Page 13 of 73 FirstFirst ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 23 63 ... LastLast
Results 121 to 130 of 730

Thread: Το κάπνισμα

Senior Member Katerina_A's Avatar
    Quote Originally Posted by arberlis View Post
    Με τέτοιους όρους ("αμπελοφιλοσοφίες", "τάχα μου", "από καθέδρας", "φιλοσοφικές περικοκλάδες" (sic), και άλλα συναφή) εγώ δεν μπορώ να κουβεντιάσω. Η όλη "συζήτηση" ενισχύει τη γενικότερη πεποίθησή μου ότι ο διάλογος μέσα από blog είναι κατά κανόνα μάταιος.
    Εγώ δεν θα πω τίποτα παραπάνω επειδή απλώς θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει και να πρεσβεύει ό,τι θέλει.
    Θα το διασκεδάσω μόνο λίγο με μια τελευταία παρατήρηση:
    Επειδή έκοψε το κάπνισμα, αλλοιώθηκε η ταυτότητα αυτού του νήματος κι από κομμάτι του φόρουμ έγινε ανάρτηση σε ιστολόγιο

Senior Member Ambrose's Avatar
    Συμφωνώ με τον arberlis ότι όταν κόβεις το κάπνισμα αλλοιώνεται κατά κάποιο τρόπο η αίσθηση της ταυτότητάς σου. Ίσως επειδή το τσιγάρο σε έχει συντροφέψει σε πολλές και διάφορες στιγμές της ζωής σου και χωρίς αυτό οι ίδιες στιγμές φαντάζουν λειψές. Η μνήμη μας λειτουργεί με συσχετισμούς, συνειρμούς και εικόνες και όταν κάποιο στοιχείο φύγει από την εικόνα, η όλη εικόνα φαντάζει μισή.

Συμφωνώ και με τον nickel ότι για τους περισσότερους είναι λάθος τεράστιο να νομίσουν ότι μπορούν να καπνίσουν ένα μόνο τσιγάρο και μετά να συνεχίσουν πάλι την αντικαπνιστική τους πορεία όπως πριν. Το λέω εκ πείρας. Οι εξαιρέσεις που έχω δει σ' αυτόν τον κανόνα, ελάχιστες.

Τέλος, ενώ αναμφισβήτητα το τσιγάρο δεν κάνει καλό στη υγεία (όχι επειδή έτσι-λένε-σώνει-και-καλά οι γιατροί, αλλά επειδή το έχω δει στον εαυτό μου), με ενοχλούν οι στατιστικές που χρησιμοποιούν το τσιγάρο για να του φορτώσουν όλα τα κακά του τρόπου ζωής μας. Γιατί πριν από 40 και 50 χρόνια, οι γέροι στα χωριά καπνίζανε στούκας και δεν παθαίνανε τίποτα;
    Spiritus ubi vult spirat

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Γιατί πριν από 40 και 50 χρόνια, οι γέροι στα χωριά καπνίζανε στούκας και δεν παθαίνανε τίποτα;
    Επειδή ο καπνός δεν ήταν της ίδιας ποιότητας με αυτόν που καπνίζουν οι σημερινοί καπνιστές. Και το ότι δεν πάθαιναν τίποτα (καρκίνο, καρδιά, εγκεφαλικά κτλ) δεν το ξέρουμε με βεβαιότητα. Δεν ήταν το προσδόκιμο ζωής στην ελληνική επαρχία ποτέ τα 90 χρόνια, αλλά πολύ λιγότερο.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Επειδή ο καπνός δεν ήταν της ίδιας ποιότητας με αυτόν που καπνίζουν οι σημερινοί καπνιστές.
    Όχι, ήταν χειρότερος.

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Και το ότι δεν πάθαιναν τίποτα (καρκίνο, καρδιά, εγκεφαλικά κτλ) δεν το ξέρουμε με βεβαιότητα. Δεν ήταν το προσδόκιμο ζωής στην ελληνική επαρχία ποτέ τα 90 χρόνια, αλλά πολύ λιγότερο.
    Μήπως έχεις στατιστικά στοιχεία για να δούμε τι ακριβώς γινόταν στην ελληνική επαρχία; Ή μιλάς κι εσύ εμπειρικά;
    Spiritus ubi vult spirat

