Διαζύγιο από τη λογική;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν μπείτε στην ιστοσελίδα του Skai για να βρείτε το πρόγραμμα της τηλεόρασης, θα δείτε κάτι ιδιόρρυθμο - έως παλαβό:


Δηλαδή, το πρόγραμμα της Παρασκευής ξεκινάει από την ημερολογιακή έναρξη της νέας ημέρας, τα μεσάνυχτα της Πέμπτης, και φυσικά τελειώνει στα μεσάνυχτα. Αν θέλετε π.χ. θέλετε να μάθετε τι θα δείτε απόψε στην τηλεόρασή σας μετά τα μεσάνυχτα, πρέπει να κοιτάξετε το πρόγραμμα της επόμενης μέρας, του Σαββάτου. Θέλατε να δείτε ένα επεισόδιο της Ρώμης "Μεγάλη Παρασκευή στις 00:15", όπως γράφει δίπλα; Χάσατε. Είχε προβληθεί χτες το βράδυ.

Δεν ξέρω ποιος εγκέφαλος το σκέφτηκε αυτό, και πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει ότι υπάρχει κάποια λογική στο γεγονός ότι τα άλλα κανάλια βάζουν το πρόγραμμά τους να ξεκινάει από τις 6 το πρωί. Επίσης, αν και είναι θεωρητικά σωστό ότι στα μεσάνυχτα και 1 λεπτό δεν είναι πια Μεγάλη Πέμπτη, αλλά Μεγάλη Παρασκευή, όλοι μας έχουμε συνηθίσει να ονομάζουμε νύχτα Πέμπτης όλες τις ώρες μέχρι τα ξημερώματα της Παρασκευής, και δεν χωρίζουμε τη νύχτα σε Πέμπτη και Παρασκευή.
 
Last edited:

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα πάντως μου φαίνεται απόλυτα λογική αυτή η σύμβαση (το να συμβαδίζει, δηλαδή, το 24ωρο της τηλεόρασης με οποιαδήποτε άλλη θεώρηση σχετικά με το 24ωρο), σε σύγκριση με την αυθαίρετη υιοθέτηση ότι το τηλεοπτικό 24ωρο αρχίζει στις 05:00 ή κάποια άλλη ώρα (κι εκεί ξεκινά η κολοκυθιά: "γιατί στις πέντε κι όχι στις έξι, γιατί στις έξι κι όχι στις τέσσερις;"). Βρίσκομαι σε πλήρη συμφωνία με το Σκάι, και τους συγχαίρω που επέλεξαν να συγκρουστούν με το επ' αυτού παράλογο κατεστημένο των άλλων καναλιών. :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μωρέ, καλά έκαναν και συγκρούστηκαν, αλλά είναι λίγο παράλογο ν' ανοίγεις την εφημερίδα σου για να δεις το πρόγραμμα της τηλεόρασης και να σε πληροφορεί τι θα μπορούσες να δεις στις δύο την προηγούμενη νύχτα, που μάλλον θα κοιμόσουν. Επίσης, να θέλεις να πληροφορηθείς για την εκπομπή που θα δεις πέντε λεπτά μετά τα μεσάνυχτα και να πρέπει να περιμένεις την αυριανή εφημερίδα για να το μάθεις, μάλλον κατόπιν εορτής, τι λες;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Όπως μου φαίνεται απόλυτα λογικό στις μεταμεσονύκτιες ειδήσεις να μιλούνε για τον καιρό "σήμερα" (ενώ λ.χ. στις ειδήσεις των έντεκα έλεγαν για τον καιρό "αύριο"), έτσι κι αυτό εδώ με το πρόγραμμα. Για το οποίο (πρόγραμμα), άλλωστε, εγώ ενημερώνομαι απ' τους ιστοτόπους των τηλεοπτικών σταθμών, κι όχι από εφημερίδες (κι εκείνες διαδικτυακά τις διαβάζω) ή από τηλεοπτικά περιοδικά. Το εάν οι υπεύθυνοι των εφημερίδων δεν μπαίνουν στον κόπο να κάνουν την απλή προσαρμογή ανάλογα με την ώρα κυκλοφορίας τους (αλλά κι εκείνο πώς να το ορίσουν, με το πότε κυκλοφορεί το φύλλο τους στο Σύνταγμα ή στην Πράμαντα; ), τότε το πρόβλημα είναι του αρμόδιου συντάκτη, εραστή της άκριτης κοπιπάστας, κι όχι του σταθμού.
 
Το εάν οι υπεύθυνοι των εφημερίδων δεν μπαίνουν στον κόπο να κάνουν την απλή προσαρμογή ανάλογα με την ώρα κυκλοφορίας τους (αλλά κι εκείνο πώς να το ορίσουν, με το πότε κυκλοφορεί το φύλλο τους στο Σύνταγμα ή στην Πράμαντα; ), τότε το πρόβλημα είναι του αρμόδιου συντάκτη, εραστή της άκριτης κοπιπάστας, κι όχι του σταθμού.

Είναι "η Πράμαντα" ή "τα Πράμαντα"; (από φίλους Ηπειρώτες έχω ακούσει το δεύτερο)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σας. Τη λογική αυτού του σπασίματος θα τη δεχόμουν μόνο σε σχολικά ημερολόγια: το ημερολόγιο να ακολουθεί τη σύμβαση Ιανουάριος—Δεκέμβριος, αλλά να έχει περιεχόμενο που αφορά το ακαδημαϊκό έτος Σεπτέμβριο—Αύγουστο. (Με μοναδική σκοπιμότητα της πρώτης επιλογής το να πουλάει ο εκδότης δύο αντί για ένα.) :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για το πόσοι τηλεθεατές ενημερώνονται για το πρόγραμμα των τηλεοπτικών σταθμών από το Διαδίκτυο και όχι από εφημερίδα ή περιοδικό, ας σκεφτούμε ότι είμαστε στην Ελλάδα.
Αλλά κι εγώ ενημερώνομαι από το Διαδίκτυο. Θεωρείται ενημέρωση, λοιπόν, να μου λέει το κανάλι στην ιστοσελίδα του (όχι κανένας τεμπέλης δημοσιογράφος του copy-paste) ότι θα δω μια ταινία στις 00.15 της Παρασκευής, εννοώντας 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Πέμπτης; Καλώς ή κακώς, κάποια πράγματα έχουν δεδομένη σημασία στην ελληνική πραγματικότητα, δεν αλλάζουν χωρίς συγκεκριμένο λόγο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πες τα, βρε παιδί μου! Η λογική λέει ότι η μέρα μας ξεκινάει το πρωί, όχι τα μεσάνυχτα. Κι όταν λέμε "το πρωί της Τρίτης" εννοούμε την ώρα που ανοίγουμε τα μάτια μας για να πάμε στη δουλειά μας, όχι τις μικρές ώρες που είμαστε ακόμα στις αγκάλες του Μορφέα (που τον θυμήθηκα πάλι αυτόν...) Μα ακόμα κι αυτοί που έχουν κάνει τη νύχτα μέρα και κοιμούνται μετά το χάραμα, πάλι δεν αλλάζουν αυτό που ονομάζουμε καινούργια μέρα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αρνούμαι να προσδιορίζουν άλλοι το πώς και πότε ξεκινά η μέρα κι η νύχτα μου! Η μόνη δεκτή σύμβαση είναι η τεχνοκρατική. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πες τα, βρε παιδί μου! Η λογική λέει ότι η μέρα μας ξεκινάει το πρωί, όχι τα μεσάνυχτα. Κι όταν λέμε "το πρωί της Τρίτης" εννοούμε την ώρα που ανοίγουμε τα μάτια μας για να πάμε στη δουλειά μας, όχι τις μικρές ώρες που είμαστε ακόμα στις αγκάλες του Μορφέα (που τον θυμήθηκα πάλι αυτόν...) Μα ακόμα κι αυτοί που έχουν κάνει τη νύχτα μέρα και κοιμούνται μετά το χάραμα, πάλι δεν αλλάζουν αυτό που ονομάζουμε καινούργια μέρα.
Τότε να απαιτήσετε στις μεταμεσονύκτιες ειδήσεις να μη χρησιμοποιείται το "σήμερα" για να δηλώσει τη μέρα που δεν έχει ακόμη χαράξει. :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου θυμίσατε το πρόβλημα που έχουμε ο γιος μου κι εγώ, όταν συναντιόμαστε στην κουζίνα, γύρω στις έξι το πρωί, λίγο πριν πάμε για ύπνο, έξω να χαράζει και να ακούγονται τα πρώτα κοκόρια, κι εμείς να μην ξέρουμε τι να ευχηθούμε ο ένας στον άλλο, καλημέρα ή καληνύχτα (έχουμε καταλήξει στο «Καλόν ύπνο»).
 

Zazula

Administrator
Staff member
[...] κι εμείς να μην ξέρουμε τι να ευχηθούμε ο ένας στον άλλο, καλημέρα ή καληνύχτα...
Ούτως ή άλλως, το "καληνύχτα" προϋποθέτει ότι πρόκειται για νυχτερινή ώρα ΚΑΙ ακολουθεί ύπνος (ενώ σε αντίθετη περίπτωση, λέγεται το "καλό βράδυ") - ενώ αν ακολουθεί ύπνος (λ.χ. σιέστα) σε άλλη ώρα της ημέρας, υπάρχει το "καλή ξεκούραση". :)
 
Από μια άποψη έχουμε μια διαφορά "καναπεδοπατάτας" - "ποντικοπατάτας" ως προς την ενημέρωση.
Προσωπικά είμαι με τη λογική (των τηλεοπτικών περιοδικών και των αναγνωστών τους, εννοώ). :)
 
Αρνούμαι να προσδιορίζουν άλλοι το πώς και πότε ξεκινά η μέρα κι η νύχτα μου! Η μόνη δεκτή σύμβαση είναι η τεχνοκρατική. :D

Κακώς ταλαιπωρείστε. Το πρόβλημα έχει λυθεί από αρχαιοτάτων χρόνων: μέρα είναι το διάστημα ανάμεσα σε δύο ύπνους που θεωρούμε νυχτερινούς. (Π.χ., πέφτω για ύπνο στις εννέα το βράδυ, ξυπνώ στις έξι το πρωί, τσακίζω μια σιέστα 15:00-17:00 και ξανακοιμάμαι για βράδυ στις έντεκα: η μέρα μου είναι 06:00-23:00) Παρεμφερώς υπολογίζουμε το εικοσιτετράωρό μας.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς τον Κόμη!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κι αφού πάνω από το 90% των ανθρώπων (να μην πω το 99%) κοιμάται τη νύχτα, είναι απόλυτα λογική η δομή του προγράμματος του BBC, γι' αυτό την ακολουθούν όλα τα ΜΜΕ (πλην του Σκάι) και στην Ελλάδα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα σας. Από το πρόγραμμα της τηλεόρασης άλλωστε προέκυψε και η έκφραση «κάνει τη νύχτα μέρα». :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να 'ναι καλά τούτο το νήμα, γιατί με πυκνό κι απλό τρόπο καταδεικνύει για ποιο λόγο οι τεχνοκράτες νιώθουν τόσο μόνοι (και χάνουν και τις αγαπημένες τους εκπομπές στην τηλεόραση). :p
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι τεχνοκράτες μπορεί να νιώθουν πολύ μόνοι, αλλά τουλάχιστον θα βλέπουν το πρόγραμμα του Σκάι. Για τα άλλα κανάλια δεν μπορώ να εγγυηθώ, οπότε ελπίζω να μην έχουν πολλές αγαπημένες εκπομπές σε άλλα κανάλια.
 
Top