κόμμα πριν το «κλπ»

crystal

Moderator
Καλημέρες,
να με σχωρνάτε αν έχει ήδη αναφερθεί κάπου αλλού, η αναζήτηση δεν μου έβγαλε τίποτα.
Εσείς βάζετε κόμμα πριν το «κλπ»; Δεδομένου ότι αφενός περιέχει το «και», αφετέρου η σύνδεση είναι παρατακτική, εγώ το παραλείπω. Αλλά το βλέπω έτσι συνέχεια... Και αναρωτιέμαι.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το κόμμα πριν από το «κλπ» είναι επίδραση από το αγγλικό «, etc». Στην ελληνική δεν μπαίνει κόμμα πριν από το «κλπ».
 

crystal

Moderator
Α, όπως το κόμμα πριν από το «και», με λίγα λόγια. Ευχαριστώ, Ζαζ!
Ο χειρότερος εφιάλτης μου είναι πως, διορθώνοντας κάθε μέρα λάθη, θα καταλήξω να ξεχάσω αυτά που ξέρω.
 

EpsilonSigma

New member
Μπορείς να βάλεις κόμμα εάν θέλεις. Δεν υπάρχουν κανόνες. Τους σημογόνους πόρους της γλώσσας όπως θέλει τους αξιοποιεί κανείς, όπως εξυπηρετούν τους σκοπούς του καλύτερα. Εάν σου ταιριάζει κόμμα πριν το "κλπ", και το κάνεις σκόπιμα, βάλ' το.
Η δική μου πρακτική, πάντως, είναι να χρησιμοποιώ το "κτλ" στο τέλος της πρότασης και το "κλπ" στο μέσο —για παράδειγμα: " Την οικολογία σήμερα απασχολούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η κλιματική αλλαγή κλπ. ζητήματα."
Αντιπαράβαλε το: "Την οικολογία σήμερα απασχολούν ζητήματα όπως το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η κλιματική αλλαγή κτλ."
 

crystal

Moderator
Χμμμ...
Εμένα δεν μου ταιριάζει το κόμμα, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Επειδή όμως διορθώνω κείμενα, οι αλλαγές που κάνω πρέπει να βασίζονται σε κάτι πιο αντικειμενικό από το γλωσσικό μου αισθητήριο. Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει κανόνας.
 

EpsilonSigma

New member
Δεν υπάρχουν κανόνες στην γλώσσα.
Οι κανόνες είναι απόρροια της προσπάθειας αναγωγής της γλωσσολογίας σε "σοβαρή" επιστήμη, ήτοι μαθητικοποιημένη και υποκείμενη σε κανόνες.
Ξεκολλάτε, η γλώσσα δεν έχει κανόνες, εμείς την πλάθουμε.
 

crystal

Moderator
Α, πολύ ωραία συζήτηση! Να τη μεταφέρουμε σ' άλλο νήμα, όμως.
 

EpsilonSigma

New member
Αμάν πια με αυτό το "νήμα"! Γιατί δεν το λέτε "σχοινί"; Μια συζήτηση μπορεί να είναι "σχοινοτενής", όχι "νηματοτενής"… :-)
 
Δεν υπάρχουν κανόνες στην γλώσσα.
Οι κανόνες είναι απόρροια της προσπάθειας αναγωγής της γλωσσολογίας σε "σοβαρή" επιστήμη, ήτοι μαθητικοποιημένη και υποκείμενη σε κανόνες.
Ξεκολλάτε, η γλώσσα δεν έχει κανόνες, εμείς την πλάθουμε.

Αμάν πια με αυτό το "νήμα"!

+1 on both counts. Αισθάνομαι μια τεράστια ανακούφιση που υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που πιστεύουν τα ίδια περί γλώσσας.
 

EpsilonSigma

New member
Το να τρώγεσαι με τα ρούχα σου και να εντοπίζεις όλο "σφάλματα" των άλλων στην χρήση της γλώσσας είναι το πιο απλό, ό,τι προσφιλέστερο στους "λαϊκούς γλωσσολόγους" (ο όρος δεν έχει υποτιμητική φόρτιση).

Το να δεις την γλώσσα ως σύστημα κατ' εξέλιξην και όχι σχεδιασθέν, σύστημα που μεταβάλλεται κατ' απαίτηση των χρηστών του και όχι ως περιχαρακωμένο, μονολιθικό και αποκρυσταλλωμένο σύνολο κανόνων, αυτό απαιτεί σκληρή δουλειά, διορατικότητα και ανοιχτό μυαλό, παρά φανφάρες και πυροτεχνήματα.

Στην Ελλάδα έχουμε πήξει στους "δασκαλάκους" και τους "θεματοφύλακες" της γλώσσας, γι' αυτό το σύστημά μας οδηγείται σε υπερφόρτωση.
 

crystal

Moderator
Η δουλειά του διορθωτή, πάντως, είναι πολύ συγκεκριμένη κι όσο υπάρχει επίσημη γραμματική και κανόνες, θα πρέπει να συμμορφώνεται μ' αυτούς. Σπίτι του, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. :)
 

EpsilonSigma

New member
Δεν υπάρχει επίσημη γραμματική. Η διδασκόμενη στο σχολείο δεν είναι καν καθαυτό γραμματική.

Η γραμματική του σχολείου ίσα-ίσα που αφαιρεί σημαντικό μέρος από το σημασιακό δυνητικό των ομιλητών. Τα παιδιά έχουν αρχίσει να αναπτύσσουν άλλο σύστημα, ελεύθερο, πλούσιο, δημιουργικό, και πάνε στο σχολείο και τους επιβάλλεται αυστηρή πειθαρχία και σημασιακή ένδεια.

Η "γραμματική" του σχολείου είναι μηχανισμός ομογενοποίησης και συμμόρφωσης προς ένα ιδεώδες "σωστής γλώσσας", ήτοι κοινωνικά καταξιωμένης. Δεν είναι γνήσια επιστημονική εργασία.
 
Όσον αφορά τους κανόνες και τη γραμματική που λέει η Crystal: και βέβαια πρέπει να συμμορφώνεται, από τη στιγμή που κάποιος δεν ξέρει γιατί οι κανόνες είναι εκεί. Δεν είναι δεσμευτικοί όμως, ένα πλαίσιο είναι μέσα στο οποίο να μπορεί να κινηθεί ο περισσότερος κόσμος. Μέχρι να φτάσει στο σημείο, να τους κατακτήσει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πω πω, υπέροχο έγινε το .. σκοινί! Σε πρώτη ευκαιρία έχει να ρίξω έναν καβγά με τον EpsilonSigma, μα έναν καβγά, που μέχρι τα διπλανά σκοινοποιεία θα ακουστούμε!


Είπα να το κάνω «ακανόνιστο» το κείμενο, αλλά τελικά μόνο τον κανόνα με τις τρεις τελείες παραβίασα.
 
Λοιπόν, για να ανακεφαλαιώσουμε, ενσωματώνοντας το αρχικό ερώτημα στην όλη συζήτηση του σχοινιού (χωρίς το "και του παλουκιού"), πριν από το "κ.τ.ρ." (και τα ρέστα) δεν βάζουνε κόμμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσχετο:
Και να θυμόμαστε ότι σε πρόταση όπως:
Κάθε φορά που η ελληνική άρχουσα τάξη συμπράττει με τη «νέα τάξη» το κάνει για να διασφαλίσει, υποτίθεται, τα συμφέροντα της χώρας
το κόμμα μπαίνει μπροστά από τα συμφέροντα της χώρας.
 
Άσχετο:
Και να θυμόμαστε ότι σε πρόταση όπως:
Κάθε φορά που η ελληνική άρχουσα τάξη συμπράττει με τη «νέα τάξη» το κάνει για να διασφαλίσει, υποτίθεται, τα συμφέροντα της χώρας
το κόμμα μπαίνει μπροστά από τα συμφέροντα της χώρας.

'Η απλώς τελεία και εξοβελίζουμε (φιλολογικά) το "τα συμφέροντα της χώρας". :)
 
Top