lapsus clavis

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω αν έχουμε ανοίξει άλλο τέτοιο νήμα στο παρελθόν· έψαξα πάντως.
Σήμερα είναι η μέρα των τρελών λαθών κατά την πληκτρολόγηση για μένα και είπα να ανοίξω ένα νήμα να τα καταθέτω σιγά σιγά, γιατί από το πρωί γελάω μόνη μου και δεν έχει πλάκα :) Όσοι πιστοί, προσέλθετε.

Έγραφα λοιπόν
the person shall also demonstrate reasonable diligence, according to the principles of good faint. Δεν απέχω και πολύ από ένα good faint αυτή τη στιγμή :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Να ρίξω μερικά από τα συνηθισμένα μου typos, όσα θυμάμαι έτσι πρόχειρα:
Σ' αυτό το σήτημα, κλανω τον Αλέκο...
Σε υέματα εκαπίδευσης, έχω μεγάλη εμεπιρία!
Ο ρελετυαίος να κλείσει την πόφτα.
Αγώ οάντωσ, μλολις συνδειτηοποιήσω ότι αρχίδω να κλανω πολλλα λάθη πηλκτορολόγησης, καταλαβίανω λοτι χριεάζομαι επιγεόντως ξεκύοραση...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εμένα το πιο συνηθισμένο μου El > En είναι
the agreements maid according to [...]
Agreements maid λέγεται το πνεύμα των μεταφράσεων του κουρασμένου μεταφραστή, νομικών αλλά και άλλων κειμένων...
 

daeman

Administrator
Staff member
demployment oppor-tiny-ties off-red to taransalation excerpts; dyslexic candy-dates welkcome! :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πολλή προσοχή χρειάζεται επίσης για ενδεχόμενο lapsus tοstierae...
 

nickel

Administrator
Staff member
ενδεχόμενο lapsus tοstierae...
Αυτό συμβαίνει στο σπίτι μας σχεδόν όσο συχνά και τα tastierae. Καθαρίζει κάποιος την τοστιέρα, σπρώχνει κατά λάθος το μοχλό, πάει ο επόμενος να βγάλει φρυγανισμένο ψωμί και βγάζει καρβουνιασμένη φέτα. Capsus, clapsus, collapsus.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Capsus, clapsus, collapsus.

 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό συμβαίνει στο σπίτι μας σχεδόν όσο συχνά και τα tastierae. Καθαρίζει κάποιος την τοστιέρα, σπρώχνει κατά λάθος το μοχλό, πάει ο επόμενος να βγάλει φρυγανισμένο ψωμί και βγάζει καρβουνιασμένη φέτα. Capsus, clapsus, collapsus.
:D, :D, :D!

Να προσθέσω και την άκρως επικίνδυνη εκδοχή του lapsus tostierae, που συμβαίνει σε αγουροξυπνημένους hungover καφεϊνομανείς πεινάλες, όταν κάνουν το λάθος να επιχειρήσουν να φτιάξουν τοστ πριν πιουν καφέ: αντί για τη φέτα του ψωμιού, βάζουν το χέρι μέσα στην τοστιέρα! :eek: Συγγενής με τη lapsus cafetierae, όταν μετά από βαρύ ξενύχτι βάζουμε αφηρημένοι τον καφέ στο φλιτζάνι και τη ζάχαρη στην καφετιέρα...:eek:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συγγενής με τη lapsus cafetierae, όταν μετά από βαρύ ξενύχτι βάζουμε αφηρημένοι τον καφέ στο φλιτζάνι και τη ζάχαρη στην καφετιέρα...:eek:
Εμένα μού έχει συμβεί να ρίξω τη σκόνη του καφέ στην υποδοχή του νερού.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, όχι μετά από βαρύ ξενύχτι. Δεν ξέρεις τι σημαίνει αυτό!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εδώ κάνεις λάθος. Ξέρω πολύ καλά τι θα πει βαρύ ξενύχτι. Το ότι δεν το κάνω συχνά ή ότι δεν το κάνω τα τελευταία χρόνια, δεν σημαίνει ότι δεν το έχω κάνει πολλές φορές.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εμένα μού έχει συμβεί να ρίξω τη σκόνη του καφέ στην υποδοχή του νερού.

Και όλες οι υπόλοιπες δυνατές παραλλαγές, αν και στατιστικά συχνότερες είναι οι πιο μπελαλίδικες, σύμφωνα με τον σχετικό νόμο του Μέρφι. Με το πνεύμα νυσταγμένο και βαρύ, όταν το μάτι (το ένα) δεν λέει να ανοίξει με τίποτα (για το άλλο, ούτε συζήτηση!) και δεν μπορείς ούτε καφέ να φτιάξεις σαν άνθρωπος, να πρέπει να καθαρίσεις/ξεμπλέξεις/επισκευάσεις τον χαμό που προκάλεσες, για να φτιάξεις έναν ρημαδοκαφέ-ελιξήριο* ζωής...

Πάντως, μια και μιλάμε για λάθη πληκτρολόγησης, έχετε παρατηρήσει ότι μπορεί ένα κείμενο που παραδίδεις να είναι άψογο από κάθε άποψη, ελεγμένο πάνω-κάτω-οριζοντίως-καθέτως-πλαγίως (σταυρόλεξα φτιάχνεις;-) αλλά το πρώτο που θα προσέξει ο επιμελητής/διορθωτής/πελάτης/αναγνώστης/αποδέκτης είναι εκείνη η ασήμαντη αβλεψία, η μοναδική που έμεινε μετά από τόσα "χτενίσματα" και την οποία είχες επισημάνει από την αρχή, αλλά μέσα στη φούρια ξέχασες τελικά να διορθώσεις;

*γκουγκλιές: ελιξήριο=12.400, ελιξίριο=12.000. Έχει συζητηθεί και δεν το βρίσκω; Ή υπάρχει ως αναφορά μόνον εδώ: http://www.lexilogia.gr/forum/showthread.php?t=272&highlight=ελιξήριο ;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Φρέσκο: It is certifried that... [Please, discontinue use of keyboard when brain fried. Thank you]
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φρέσκο: It is certifried that...
Εξαιρετικό! Λεξιπλάθει χαρακτηρισμό για τον "σίγουρα, επιβεβαιωμένα καμένο" (certi- < L. certus "sure, settled" + fried). :D
 

SBE

¥
Εγώ έχω να καταθέσω όλα τα κείμενά μου σαν δείγματα ανάκατης πληκτρολόγησης.
Το φαινόμενο άρχισε να εμφανίζεται πριν καμιά δεκαετία, αρχικά με μετάθεση δύο γραμμάτων στις μικρές λέξεις με τα δύο ή τρία γράμματα, και με τα χρόνια έχει εξελιχτεί σε μεγαλειώδη κείμενα που έχουν όλα τα γράμματα και τα κενά και τη στίξη, αλλά είναι πλέον σπαζοκεφαλιές- αναγραμματισμοί. Ο Δαεμάνος δεν είναι παρά ένας ερασιτέχνης που ωχριά μπροστά μου. Μου λένε ότι οφείλεται σε άνιση κατανομή της δύναμης των δαχτύλων, τα μεσαία πιο δυνατά από τα ακριανά. Αν είναι έτσι τότε συμπίπτει με την εποχή που σταμάτησα τη μουσική λόγω έλλειψης χώρου (δεν χάθηκε κανένα μεγάλο ταλέντο, ούτε καν μέτριο, εκτός από το ταλέντο να διώχνεις αρουραίους και κατσαρίδες από τα κτήρια).
Κωμικά αποτελέσματα; Χμ, πολλά...
 
Last edited by a moderator:
Και ένα ακόμα ποθ μοθ σθμβαίνει σθχνά. Το θ αντί για υ...

Όπως και το ωάρι(ο) αντί για το ψάρι(οοοοο)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και ένα ακόμα ποθ μοθ σθμβαίνει σθχνά. Το θ αντί για υ...
Να μαντέψω ότι δεν γράφεις τυφλό σύστημα; Όταν κοιτάς τα πλήκτρα και βλέπεις ότι γράφει U πάνω στο Θ, φυσικό είναι να το πατήσεις αντί για το Υ. Αν γράφεις τυφλό, το δάχτυλό σου ξέρει ποιο είναι το σωστό πλήκτρο, δεν το μπερδεύει με το διπλανό.
 
Wrong guess, Alexandra...
Μεταφράζω γράφοντας με τυφλό, ουχί στα τυφλά. Και όταν δεν ξέρω την τύφλα μου ή τα μάτια και το μυαλό μου έχουν τυφλωθεί από την υπερβολική έκθεση στο υπέρλαμπρο φως της οθόνης ή από κάνα δυο βραδινά ποτηράκια παραπάνω, τότε μόνο μπερδεύω το υ με το θ και το ψ με το ω και το α με το αχ και το β με το βαχ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Wrong guess, Alexandra...
Και όταν δεν ξέρω την τύφλα μου ή τα μάτια μου έχουν τυφλωθεί από την υπερβολική έκθεση στο υπέρλαμπρο της οθόνης ή από κάνα δυο βραδινά ποτηράκια παραπάνω, τότε μόνο μπερδεύω το υ με το θ και το ψ με το ω και το α με το αχ και β με το βαχ...
Πες το, ντε. Δεν δίνεις όλα τα στοιχεία... :p
 
Top