Page 448 of 899 FirstFirst ... 348 398 438 444 445 446 447 448 449 450 451 452 458 498 548 ... LastLast
Results 4,471 to 4,480 of 8987

Thread: Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Themis View Post
    Δεν αντέχω άλλο το κύμα ευτυχίας που έχει ενσκήψει όποτε μεταφράζεται το happy. Δεν δίνω παραπομπές, γιατί πιο passim δεν γίνεται. Είναι ευτυχισμένος με το σπίτι του ο ένας, δεν είναι ευτυχισμένος με τη μοτοσικλέτα του ο άλλος. Ευτυχισμένοι όλοι οι αθλητές στην ομάδα στην οποία πηγαίνουν ή στην ομάδα στην οποία παραμένουν. Κάποιοι είναι ευτυχισμένοι με την κατάσταση που επικρατεί, ενώ άλλοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Τα νεύρα μου!
    Ωδή στη χαρά, ου δει ευτυχίαν.
    Θέλουν οι ευτυχισμένες να κρυφτούν
    μα η ευτυχία δεν τις αφήνει, που βρήκαν ευτυχία στα σκέλια τους. Εμ, ο βήχας, ο παράς, ο έρωτας κι η αστοχία δεν κρύβονται. Μη μη-μη μη-μη μη-μη μη-μη μημημημημη Μη! Μήγαρις έχουν άλλο στη γλώσσα τους, πάρεξ ευτυχία; Ευτύχει και μη πολιτεύου, αλλά πρόσκρουε τοις έλαττον δυναμένοις. Happiness is a warm gun. Στο ψαχνό, Θέμη!
    Καλά, καλά, αδελφή Μίλντρεντ, θα το πάρω το χαπάκι μου.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member Costas's Avatar
    Μια συμβιβαστική λύση είναι το 'ευτυχής'...
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Themis View Post
    Δεν αντέχω άλλο το κύμα ευτυχίας που έχει ενσκήψει όποτε μεταφράζεται το happy. Δεν δίνω παραπομπές, γιατί πιο passim δεν γίνεται. Είναι ευτυχισμένος με το σπίτι του ο ένας, δεν είναι ευτυχισμένος με τη μοτοσικλέτα του ο άλλος. Ευτυχισμένοι όλοι οι αθλητές στην ομάδα στην οποία πηγαίνουν ή στην ομάδα στην οποία παραμένουν. Κάποιοι είναι ευτυχισμένοι με την κατάσταση που επικρατεί, ενώ άλλοι δεν είναι ευτυχισμένοι. Τα νεύρα μου!

Εγώ ξέρω ένα μέρος που δουλεύουν κάτι τύποι που είναι όλοι χάπυ με τη μετάφραση, χάπυ με τις εξελίξεις, και μία που θέλει χάπι-α κάθε φορά που το ακούει
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Costas's Avatar
    Κάτι μου λέει πως αυτό το ζεύγος χάπυ-χάπι ταιριάζει στη λίστα με τα ομόηχα...
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Σύμφωνα με τον δήμαρχο [Χερσονήσου], απαιτείται να αλλάξει το νομικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών, τους κανόνες και τις αρμοδιότητες. Την ίδια ώρα, οι επιχειρηματίες της περιοχής κάνουν λόγο για πολύ αυστηρό νόμο, αυτόν που διέπει τη λειτουργία των τουριστικών επιχειρήσεων. Τονίζουν ότι με ακόμη και με πολύ μικρές υγειονομικές παραβάσεις, όπως είναι η μουσική, κινδυνεύουν με οριστικό κλείσιμο.

Ο άγνωστος «πόλεμος» της... σφραγίδας, από το Έθνος
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member
    Νέο θύμα της σιλικόνης, και όχι από τα αμελητέα, ο Στέφανος Κασιμάτης στη σημερινή Καθημερινή.

ως διοικητής της στρατιωτικής ακαδημίας του Γουέστ Πόιντ το 1855 απέβαλε διά παντός από τη σχολή έναν μπουμπούνα ονόματι Τζέιμς Μακνίλ Χουίστλερ, επειδή σε διαγώνισμα στη Χημεία έγραψε ο αθεόφοβος ότι η σιλικόνη είναι αέριο, και έτσι, χωρίς να το ξέρει, ο Λι άνοιξε τον δρόμο για να αποκτήσουν οι Ηνωμένες Πολιτείες τον πρώτο σημαντικό ζωγράφο τους

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...07/2012_489931

Η κοτσάνα είναι μεγαλύτερη διότι το 1855, φυσικά, δεν υπήρχε καν η λέξη σιλικόνη/silicone.

Administrator nickel's Avatar
    Απόδειξη για το ότι τα επαναλαμβανόμενα κείμενα στο διαδίκτυο δεν είναι πάντα κοπιπάστα. Το κείμενο με την επιστολή της δασκάλας δημοτικού της Ραφήνας που προκάλεσε τη φωνηεντιάδα είχε ανάμεσα στις διάφορες οιμωγές και την φράση «θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλείψεις». Εκεί που πρωτοδιάβασα εγώ το κείμενο έγραφε «θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλήψεις». Αυτή τη στιγμή το ψάξιμο στο Γκουγκλ λέει:

θα παρατηρήσετε αλλαγές και παραλείψεις : 23 (ή 118) σελίδες
    θα παρατηρήσετε αλλαγές και *παραλήψεις : 80 (ή 11.400) σελίδες

Ήταν σωστό από την αρχή ή κάποιοι το διόρθωσαν στη συνέχεια (όπερ και πιθανότερο);
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member
    Νομίζω ότι η δασκάλα το είχε λάθος και μετά το διόρθωσαν.

Senior Member bernardina's Avatar
    Αυτό πάλι τι είναι, ρε παιδιά; Για ενημερώστε με γιατί έχω μείνει πίσω...
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member
    Δεν πρόκειται για σοβαρό φορέα (το είπα κομψά).

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks