metafrasi banner

overnight sensation

Alexandra

Super Moderator
Staff member
From the early days of Beatlemania, to the overnight sensations of the '70s, to the choreographed boy bands of the '90s, as long as there have been teen idols, there have been teen-idol fanatics.

Προφανώς εννοεί ότι τους καλλιτέχνες που έγιναν διάσημοι μέσα σε μια νύχτα, αλλά αν υπάρχει καμιά πρόταση συνοπτικής απόδοσης για τον υπότιτλο, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μιλάμε για αυτούς που ήρθαν και έμειναν; Γιατί αν όχι, ίσως μπορούμε να πούμε διάττοντες αστέρες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω για ποιους μιλάει, οπότε μια χαρά μού κάνει το "διάττοντες αστέρες".
 
Εμένα μου θυμίζει την έκφραση "one-hit wonders", δηλαδή τα συγκροτήματα ή τους τραγουδιστές που έκαναν ένα "σουξέ", έβγαλαν του κόσμου τα λεφτά, και μετά εξαφανίστηκαν από το μουσικό στερέωμα.

http://idioms.thefreedictionary.com/a+one-hit+wonder

a one-hit wonder
someone who performs popular music who makes one successful record and then no others The seventies saw a succession of one-hit wonders who were famous overnight and then never heard of again.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα, μια χαρά ταιριάζει το "διάττοντες αστέρες" που πρότεινε η Παλάβρα.
 
Από τους November's Doom στους Motorhead η Αλεξάνδρα (έχουν άλμπουμ "Overnight sensation"). :)
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για διάττοντες αστέρες.
overnight sensation

When a certain unknown person becomes famous in a supposedly short amount of time, usually a day or a week.

Άλλωστε, μπορεί να εδραιωθεί μετά. Νομίζω ότι πρόκειται για όσους έγιναν σταρ "μέσα σε μια νύχτα".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επιβεβαιώνω ορισμό ως άνω Ζεφυριού, όβερ:
occurring suddenly or within a very short time: a comedian who became an overnight sensation.
Εναλλακτικά: που έγιναν σταρ ξαφνικά, απ' τη μια στιγμή στην άλλη (ιδίως το δεύτερο ό,τι πρέπει για υπότιτλο :D)
 

nickel

Administrator
Staff member
Όπως λέει ο Ζέφυρος, αλλά και η Αλεξάνδρα στο πρώτο μήνυμα, το overnight sensation δίνει έμφαση στην ταχύτητα με την οποία εμφανίζεται ο αστέρας στο στερέωμα και όχι στη διάρκεια της λάμψης του. Έχουμε δηλαδή την αστραπιαία επιτυχία εδώ.

Ωστόσο, η δεκαετία του 1970 διακρίνεται από το στοιχείο της εφήμερης φήμης που είχε κάνει σύνθημα ο Γουόρχολ με τη διασημότητα «των 15 λεπτών». Και στο πρότυπο του «Easy come, easy go», τη φήμη που αποκτάς γρήγορα από μια επιτυχία της αρπαχτής, γρήγορα και θα τη χάσεις. Ίσως λοιπόν να μην είναι τόσο αυθαίρετο μετάφρασμα το «διάττοντες αστέρες» (με επιφύλαξη πάντως για το γλωσσάρι).
 
Top