Page 101 of 903 FirstFirst ... 51 91 97 98 99 100 101 102 103 104 105 111 151 201 601 ... LastLast
Results 1,001 to 1,010 of 9030

Thread: Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Senior Member SBE's Avatar

Wink

Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Φαντάζομαι το έχουμε πει και το έχουμε ξαναπεί και όλοι το ξέρουν. Αφού όμως όλοι το ξέρουν γιατί εξακολουθούν να λένε (στις ταινίες και όχι μόνο) τα αγγλικά chips (με ή χωρίς ψάρι), πατατάκια;.
    Γιατί έτσι λένε τις τηγανητές πατάτες 50 εκ. άνθρωποι, ενώ έτσι λένε τα πατατάκια 500 εκ. άνθρωποι. Οπότε σου λέει θα διορθώσουμε τη μειοψηφία με το ζόρι, να μάθουν να μιλάνε όπως θέλουμε εμείς.

Senior Member SBE's Avatar
    Δυστυχώς έτσι είναι. Βρομάει ο τόπος! Είναι οι ίδιοι που πιστεύουν ότι ο θεός είναι το Google.
    Μεταξύ αυτών κι αυτοί που νομίζουν ότι ξέρουν να χρησιμοποιούν ιντερνέτ και γκουγκλ κλπ
    http://www.internetevolution.com/aut...&doc_id=162543

Φίλος σε πανεπιστήμιο είχε φοιτητή που του έγραψε ότι δεν βρήκε τεχνικές πληροφορίες για το Μπλουτούθ. Είχε κοιτάξει μόνο μέσω Γκουγκλ στις σελίδες της Νόκια. Το καλύτερο; Ο φοιτητής συμπέρανε ότι για να μην το βρίσκει το Γκούγκλ η τεχνολογία αυτή είναι επτασφράγιστο μυστικό.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Είναι δυνατόν να μην ανοίγουμε οι μεταφραστές ένα λεξικό για μια λέξη που μας είναι άγνωστη (άσε καλύτερα μην πιάσω κι εκείνες που νομίζουμε ότι τις ξέρουμε...);
    Χα! Γνωστή μου, απόφοιτος γαλλικής φιλολογίας, πριν από μερικά χρόνια:
    -Θέλω να ασχοληθώ με τη μετάφραση και κυρίως με τη νομική.
    -Καλά [λέω εγώ], μπορείς να κάνεις αυτό κι αυτό. Τι λεξικά έχεις; [the million dollar question]
    -Έχω τον Κάουφμαν [το γαλλοελληνικό αντίστοιχο του Σταυρόπουλου, για όσους δεν ξέρουν], ε δε χρειάζομαι και κανένα άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά γαλλικά.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator Zazula's Avatar
    Δυστυχώς έτσι είναι. Βρομάει ο τόπος! Είναι οι ίδιοι που πιστεύουν ότι ο θεός είναι το Google.
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Μεταξύ αυτών κι αυτοί που νομίζουν ότι ξερουν να χρησιμοποιούν ιντερνέτ και γκουγκλ κλπ
    http://www.internetevolution.com/aut...&doc_id=162543
    Μα, αφού το γκουγκλ είναι θρησκεία (α) είναι το όπιο των λαών και (β) ισχύει το «πίστευε και μη ερεύνα».

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Χα! Γνωστή μου, απόφοιτος γαλλικής φιλολογίας, πριν από μερικά χρόνια:
    -Θέλω να ασχοληθώ με τη μετάφραση και κυρίως με τη νομική.
    -Καλά [λέω εγώ], μπορείς να κάνεις αυτό κι αυτό. Τι λεξικά έχεις; [the million dollar question]
    -Έχω τον Κάουφμαν [το γαλλοελληνικό αντίστοιχο του Σταυρόπουλου, για όσους δεν ξέρουν], ε δε χρειάζομαι και κανένα άλλο, αφού ξέρω πολύ καλά γαλλικά.
    Κάτι ανάλογο (που δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις) είχε αναφέρει κάποτε κι η Αλεξάνδρα για υποτιτλιστή-wannabe.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Κάτι ανάλογο (που δεν ξέρεις να γελάσεις ή να κλάψεις) είχε αναφέρει κάποτε κι η Αλεξάνδρα για υποτιτλιστή-wannabe.
    Ο δικός της ήταν ακόμα χειρότερος, δεν είχε καθόλου λεξικά
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Εκείνος ήταν πιο προχωρημένος, δεν είχε κανένα λεξικό, αφού ήξερε πολύ καλά αγγλικά.

ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΙ!!!
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Ambrose's Avatar
    Βασικά, αυτό δεν το θεωρώ γκάφα, αλλά για να μην ανοίγω άλλο νήμα...

Από τσελεμεντέ αγιορείτικης μαγειρικής: αυγά σκράμπολ.

Δεν είναι τόσο ωραίο σήμερα που εμείς πασχίζουμε να φέρουμε τη γλώσσα μας στα μέτρα του IPA και του ψευδο-RP (μπλιάχ), να πετυχαίνεις τόσο ωραίες ελληνοποιήσεις, γέννημα θρέμμα της ελληνικής ψυχής;

Spiritus ubi vult spirat

Senior Member kapa18's Avatar
    Μα το Άγιον Όρος είναι γνωστό κοσμοπολίτικο θέρετρο, οπότε είναι φυσικό στα κοντινένταλ πρωινά που παρέχουν οι μονές να περιλαμβάνονται και τα αυγά σκράμπολ.
    ...and the seventh day Kapa rested.

Administrator nickel's Avatar
    Όχι πως το σκέτο σκραμπλ είναι σωστό (εκτός αν είναι επιτραπέζιο), αλλά πόσοι τολμούν να γράψουν σκραμπλντ (ή, ακόμα χειρότερα, σκράμπλεντ);

Από την άλλη, η ομάδα μου θα πάρει πάλι το ντάμπολ φέτος;
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Ναι, φυσικά κι εφέτος η ομάδα σου θα γίνει νταμπολούχος.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks