;
Ντελικάτο;

ΥΓ Εεμμ, για ποια έννοια του nifty μιλάμε;
 

Zazula

Administrator
Staff member
1) Σε επεισόδιο της σειράς Bones - Season 4 βρίσκουν ένα σκελετό πάνω σε ένα δέντρο και η δασοφύλακας (ας πούμε) λέει στο FBI να φύγουν γιατί βρίσκονται πάνω στο μεταναστευτικό μονοπάτι του Masked Booby ενός μαυρόασπρου πουλιού.
Ο πράκτορας του FBI της λέει ότι θέλει να εξετάσει την περιοχή πρώτα και μετά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τα Boobies της.
Ερώτηση: Πώς αποδίδουμε το Masked Booby και δεύτερον πώς το κάνουμε να μοιάζει με τα Boobies (το γυναικείο στήθος) για να αποδώσουμε το λογοπαίγνιο;
Γιατί να αλλάξεις το όνομα του πουλιού (Σούλα); Εγώ θα πρότεινα να της πει ότι μετά μπορεί να κάνει ό,τι θέλει τις βυζούλες της. (Υπάρχει και η προφανέστατη λέξη που παρηχεί με τη σούλα, δηλ. η τσαπατσούλα-χωρίς-τσάπα, αλλά παραπάει.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάποια λέξη με την έννοια του nifty δεν μου έρχεται.
Λέξεις από ν με άσχετο νόημα μπορείς να βρεις πολλές: νινί και νινάκι, ντόμπρος, ντούρος, ντερμπεντέρης, νταής, νωχελικός, νταρντάνα, ντέρτι, και φυσικά η πολύ πετυχημένη πρόταση της Psifio, νόστιμο.
 
Μέσα στη ζάλη μου μετά από ώρες μετάφραση ξέχασα να σας πω ότι εκείνη εξηγεί σε παιδάκια το Νόμο του Σνελ χρησιμοποιώντας επιστημονικούς όρους και τα παιδάκια την κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια φυσικά. Γι' αυτό και ο πατέρας της την κόβει κατ' αυτό τον τρόπο.

Το Νόστιμο νομίζω είναι καλό, αλλά ας σκεφτούμε λίγο ακόμα.

Επίσης, τώρα που ξαναδιάβασα το post, σκέφτηκα, μήπως είναι αποδημητικό μονοπάτι και όχι μεταναστευτικό; Οι γνώσεις μου στην ορνιθολογία είναι φτωχές. Συγχωρήστε με που ρωτάω.

Ζαζ, θέλω κάτι πιο διακριτικό (subtle), που να υποδηλώνεται. Γιατί Boobies μπορεί να σημαίνει και το πουλί.
Για παράδειγμα: "Κάνε ό,τι θέλεις με τα πουλιά Masked Boobies."
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπορείς, βέβαια, να ξεχάσεις τα boobies και να πεις απλά:
Εξέτασε πρώτα την περιοχή και μετά κάνε ό,τι θέλεις με το πουλί σου...
Λιγάκι αδύναμο, ναι, αλλά απλό και φυσιολογικό για μας.

Για το nifty, (+1 στην psifio):
-Όπου Ν σημαίνει...
-Νόστιμο.

Και μια σατανική σύμπτωση: Κι εγώ Bones, σήμερα και αύριο...
 

nickel

Administrator
Staff member
migration path ή migratory path = μεταναστευτική διαδρομή
(Η «μετανάστευση των πουλιών» είναι ο συνηθισμένος όρος.)

Κι άλλες λέξεις από «ν»:
νιανιά, νιονιό, ντουβάρι, νισάφι, νέφτι.

Τώρα, τη σούλα ποιος την ξέρει; Προτείνω:
— Να φύγετε, γιατί είστε πάνω στη διαδρομή που ακολουθούν τα θαλασσοπούλια όταν μεταναστεύουν.
— Εμείς θα κάνουμε τις έρευνές μας και μετά χάρισμά σας τα πουλιά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Επειδή ξέρω ότι ο azimuthios το έστειλε το επεισόδιο αυτό, δημοσιεύω εδώ άλλο ένα ερώτημα για λογοπαίγνιο από τη σειρά Bones, γιατί δεν πιστεύω πως αξίζει νέο νήμα, αφού είναι απίθανο να έχει γενικότερη χρήση. Αν τελικά κριθεί σκόπιμο, νομίζω ότι μπορεί να διαχωριστεί εκ των υστέρων.

Διάλογος μεταξύ Bones (της nerdy επιστήμονα που δεν σκαμπάζει γρι από slang και λογοπαίγνια, γιατί τα ερμηνεύει όλα κυριολεκτικά) και του Booth (του layman πράκτορα του FBI, συνεργάτη της), πάνω από το πτώμα που βρέθηκε μέσα σε συμπιεσμένο αυτοκίνητο, σε μάντρα με παλιοσίδερα, με τη συμμετοχή στο τέλος της Miss Wick (μιας μαθητευόμενης forensic scientist):

Booth
-Looks like someone with a crooked nose was trying to get rid of our friend here.
Bones
-There's no way to know that the killer had a crooked nose.
Miss Wick
-Do you mean the mob? It was a mob hit.​

Καμιά ιδέα για την απόδοση του crooked (nose) ώστε να παραπέμπει και σε ανατομικό γνώρισμα και στη μαφία/εγκληματικό υπόκοσμο;

Ευχαριστώ πολύ!​
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο Γαντζομύτης; (αν και ο Γάντζος μάλλον σε πειρατές παραπέμπει...)
 
-Νομίζω πως κάποιος αετονύχης προσπαθούσε να ξεφορτωθεί το φίλο μας.
-Δεν μπορείς να ξέρεις πως είχε γαμψά νύχια.
-Εννοείς του υποκόσμου; Μαφία;

Ίσως είναι λίγο αδύναμο, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή που να περιλαμβάνει και τα δύο. Και όχι δεν το παρέδωσα ακόμα το επεισόδιο...
 

daeman

Administrator
Staff member
-Νομίζω πως κάποιος αετονύχης προσπαθούσε να ξεφορτωθεί το φίλο μας.
-Δεν μπορείς να ξέρεις πως είχε γαμψά νύχια.
-Εννοείς του υποκόσμου; Μαφία;

Ίσως είναι λίγο αδύναμο, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή που να περιλαμβάνει και τα δύο. Και όχι δεν το παρέδωσα ακόμα το επεισόδιο...

Καλό αυτό, εύστοχο. Και του Ζαζ μου αρέσει, γιατί παραπέμπει στο Scarface...
Δρ7χ, τον Γάντζο τον κρατάω για πειρατικό περιβάλλον. And a bottle of rum!

Συγγνώμη για το μπέρδεμα, πάντως!:eek: Απλώς υπέθεσα ότι το είχες παραδώσει επειδή ξέρω πόσο σφιχτοί είναι οι χρόνοι παράδοσης σ' αυτά.
 
Ίσως ακόμα πιο καλό να είναι να το αποδώσεις με το Wise Guy (τον χαρακτηρισμό των Μαφιόζων) Μου κολλάει ωραία η Μπόουνς να λέει: Δεν μπορείς να ξέρεις το δείκτη ευφυίας του.

Πώς μεταφράζεται όμως αυτό; Μου διαφεύγει τώρα...

Το παρέδωσα!
 

Zazula

Administrator
Staff member
-Νομίζω πως κάποιος νονός προσπαθούσε να ξεφορτωθεί το φίλο μας.
-Δεν μπορείς να ξέρεις ότι ο δολοφόνος έχει βαφτιστήρια.
-Εννοείς της Μαφίας; Ήταν χτύπημα της Μαφίας.
 

daeman

Administrator
Staff member
-Νομίζω πως κάποιος νονός προσπαθούσε να ξεφορτωθεί το φίλο μας.
-Δεν μπορείς να ξέρεις ότι ο δολοφόνος έχει βαφτιστήρια.
-Εννοείς της Μαφίας; Ήταν χτύπημα της Μαφίας.

Αν και δεν περιλαμβάνει ανατομικό χαρακτηριστικό, λόγω πλοκής και εικόνας καθόλου δεν με πειράζει αυτό.
Πολύ καλή ιδέα!:)
 
Top