Page 1 of 99 1 2 3 4 5 11 51 ... LastLast
Results 1 to 10 of 987

Thread: Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα

Senior Member

Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα

Τα μάρμαρα και πάλι στην επικαιρότητα λόγω του Μουσείου της Ακρόπολης.

Άρθρο της Guardian.

Σπόντες (οι Έλληνες σχεδίαζαν το Μουσείο 40 χρόνια, χρόνο διπλάσιο από όσο χρειάστηκαν οι πρόγονοί τους για να χτίσουν τον Παρθενώνα), μπηχτές (ας ελπίσουμε ότι δεν θα κρατήσουν όμηρους τους δυο Άγγλους που θα πάνε στα εγκαίνια του Μουσείου - αφού στην πραγματικότητα μιλάμε για βάρβαρους Βαλκάνιους, εννοεί), αγγλικό χιούμορ (ένας Έλληνας ρωτάει αφελώς: πώς θα σας φαινόταν να είχαμε εμείς τις μισές πέτρες του Στόνχετζ; Και η απάντηση - Ας το πάρουν, είναι πολύ βαρετό έτσι κι αλλιώς) μαζί με σοβαρά επιχειρήματα (τα μάρμαρα στο Βρετανικό Μουσείο αποτελούν μέρος μιας παγκόσμιας αφήγησης, ενώ στην Ελλάδα θα αφηγούνται μόνο την ιστορία της Αθήνας και θα εξυπηρετούν τον ελληνικό εθνικισμό) με τα οποία μπορεί κανείς να συμφωνεί ή να διαφωνεί. (Η παγκόσμια αφήγηση ταυτίζεται σχεδόν με την αγγλική, θα’λεγα εγώ στην προκειμένη περίπτωση, αφού μιλάμε για μια πρώην αυτοκρατορία).

Senior Member Ambrose's Avatar
    Έχει μπόλικη ειρωνία αυτό το άρθρο, αλλά το ειρωνικό είναι ότι δίνει το μόνο στέρεο επιχείρημα υπέρ του επαναπατρισμού (αν βέβαια αποδειχτεί τελικά ότι θα επιτευχθεί έτσι σε μεγάλο βαθμό η ανασύσταση/αποκατάσταση του Παρθενώνα):

She also assumes, erroneously, that the British Museum, by releasing what it holds, would magically return at least the frieze to its original form. "Coherence can and must be restored," she writes, in a passage stronger on rhetoric than fact.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member curry's Avatar
    Ελάτε μωρέ τώρα τα παιδιά, τι να πουν; Το βρετανικό μουσείο τον πληρώνει, τον κύριο... αντικειμεινική δημοσιογραφία το λέμε αυτό;
    (πάντως, να μας το δώσουν το Στόνχεντζ, αφού θέλουν, γιατί όχι; Σε λίγο που δεν θα έχει μείνει δέντρο για δέντρο, μια χαρά θα το αξιοποιήσουμε, κάνει και παχιά σκιά)
    Σοβαρά τώρα, προσωπικά δεν βλέπω να έρχονται τα μάρμαρα ποτέ... ξέρετε καλά πόσοι περιμένουν στην ουρά με παρόμοιες διεκδικήσεις -σας παραπέμπω στο site του πασίγνωστου αρχαιολόγου Zahi Hawass, ο οποίος ζητάει από όλον τον κόσμο -και το βρετανικό μουσείο- αιγυπτιακές αρχαιότητες. Αν μας τα δώσουν εμάς, εγείρεται θέμα όχι μόνο για το βρετανικό μουσείο αλλά για όλα τα μουσεία του δυτικού κόσμου, που είναι τίγκα στα κλεμμένα από κάθε γωνιά του πλανήτη.
    "There wanst was two cats of Kilkenny/Each thought there was one cat too many/ So they fought and they fit/ And they scratched and they bit/ 'Til instead of two cats there weren't any."

Senior Member Ambrose's Avatar
    Άσχετο, αλλά με τη συζήτηση για τα κλεμμένα, αναρωτήθηκα μήπως αντί να αναλώνουμε τόσους πόρους γι' αυτό το ζήτημα, να ήμασταν λίγο πιο ειλικρινείς με τον εαυτό μας και να τους διαθέταμε για την πάταξη της αρχαιοκαπηλείας που λυμαίνεται την ελληνική επαρχία εν έτει 2009;

Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me!
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member panadeli's Avatar
    Εμένα μου άρεσε το άρθρο. Ο αρθρογράφος εκθέτει και τις δύο πλευρές, δίνει το λόγο στους ειδικούς και ο ίδιος αρκείται σε ένα λεπτό, υπόγειο χιούμορ.
    Μπορεί να μην μας αρέσει να μας ειρωνεύονται, αλλά στο κάτω κάτω δεν μου φαίνεται να αναφέρει κάτι ανακριβές.