Όχι, ήταν χειρότερος.
    Γιατί καλλιεργούταν με περισσότερα χημικά που ήταν διαθέσιμα στο παρελθόν, φαντάζομαι. Και τα τσιγάρα είχαν τις ίδιες εθιστικές ουσίες τις οποίες προσθέτουν οι καπνοβιομηχανίες. Εκτός και αν οι σημερινοί καπνιστές καπνίζουν βιολογικό, αγνό παρθένο καπνό. Τότε πάσο.
    Μήπως έχεις στατιστικά στοιχεία για να δούμε τι ακριβώς γινόταν στην ελληνική επαρχία; Ή μιλάς κι εσύ εμπειρικά;
    Όπως ακριβώς κι εσύ μιλάω, φίλτατε. Ή μήπως η δική σου εμπειρία έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου για κάποιον περίεργο λόγο;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    • Όταν επιλέγεις το νήμα «Γαύροι ενωμένοι, ποτέ νικημένοι» αντί για το νήμα «Ελληνικό ποδόσφαιρο» για να εξηγήσεις γιατί παίζει φέτος μπαλάρα ο Παναθηναϊκός αλλά τον αδικεί η διαιτησία...
    • Όταν πηγαίνεις σε χορτοφαγικό εστιατόριο ψέλνοντας από μέσα σου τον ύμνο «Ψητό, ψητό, ας είναι κρέας, έστω και κοκκινιστό»...
    • Όταν μπαίνεις από την ορθάνοιχτη πόρτα στο πάρτι όπου κάποιοι άνθρωποι γιορτάζουν και χαίρονται και συγχαίρουν την επιτυχία ενός φίλου τους για να τους εξηγήσεις ότι όλα είναι μάταια και όλοι θα πεθάνουμε...
    • Όταν χρησιμοποιείς για ισχυρό σου επιχείρημα κάτι που η πείρα στα φόρουμ έχει δείξει ότι είναι αντιπαραγωγικό και αρνητικό...
    • Όταν θεωρείς ίδιο το λεωφορείο με το ΙΧ αυτοκίνητο επειδή έχουν τέσσερις τροχούς...

με άλλα λόγια, όταν δεν ξέρεις τους κανόνες του μέσου (και ολοφάνερα, δεν σε ενδιαφέρει να τους μάθεις, επειδή μπορεί να διαψευστεί μια πάγια άποψή σου),

τουλάχιστον, μην τα φορτώνεις στο μέσο.

Συγγνώμη για την εκτός θέματος του νήματος παρέμβαση.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Εγώ εμπειρικά μιλούσα (προφανώς για να αναφέρομαι σε "γέρους στα χωριά"). Αλλά μια και το θέτεις έτσι και φτάσαμε να μιλάμε και για προσδόκιμο ζωής, ας δούμε και καμιά μελέτη: http://www.inout.gr/showthread.php?t=17053. Και στα Αγγλικά από το BBC: http://news.bbc.co.uk/2/hi/5407636.stm

Περί ποιότητας καπνού, ...στούκας! (όπως ήδη ειπώθηκε)

Spiritus ubi vult spirat

Συγγνώμη, αλλά από πότε έγινε η Κούβα ελληνική επαρχία;
    Όσο για τα πρόσθετα που υπάρχουν σήμερα στα τσιγάρα και δεν υπήρχαν στο παρελθόν, δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, αλλά όποιος ενδιαφέρεται, δυο κλικ υπόθεση και έμαθε.
    -Isaak Asimov

Μετέφερα τις αναρτήσεις με αφορμή τη συζήτηση που ξεκίνησε από εδώ, όχι μόνο επειδή είχαμε ξεφύγει από το θέμα, αλλά και εν είδει υποστήριξης στην προσπάθεια που κάνει η Κατερίνα. Ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη αν θίγεται κανείς, αλλά με έχει πιάσει μανία συμμαζέματος σήμερα...
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Στις κόντρες καπνιστών - αντικαπνιστών, που είναι πάντα εντονότατες και συχνά περιέχουν το στοιχείο της υπερβολής και του παραλόγου, δεν υπάρχει αυτό το άσπρο-μαύρο που μπορεί να έχουν άλλες κόντρες. Σ' αυτές εδώ τις συζητήσεις όχι μόνο ο αντικαπνιστής αλλά και ο καπνιστής, φωναχτά ή ενδόμυχα, ξέρει ότι το τσιγάρο κάνει κακό στην υγεία. Για την ακρίβεια, ο καπνιστής ξέρει πολύ καλύτερα από τον μη καπνιστή τις βλαβερές συνέπειες. Από το αρχικό μήνυμα του Μπερλή εγώ προτιμώ να κρατήσω ένα σημαντικό μήνυμα για τους νέους: «Καλό είναι να μην αρχίσει κανείς, μετά είναι αργά». Γιατί, εκτός απ' αυτούς που το έχουν κόψει με επιτυχία και καλώς εμψύχωσαν την Κατερίνα (και, πριν απ' αυτήν, εμένα) στην προσπάθεια για την απεξάρτηση, είναι πολύ περισσότεροι εκείνοι που το κόβουν... και το ξανακόβουν... και κόψιμο δεν πετυχαίνουν.

«Καλό είναι να μην αρχίσει κανείς, μετά είναι αργά». Αυτό είναι το ένα δίδαγμα. Το άλλο είναι: μην αφήνεις καπνιστές να συνομιλούν με αντικαπνιστές.

(Για το κομμάτι το κοινωνικό και τα ναζιστικά θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου, αλλά θα περιμένω πρώτα να ηρεμήσουν τα πνεύματα, να ξεχαστεί το νήμα και, μετά, θα του δώσω ένα γερό καρούμπαλο bump.)
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 13 of 73 FirstFirst ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 23 63 ... LastLast