metafrasi banner

popular music

Μεταφράζω ένα πτυχίο στην Popular Music Theory.
Ποια είναι η γνώμη σας; Θεωρία δημοφιλούς μουσικής ή θεωρία της ποπ μουσικής;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω αν βοηθά, αλλά φίλη με πτυχίο στο μοντέρνο τραγούδι μου έχει πει ότι γράφει «ελαφρού» τραγουδιού (σε αντίθεση με το κλασικό, που είναι βαρύ, φαντάζομαι...)
 
Σε καμία περίπτωση "δημοφιλούς μουσικής".
Ούτε για την "ποπ μουσική" είμαι σίγουρος. Φαντάζομαι ότι υπάρχει λόγος που μιλάει για popular και όχι pop music. Επομένως, η ελαφρά μουσική που προτείνει η Palavra ίσως να είναι ασφαλέστερη απόδοση.

Θα βοηθούσε ίσως να μάθεις ποια μαθήματα περιλαμβάνει το συγκεκριμένο πτυχίο (της συγκεκριμένης σχολής).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι, σε αδρές γραμμές, το popular music δεν ορίζεται από το τι είναι, αλλά από το τι δεν είναι: ό,τι δεν είναι κλασική ή παραδοσιακή μουσική. :D
 
http://www.lcmexams.gr/lcm.html
Αυτό είναι το ίδρυμα που δίνει αυτά τα πτυχία. Το popular music μένει αμετάφραστο.

Επίσης βρήκα το εξής μάθημα στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών
"Σύγχρονη δημοφιλής μουσική: κοινωνικές και πολιτικές διαστάσεις (Κάβουρας και Στίγκα)"
 
Σύγχρονο τραγούδι λέγεται (έντεχνο, λαϊκό, ελαφρύ, ποπ, τζαζ, λάτιν κλπ) σε αντίθεση με το κλασικό (στην Ελλάδα τουλάχιστον), και αυτή την έννοια πρέπει να έχει εδώ. Τώρα, τι πτυχίο είναι ακριβώς αυτό σε popular music theory είναι άλλο ζήτημα.

Υ.Γ. Μπλέξαμε τα τραγούδια και ξεχάσαμε τη μουσική. Μια λύση είναι "Θεωρία σύγχρονης δημοφιλούς μουσικής" (γιατί έχουμε το contemporary music και τη σύγχρονη κλασική μουσική, παρόλο που ο όρος κλασική δεν είναι σωστός με τη στενή του έννοια). http://www.musicportal.gr/modern_popular_music?lang=el

Και υπάρχει και η σύγχρονη λαϊκή μουσική.
 
Και μια υποσημείωση:

έχουμε το λαϊκό τραγούδι που με τη στενή του έννοια σημαίνει, Ρέμος, Πλούταρχος, Τερζής κλπ κι έχουμε καi τη σύγχρονη λαϊκή μουσική με την ευρύτερη έννοια που σημαίνει αυτό που λέμε popular.
 
Στο Oxford Companion to Popular Music (1993) υπάρχουν αναφορές στα εξής genres:

Ballad, ballad opera, blues, brass band, cabaret, calypso, circus, country, dance, dance bands, drawing-room, film, folk, gospel, gypsy, jazz, light, military band, minstrel shows, musical, musical comedy, musical films, music-hall, operetta, popular song, ragtime, reggae, revue, rock, skiffle, spirituals, swing, vaudeville, zarzuela.

(Δική μου υπογράμμιση στο light)
 

daeman

Administrator
Staff member
Στο Oxford Companion to Popular Music (1993) υπάρχουν αναφορές στα εξής genres:

Ballad, ballad opera, blues, brass band, cabaret, calypso, circus, country, dance, dance bands, drawing-room, film, folk, gospel, gypsy, jazz, light, military band, minstrel shows, musical, musical comedy, musical films, music-hall, operetta, popular song, ragtime, reggae, revue, rock, skiffle, spirituals, swing, vaudeville, zarzuela.

(Δική μου υπογράμμιση στο light)

Δική μου υπογράμμιση στο zarzuela.
Αμάν πια, μέχρι και στη μουσική έχει βάλει το χεράκι του ο Zazula;:D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δική μου υπογράμμιση στο zarzuela. Αμάν πια, μέχρι και στη μουσική έχει βάλει το χεράκι του ο Zazula;:D
Κι εγώ, σε μια κρίση ταπεινόφρονος αυτοθαυμασμού, αυτό ακριβώς σκέφτηκα: Τελικά ο za(r)zu(e)la είναι που κάνει τη μουσική popular! :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το καυτό θέμα, για το οποίο δεν υπάρχει εύκολη λύση στα ελληνικά (εμένα όλα μού βρομάνε σαν κάτι διαφορετικό), εγώ θα το αντιμετώπιζα με τον όρο μουσική ευρείας απήχησης — μέχρι να βρεθεί άλλος καλύτερος.
 
Top