Η σωστή χρήση τόνων

Γεια σας,

Γράφονται με τόνο τα τοπωνύμια που αρχίζουν με φωνήεν, το οποίο και τονίζεται; Π.χ. Ορμος ή Όρμος;

Μήπως υπάρχει καλός ιστότοπος για τη σωστή χρήση τόνων στα νέα ελληνικά;

Σάιμον
 
Last edited by a moderator:
Ναι, βέβαια με τόνο. Όρμος, λοιπόν. Ο τόνος δεν μπαίνει αν όλη η λέξη είναι με κεφαλαίους χαρακτήρες. Για τους γραμματικούς κανόνες, μάλλον πρέπει να περιμένετε άλλες απαντήσεις.

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε το http://www.neurolingo.gr/el/online_tools/lexiscope.htm, ίσως φανεί πολύ χρήσιμο τόσο το Λεξισκόπιο όσο και το Λεξικό τοπονυμίων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε σχέση με το συγκεκριμένο ερώτημα και επειδή πολλοί ξένοι ελληνομαθείς μπορεί να μην καταλαβαίνουν τι συμβαίνει:

Υπάρχει μια τάση στον Τύπο, εδώ και μερικά χρόνια, να μην μπαίνει ο τόνος αν πέφτει στο πρώτο κεφαλαίο γράμμα, να γράφουν δηλ. Αγιος αντί για Άγιος, Εβανς αντί για Έβανς, Ηπειρος αντί για Ήπειρος, Ικαρος αντί για Ίκαρος κ.ο.κ. Πρόσφατα ζήτησα να μου εξηγήσουν γιατί, και δεν ήξεραν, δεν ήταν σίγουροι, κάτι ψέλλισαν «για λόγους αισθητικούς», αλλά δεν πείστηκα.

Κάποιοι που γράφουν για εφημερίδες και περιοδικά, τα γράφουν κανονικά στο Word τους, για να μην τους κοκκινίζει σωστές λέξεις, και στο τέλος αντικαθιστούν όλα τα σωστά τονισμένα κεφαλαία με άτονα. Τρικυμία εν κρανίω.

Βεβαίως, όπως είπε ο Υ., όταν έχεις μόνο κεφαλαία, δεν μπαίνει πουθενά τόνος — με εξαίρεση τα μπλογκ, όπου κάνουν κάποιοι το λάθος και γράφουν με μικρά τονισμένα γράμματα και το πρόγραμμα του μπλογκ τούς τα κάνει κεφαλαία με βάση κάποιο stylesheet, το οποίο είναι αρκετά ηλίθιο ώστε να αντικαθιστά το τονούμενο πεζό με τονούμενο κεφαλαίο. Έτσι, το Ιστολόγιο του Γιώργου γίνεται ΙΣΤΟΛΌΓΙΟ ΤΟΥ ΓΙΏΡΓΟΥ.
 
Υπάρχει μια τάση στον Τύπο, εδώ και μερικά χρόνια, να μην μπαίνει ο τόνος αν πέφτει στο πρώτο κεφαλαίο γράμμα, να γράφουν δηλ. Αγιος αντί για Άγιος, Εβανς αντί για Έβανς, Ηπειρος αντί για Ήπειρος, Ικαρος αντί για Ίκαρος κ.ο.κ. Πρόσφατα ζήτησα να μου εξηγήσουν γιατί, και δεν ήξεραν, δεν ήταν σίγουροι, κάτι ψέλλισαν «για λόγους αισθητικούς», αλλά δεν πείστηκα.

Ο sarant (Γλώσσα μετ' εμποδίων, σελ. 275) γράφει:

"Είναι όμως αλήθεια ότι η χρήση της άνω τελείας έχει υποχωρήσει διότι δεν περιλαμβάνεται, από αβλεψία, στο ελληνικό πληκτρολόγιο. Παρόμοιο πρόβλημα λογισμικού φταίει για το γεγονός ότι σε πολλές εφημερίδες δεν μπαίνει τόνος στα τονούμενα κεφαλαία."
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο sarant (Γλώσσα μετ' εμποδίων, σελ. 275) γράφει: [...] Παρόμοιο πρόβλημα λογισμικού φταίει για το γεγονός ότι σε πολλές εφημερίδες δεν μπαίνει τόνος στα τονούμενα κεφαλαία."

Ούτε αυτό με έχει πείσει. Υπήρχε κάποτε πρόβλημα με το τονούμενο Ά στην HTML. Ήταν αυτό αρκετό για το φαινόμενο των άτονων αρχικών κεφαλαίων (που γενικεύτηκε όταν πια είχε λυθεί το πρόβλημα με το Ά); (Μπορεί ωστόσο να αναφέρεται σε κάποιο άλλο πρόβλημα του λογισμικού που αγνοώ.)
 
Έχω ακούσει πριν από χρόνια ότι το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν οι μεγάλες εφημερίδες έχει πρόβλημα στα τονούμενα κεφαλαία. Το έχω ακούσει από κάποιον της εκδοτικής πιάτσας. Μπορεί να πέφτω (ή να πέφτει) έξω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αυτά νομίζω, sarant, ίσχυαν παλιά που έγραφε ο δημοσιογράφος (ή ο συγγραφέας ή ο μεταφραστής) το κείμενο σε PC και κατόπιν η σελιδοποίηση γινόταν σε Mac, κι εκείνη την εποχή η κωδικοποίηση αυτών των λεγόμενων «ειδικών» χαρακτήρων διέφερε από PC σε Mac, διέφεραν κι οι ίδιες οι γραμματοσειρές, κι έτσι (αν ξέφευγε από τη διόρθωση) είχαμε στη θέση των τονισμένων κεφαλαίων αγγλικά ερωτηματικά και τετραγωνάκια. Κάτι ανάλογο συνέβαινε κι όταν δεν συμβάδιζε/διατηρείτο η κωδικοσελίδα σε περιβάλλον DOS. Αλλά σήμερα τα πάντα πλέον λειτουργούν με Unicode, με ενιαία κωδικοποίηση σε όλο το εύρος όλων των χαρακτήρων κάθε γραμματοσειράς, χωρίς να υπάρχουν διαφορές από πλατφόρμα σε πλατφόρμα, οπότε δεν θα έπρεπε να παραμένουν κάποιοι να φυσούν το αθώο γιαούρτι επειδή είχαν καεί μια φορά κι έναν καιρό.
 
Top