Senior Member sapere_aude's Avatar
    Quote Originally Posted by anef View Post
    Σπόντες (οι Έλληνες σχεδίαζαν το Μουσείο 40 χρόνια, χρόνο διπλάσιο από όσο χρειάστηκαν οι πρόγονοί τους για να χτίσουν τον Παρθενώνα), μπηχτές (ας ελπίσουμε ότι δεν θα κρατήσουν όμηρους τους δυο Άγγλους που θα πάνε στα εγκαίνια του Μουσείου - αφού στην πραγματικότητα μιλάμε για βάρβαρους Βαλκάνιους, εννοεί)
    Πολύ καλό άρθρο, με πολύ εύστοχες σπόντες και μπηχτές.
    There was a young man from Moldavia
    Who could not believe in the Saviour
    So he erected instead
    With himself as the head
    The religion of decorous behaviour

Senior Member
    Quote Originally Posted by panadeli View Post
    Εμένα μου άρεσε το άρθρο. Ο αρθρογράφος εκθέτει και τις δύο πλευρές, δίνει το λόγο στους ειδικούς και ο ίδιος αρκείται σε ένα λεπτό, υπόγειο χιούμορ.
    Μπορεί να μην μας αρέσει να μας ειρωνεύονται, αλλά στο κάτω κάτω δεν μου φαίνεται να αναφέρει κάτι ανακριβές.
    Δεν έχω πρόβλημα με την ειρωνεία, δεν πληγώθηκε δηλ. η ελληναρού που κρύβω μέσα μου (γιατί δεν κρύβω και καμία). Απλώς όταν αυτό το υπόγειο, που λες, χιούμορ (που εμένα δηλ. για να λέμε την αλήθεια δε μου φαίνεται και πολύ υπόγειο) δεν συνοδεύεται από αυτοσαρκασμό (που στο συγκεκριμένο θέμα χωράει άφθονος από την πλευρά των Άγγλων), μου φαίνεται ότι παραβρωμάει αποικιοκρατία (για τη δική μου μύτη πάντα).

Senior Member
    Quote Originally Posted by anef View Post
    μαζί με σοβαρά επιχειρήματα (τα μάρμαρα στο Βρετανικό Μουσείο αποτελούν μέρος μιας παγκόσμιας αφήγησης, ενώ στην Ελλάδα θα αφηγούνται μόνο την ιστορία της Αθήνας και θα εξυπηρετούν τον ελληνικό εθνικισμό)
    Επιχειρήματα που απλώς υπηρετούν την ιδέα-στόχο πώς να κρατήσει το Βρετανικό τα γλυπτά του Παρθενώνα. Το παλιό και κύριο 1) Κινδυνεύουν από τη ρύπανση - δεν έχετε πού να τα βάλετε, τους τελείωσε, όπως και αυτό 2) - που είχαν ρωτήσει και τον Ντασσέν : Εδώ τα βλέπουν δωρεάν, στην Ελλάδα θα πληρώνουν. Νομίζω 1 ευρώ, τώρα, η είσοδος.
    Οπότε επανέρχονται με την "παγκόσμια αφήγηση". Φαίνεται ότι δεν ξέρουν πως υπάρχουν και αντίγραφα για να μη χαλάσει και η παγκόσμια παραμύθα που μας σερβίρει το Βρετανικό.

Το παρακάτω κείμενο που δημοσιεύτηκε πρόσφατα ίσως να ενδιαφέρει τους αναγνώστες του παρόντος νήματος: Who Should Own the World's Antiquities? του Hugh Eakin.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by nickel; 19-06-2009 at 01:21 PM. Reason: Προσθήκη PDF

Administrator nickel's Avatar
    Η γνωστή Helena Smith, στο New Statesman, καταλήγει:

The world’s most famous frieze, amputated against the backdrop of the temple it once adorned, has a peculiar effect. If you are an art lover you want to scream at the pity of it all. If you are English you want to curl up beneath one of the marbles in embarrassment and cry out: “Give them back!
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 1 of 99 1 2 3 4 5 11 51 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks