Page 38 of 38 FirstFirst ... 28 34 35 36 37 38
Results 371 to 375 of 375

Thread: Ο αντίλογος στους μύθους για την ελληνική γλώσσα

Senior Member SBE's Avatar
    Για το 4: η γλώσσα είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα (και ιδιότητα, αλλά ας σταθούμε για την ώρα στο κατασκεύασμα). Επομένως η γλώσσα μας κάνει εξυπνότερους ή επειδή κάποιοι είναι "εξυπνότεροι" έχουν πιο πολύπλοκη γλώσσα;

Επιπλέον, πώς ορίζεται η ευφυΐα; Αν πάρουμε τις μετρήσεις IQ, οι οποίες όμως είναι σχεδιασμένες για να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις συγκεκριμένου πολιτιστικού συστήματος, το μέσο IQ σε κάποιες χώρες είναι χαμηλότερο απ'ό,τι σε άλλες, αλλά σε γενικές γραμμές οι διαφορές δεν είναι σημαντικές. Όλοι οι homo sapiens που μπορούν να δέσουν τα κορδόνια των παπουτσιών τους και να κουβεντιάσουν περί ανέμων και υδάτων για πέντε λεπτά (δηλαδή που δεν πάσχουν από κάποιου είδους νοητική στέρηση) έχουν πάνω κάτω το ίδιο IQ. Το ότι στις χώρες με μεγάλο αναλφαβητισμό το μέσο IQ είναι χαμηλότερο απ'ό,τι στις χώρες με υψηλά επίπεδα μόρφωσης είναι απλά ένδειξη ότι η απόδοση στα τεστ IQ και η εκπαίδευση πάνε χέρι χέρι. Επομένως ακόμα κι οι απομονωμένοι ιθαγενείς της νήσου Ανταμάν, που ήταν πρόσφατα στη δημοσιότητα, έχουν μάλλον τη δυνατότητα να εκφράσουν υψηλές αφηρημένες έννοιες στη γλώσσα τους, αν χρειαστεί, αλλά πιθανόν να μην χρειάζεται λόγω του τρόπου ζωής τους.

Οσο για το ότι μια γλώσσα μπορεί να έχει περισσότερες λέξεις για κάποια αντικείμενα απ'ό,τι μια άλλη, φυσικό δεν είναι; Θα έχεις ακούσει το ψευτορητό ότι οι Εσκιμώοι έχουν 100 λέξεις για το χιόνι. Οι Άραβες πιθανόν να έχουν μόνο μία. Γιατί άραγε; Ένας άλλος λόγος είναι οι επιρροές της γλώσσας. Πολλές βορειοευρωπαϊκές γλώσσες, π.χ. η αγγλική, σχηματίζουν ρήματα με δύο λέξεις, ρήμα+ πρόθεση. Αλλά μπορεί να έχουν κι άλλη λέξη στη γλώσσα τους που να σημαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα, και να είναι π.χ. λατινικής προέλευσης. Γιατί;

Member
    SBE είχα διαβάσει για το ότι οι Εσκιμώοι έχουν αρκετές λέξεις για τις αποχρώσεις του πάγου. Και εδώ νομίζω η ποικιλία των λέξεων έγκειται στην διαφορετική απόχρωσή του και όχι για να εκφράσουν κάτι ίδιο. Η απορία μου εμένα είναι όσο αφορά 2 ή περισσότερες λέξεις που εκφράζουν την ίδια έννοια.
    Αν βέβαια ισχύει αυτό που λες για το χιόνι (ότι δηλαδή χρησιμοποιούν για το ίδιο χρώμα διαφορετικές λέξεις), τότε αυτή ακριβώς είναι η απορία μου (γιατί δηλαδή να μην θεωρηθεί "πλούτος" αυτή η ποικιλία).

Νομίζω ότι υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ: τί είναι πλούτος και γιατί είναι σημαντικός;
    Επιπλέον, τί ακριβώς προσπαθείς να μάθεις; Μου δίνεις την εντύπωση ότι προσπαθείς να βρεις κάποια επιστημονική ερμηνεία που θα δικαιολογεί τους διάφορους ελληνοβαρεμένους που διαδίδουν διάφορους μύθους για την ελληνική γλώσσα.
    Οι μύθοι αυτοί σκοπό έχουν να ικανοποιήσουν αυτούς που τους διαδίδουν. Για έναν επιστήμονα ή και απλό γνώστη της γλωσσολογίας δεν υπάρχει καλύτερο- χειρότερο, πλούσια- φτωχή γλώσσα. Ούτε έχει σημασία ποια γλώσσα έχει περισσότερες λέξεις κλπ. Όλες οι γλώσσες έχουν αξία και βαρύτητα και μας δίνουν πολλά στοιχεία για τον άνθρωπο.
    Οπότε θα συνιστούσα για αρχή να διαβάσεις ένα καλό βιβλίο γενικής γλωσσολογίας (όχι συνδεδεμένο με μία συγκεκριμένη γλώσσα). Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, πάντως εγώ γλωσσολογία έκανα με τα τέσσερα βιβλία των εκδόσεων Routledge/ Open University, που τώρα είναι λίγο παλιά και νομίζω μπορείς να βρεις μεγάλο μέρος τους ονλάιν. Αναλύουν την αγγλική γλώσσα, αλλά οι επιστημονικές έννοιες και η μεθοδολογία ισχύουν για κάθε γλώσσα. Ορίστε:
    https://www.routledge.com/product/is...rce=igodigital
    https://www.routledge.com/Changing-E.../9780415376792
    https://www.routledge.com/Redesignin.../9780415376891
    https://www.routledge.com/Learning-E.../9780415376877

Member
    Για να αναζωπυρώσω λίγο την κουβέντα, θα ανεβάσω 4 σελίδες απο ένα βιβλίο παιδαγωγικής που μου έστειλε ένας φίλος μου υπερασπιζόμενος το παραπάνω βίντεο (το οποίο εξάλλου αυτός μου το έδειξε).

Page 38 of 38 FirstFirst ... 28 34 35 36 37 38

Bookmarks

Bookmarks