metafrasi banner

Πελάτες εξωτερικού

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θέλω να θέσω το εξής ερώτημα:

Όταν κάνουμε μεταφράσεις για πελάτη από τις ΗΠΑ και πληρωνόμαστε σε δολάρια, και έρχεται η στιγμή να τα δηλώσουμε στην εφορία, τι κάνουμε για τα παρακάτω θέματα:

1) Πρέπει να αναφέρονται κάθε τρίμηνο στην περιοδική ΦΠΑ σε κάποιο κωδικό ή δηλώνονται μόνο μια φορά το χρόνο στα έσοδά μας και στην εκκαθαριστική ΦΠΑ;
2) Όταν τα δηλώνουμε, ποια ισοτιμία δολαρίου-ευρώ χρησιμοποιούμε;

Μη μου πείτε, παρακαλώ, να ρωτήσω το λογιστή μου. Τον ρώτησα και δεν ξέρει. Οπότε, πριν αρχίσω να ψάχνω όλο το ίντερνετ ή για άλλο λογιστή, αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει.
 
Σκόπευα κι εγώ να ανοίξω παρεμφερές νήμα.
Συγκεκριμένα, θέλω να ρωτήσω ποια είναι η απόλυτα νόμιμη και προβλεπόμενη διαδικασία όσον αφορά τους πελάτες εντός ΕΕ. Κόβουμε απόδειξη; Πώς τη συμπληρώνουμε; Προκειμένου να πληρώνομαι από το εξωτερικό, πρέπει να κάνω τη σχετική διαδικασία στην εφορία που αφορά τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ή απλώς δηλώνω τα αντίστοιχα έσοδα στο πεδίο για τις πράξεις λήπτη;

(Αλεξάνδρα, προτιμάς να ανοίξω ξεχωριστό νήμα ή καλά είναι εδώ;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια χαρά είναι εδώ. Πήρα πληροφορίες, θα κάνω μια δημοσίευση σε λίγο. Νομίζω ότι αφορά όλες τις χώρες, απλώς οι εκτός ευρώ έχουν μια πρόσθετη διαδικασία για την ισοτιμία.
 
Προκειμένου να πληρώνομαι από το εξωτερικό, πρέπει να κάνω τη σχετική διαδικασία στην εφορία που αφορά τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ή απλώς δηλώνω τα αντίστοιχα έσοδα στο πεδίο για τις πράξεις λήπτη;

Στάθη, αναφορικά με τις ενδοκοινοτικές, πρέπει κατά την έναρξη εργασιών που κάνεις στην εφορία να επιλέξεις το αντίστοιχο κουτάκι (ασκεί ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ή κάτι τέτοιο λέει το πεδίο). Αν δεν το έχεις επιλέξει και έχεις ενδοκοινοτικές, πας στην εφορία και κάνεις τη σχετική μεταβολή. Για τα εκτός ΕΕ, θα ενημερώσει η Αλεξάνδρα.
 
Αν δεν το έχεις επιλέξει και έχεις ενδοκοινοτικές, πας στην εφορία και κάνεις τη σχετική μεταβολή.
Έτσι ήξερα κι εγώ από τη λογίστριά μου, αλλά μου είπε φίλη και συνάδελφος ότι δεν χρειάζεται και ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πεδίο που αφορά τις πράξεις λήπτη.

(Με έχει πιάσει απελπισία πλέον. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν συμφωνούμε εμείς μεταξύ μας για τα λογιστικά, αλλά ότι δεν συμφωνούν ούτε και οι λογιστές μεταξύ τους. Τα παραδείγματα αφθονούν...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από το δικό μου λογιστή ξέρω αυτό που λέει η Κατερίνα. Αν θέλεις, ρωτάω και στην εταιρεία για επιβεβαίωση. Νομίζω ότι και στην εφορία το ίδιο μου είχαν πει.
 

La usurpadora

New member
Λοιπόν, όταν είχα κάνει έναρξη, θεωρώντας ότι θα κάνω δουλειές και με το εξωτερικό, είχα συμπληρώσει το κουτάκι των ενδοικοινοτικών συναλλαγών.
Είχα βγάλει κωδικούς για να κάνω ηλεκτρονικά τη φορολογική δήλωσή μου, και κάποτε θέλησα να αρχίσω να δηλώνω ηλεκτρονικά και το ΦΠΑ.
Έκανα την αίτηση, την οποία μου την απέρριπτε συνεχώς το taxinet, σημειώνοντας ότι πρέπει να συμπληρώσω σωστά το πεδίο για τις ενδοκοινοτικές (εγώ, εκεί επέλεγα ναι).
Τελικά, σε τηλεφωνική επικοινωνία μου με το κέντρο, ο υπάλληλος με πληροφόρησε τα εξής (και τα επιβεβαίωσε και ο λογιστής μου).
Από τη στιγμή που παρέχω υπηρεσίες σε χώρα της ΕΕ, δεν κάνω ενδοκοινοτική συναλλαγή, αλλά πράξεις λήπτη. Ενδοκοινοτικές θεωρούνται εμπορικές και άλλες δραστηριότητες εντός ΕΕ (π.χ. εισάγω μηχανήματα από τη Γερμανία). Εμείς, με τις μεταφράσεις, δεν εμπίπτουμε σε αυτές.
Τώρα, ο λογιστής μου μού λέει ότι κανονικά τα invoices μπαίνουν στις τριμηνιαίες (αν δείτε, στις εκροές περιλαμβάνονται και οι πράξεις λήπτη), αλλά δεν χρεωνόμαστε ΦΠΑ.
Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να ισχύει και για παροχή υπηρεσιών σε αμερικανική εταιρεία.
Ελπίζω να βοήθησα,
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη
Μ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις αμερικανικές εταιρείες. Η διαδικασία απ' ό,τι κατάλαβα είναι η εξής:

Όταν στέλνουμε τιμολόγιο σε μια ξένη εταιρεία (ή μας το στέλνει αυτή, όπως κάνουν οι εταιρείες με τις οποίες συνεργάζομαι), πρέπει να κόψουμε παραστατικό, δηλαδή απόδειξη/τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ακόμα κι αν δεν πρόκειται να το στείλουμε σ' αυτούς. Το κόβουμε και το κρατάμε. Γράφουμε επάνω "απαλλάσσεται από ΦΠΑ βάσει του νόμου 2859/00, άρθρο 14, παρ. 3".

Αν το ποσόν είναι σε ευρώ, έχει καλώς, το περνάμε κανονικά στα βιβλία μας. Αν είναι σε δολάρια, περιμένουμε να πιστωθεί ο λογαριασμός μας για να ξέρουμε την ισοτιμία. Οπότε, γράφουμε στην απόδειξη τα δολάρια και στο κάτω μέρος τα αντίστοιχα ευρώ, τα οποία επίσης περνάμε στα βιβλία μας.

Στην περιοδική ΦΠΑ, περνάμε αυτά τα ποσά στον κωδικό 308, και υπολογίζουμε αναλογικά τη μείωση της επιστροφής ΦΠΑ που προκύπτει από τις δαπάνες μας. Δηλαδή, δεν αφαιρείται όλο το ΦΠΑ που δικαιούμαστε, αλλά ένα ποσοστό του -- η διαδικασία λέγεται pro rata. Εδώ χρειάζεται ο λογιστής, τουλάχιστον την πρώτη φορά που θα το κάνουμε, για να μας δείξει και να ξέρουμε στο μέλλον.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλεξάνδρα,
η λογίστρια εδώ με πληροφόρησε ότι η ισοτιμία που χρησιμοποιείς στη δήλωση είναι η ισοτιμία που ίσχυε κατά την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου και ότι δεν έχει σημασία πότε θα πληρωθείς. Επίσης μου είπε ότι απαλάσεσσαι εντελώς από το ΦΠΑ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για το ΦΠΑ, το έγραψα κι εγώ, αλλά για την ισοτιμία δεν νομίζω ότι είναι αλήθεια, κάποιο λάθος κάνει η λογίστριά σου. Δεν μπορεί να φορολογείσαι για τιμή δολαρίου που δεν ισχύει όταν πας να εισπράξεις τα λεφτά -- είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Διαφορετική πληροφορία πήρα από άλλο λογιστή.
 
Όταν στέλνουμε τιμολόγιο σε μια ξένη εταιρεία (ή μας το στέλνει αυτή, όπως κάνουν οι εταιρείες με τις οποίες συνεργάζομαι), πρέπει να κόψουμε παραστατικό, δηλαδή απόδειξη/τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών, ακόμα κι αν δεν πρόκειται να το στείλουμε σ' αυτούς. Το κόβουμε και το κρατάμε. Γράφουμε επάνω "απαλλάσσεται από ΦΠΑ βάσει του νόμου 2859/00, άρθρο 14, παρ. 3".
Με την παρακράτηση φόρου τι γίνεται;

Στην περιοδική ΦΠΑ, περνάμε αυτά τα ποσά στον κωδικό 308
Ο κωδικός 308 είναι οι πράξεις λήπτη;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Παρακράτηση φόρου προφανώς δεν γίνεται. Θα τον πληρώσουμε όταν έρθει η ώρα να κάνουμε τη δήλωσή μας.

Ο κωδικός 308 λέει "Εκροές φορολογητέες, εκτός Ελλάδος".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η λογίστρια δεν είναι δική μου, είναι μέλος λογιστικής ΑΕ που χειρίζεται λογαριασμούς πελατών εξωτερικού και κάνει τέτοιες συναλλαγές συνέχεια. Θα την ξαναρωτήσω πάντως, απλώς το ανέφερα επειδή μου το τόνισε.
 

La usurpadora

New member
Ξέρεις, Αλεξάνδρα, είναι πολύ πιθανό να ισχύει (άλλο ένα πράγμα να τραβάμε τα μαλλιά μας), γιατί ουσιαστικά όταν κόβουμε το invoice, υποτίθεται ότι γίνεται και η πληρωμή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και το μεγαλύτερο πανηγύρι θα ήταν αν πήγαινες να ρωτήσεις στην Εφορία.
 
Παρακράτηση φόρου προφανώς δεν γίνεται. Θα τον πληρώσουμε όταν έρθει η ώρα να κάνουμε τη δήλωσή μας.
Δηλαδή αν κάνω μια δουλειά αξίας 100 ευρώ, κόβω απόδειξη για 100 ευρώ, χωρίς προσθαφαιρέσεις ΦΠΑ και ΦΕΕ.
(Πάντως από το "προφανώς" μέχρι την πράξη υπάρχει μεγάλη απόσταση ενίοτε...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όχι, όχι, αυτό που λες είναι σίγουρα έτσι, βλέπω τέτοια τιμολόγια συνέχεια. Στη δήλωση είναι το θέμα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρεις, Αλεξάνδρα, είναι πολύ πιθανό να ισχύει (άλλο ένα πράγμα να τραβάμε τα μαλλιά μας), γιατί ουσιαστικά όταν κόβουμε το invoice, υποτίθεται ότι γίνεται και η πληρωμή.
Όταν όμως η εταιρεία έχει πολιτική να σε πληρώνει 1,5 ή 2 μήνες μετά, εσύ κόβεις σήμερα την απόδειξη και τα λεφτά μετατρέπονται με άλλη ισοτιμία 2 μήνες μετά. Επιπλέον, η ισοτιμία μετατροπής είναι δεδομένη και φαίνεται από την κατάθεση του εμβάσματος στο λογαριασμό σου, ενώ η ισοτιμία της μέρας που έκοψες το τιμολόγιο είναι κάτι που αποδεικνύεται με χρονοβόρες αναδρομές στο διαδίκτυο, σωστά; Δηλαδή, αν θέλουν να ελέγξουν έναν φορολογούμενο, ψάχνουν για κάθε διαφορετική μέρα που κόπηκε ένα τιμολόγιο πόσο ήταν το δολάριο εκείνη τη μέρα; Πολύ πιο απλό είναι να δουν το παραστατικό της τράπεζας που δείχνει πόσα λεφτά κατατέθηκαν στο λογαριασμό σου, και λέει την τελική τιμή σε ευρώ, χωρίς συντελεστές μετατροπής.

Αλλά, φυσικά, δεν παίρνω και όρκο ότι γίνεται το πιο λογικό. Μπορεί να είναι και έτσι, να αναγκάζεσαι να κόβεις απόδειξη για διαφορετικό ποσό απ' αυτό που εισπράττεις.
 
Top