Διαφορετικές σελιδαριθμήσεις σε ένα κείμενο του Word

nickel

Administrator
Staff member
Ξέρω ότι γίνεται και ξέρω ότι το έχω κάνει τουλάχιστον μία φορά στο παρελθόν. Αλλά δεν θυμάμαι πώς έγινε και θυμάμαι επίσης αμυδρά ότι η βοήθεια του Word δεν έδινε έτοιμες γρήγορες λύσεις.

Το ζητούμενο:

Σε ένα κείμενο (.DOC) να υπάρχουν κάποιες εισαγωγικές σελίδες με λατινική αρίθμηση (i, ii, iii, iv κ.ο.κ.) που θα ακολουθούνται από σελίδες με κανονική αρίθμηση, αραβικών αριθμών, που θα ξεκινούν από το 1. Δεν θέλω την εύκολη λύση (δύο διαφορετικά αρχεία). Θέλω τη λύση που χρησιμοποιεί τα sections (αν θυμάμαι σωστά). Και θέλω να την εφαρμόσω σε κείμενο που αυτή τη στιγμή δεν είναι χωρισμένο σε sections.

Αν κάποιος ξέρει (χωρίς να ψάξει) και μπορεί και θέλει να απαντήσει, ας προσθέσει μήνυμα εδώ «Ξέρω και θα απαντήσω εντός της ημέρας». Δεν θέλω να μπείτε σε κόπο να ψάξετε για χάρη μου, ούτε να ετοιμάζονται να γράψουν δύο-τρεις ταυτόχρονα. Αν δεν βρεθεί κάποιος που να ξέρει, θα το ψάξω και, μόλις το βρω, θα σας το σκάσω το μυστικό που τόσο επιμελώς κρύβει το Help τού Word μου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πήγαινε στην τελευταία σελίδα με τη λατινική αρίθμηση, και πάτα Insert > Break. Επίλεξε Section break types > Next page. Πήγαινε τώρα στην επόμενη σελίδα (την πρώτη του Section 2, το section το βλέπεις κάτω αριστερά, δίπλα από το page) και πάτα Delete (όχι Backspace!) για να έρθει η σελίδα (που πρέπει να αρχίζει στο 1) πίσω. Άλλαξε τη ρύθμιση για τη σελιδαρίθμηση (Apply to > This section only) κι είσαι έτοιμος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σωστά! Για να το κάνω λιανά (γιατί εκεί μπερδευόμουν κι εγώ):

Στην πρώτη σελίδα του Section 2 (Word 2003), μετά το Insert Break:
Insert > Page Numbers > Format > Start at: 1


Thanks, Zaz!
 
Επειδή δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λέτε παραπάνω, τα κάνω πιο λιανά. Μιλάει φυσικά για Word 2007.

Κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις αρίθμηση σελίδων, ακουλουθείς τα εξής βήματα:
Στη συνέχεια από το Μενού Insert
Page Number -> Top/Bottom (ή όπου αλλού) of Page -> Format Page Numbers

ορίζεις τον τύπο αρίθμησης που θέλεις.

Μόλις θελήσεις να αλλάξεις τρόπο αρίθμησης:


Από το Μενού Page Layout
Breaks -> Section Breaks ->Next Page

και στη συνέχεια ανοίγεις το Footer (αν εκεί βρίσκεται η σελιδαρίθμηση), αποεπιλέγεις το "same as previous" και με δεξί κλικ πάνω στον αριθμό της σελίδας κάνεις Format Page Numbers και επιλέγεις την αρίθμηση που θέλεις. Και ούτω καθεξής για κάθε νέα ενότητα/κεφάλαιο.

Αυτά και καλό μας απόγευμα.
 
Top