Page 2 of 17 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 165

Thread: Βωβοί στον Ελαιώνα

Senior Member Elsa's Avatar
    Quote Originally Posted by dipylos View Post
    εμείς - εσείς
    Χαλλόου; Μπαρδόν;
    Διακρίνω έναν εκνευρισμό ή λάθος κάνω;
    Ciao, ragazzo!
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Senior Member dipylos's Avatar
    Όχι. Εκνευρισμένοι είναι μονίμως οι διάφοροι Τσιπραλαβάνοι. Ξέρεις, εκείνοι που μονίμως νομίζουν ότι επειδή θέλουν κάτι, γίνεται. Όπως τα παιδάκια που φωνάζουν οργίλα στη μαμά τους: "Δεν θέλω φασολάδα. Θέλω πίτσα. Θέλω, θέλω, θέλω!" Και χτυπούν το πόδι κάτω.
    Η Άννα Ρίζου είναι οφσάιντ!

Τώρα αυτό υποτίθεται οτι έπρεπε να με αποστομώσει;
    (αφού χαιρετιστήκαμε πριν...)

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by dipylos View Post
    Elsa μου, εμείς νικήσαμε στον Εμφύλιο.
    Ναι, Δίπυλε. Αλλά μην το κάνεις να φαίνεται σαν πλιάτσικο. Το λέω ως αναγνώστης του νήματος που δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη). Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ που δεν βρεθήκαμε στην άλλη μπάντα. Ταυτόχρονα, ελπίζω ότι αυτό δεν θα σημαίνει αιωνίως ότι θα θάβουμε τα πάντα κάτω από οδοστρωτήρες της σκέψης, της οικοδόμησης, της αισθητικής.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by nickel View Post
    δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη)
    Οι λεπτομέρειες δεν έχουν τόση σημασία, σημασία έχει να πιάνεις τα βασικά:
    Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ
    Και, Zazula, κακώς βλέπεις:
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    υποκρισία.
    Δεν υπάρχει υποκρισία. Οι Αλαβανοτσιπραίοι τα πιστεύουν όσα λένε, ειλικρινώς. Από βουλησιαρχία πάσχουν. Θέλουν σώνει και καλά πίτσα. Πληρωμένη με τον άφθονο καρπό των λεφτόδεντρων.

Ναι, Δίπυλε. Αλλά μην το κάνεις να φαίνεται σαν πλιάτσικο. Το λέω ως αναγνώστης του νήματος που δεν έχει γνώση των λεπτομερειών του θέματος (οπότε δεν έχω και άποψη). Ανήκω σε εκείνους που υμνούν τον Τσόρτσιλ που δεν βρεθήκαμε στην άλλη μπάντα. Ταυτόχρονα, ελπίζω ότι αυτό δεν θα σημαίνει αιωνίως ότι θα θάβουμε τα πάντα κάτω από οδοστρωτήρες της σκέψης, της οικοδόμησης, της αισθητικής.
    Το θέμα είναι πως οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες της από δώθε μπάντας δεν έχουν καμιά σχέση με την Αθήνα! Τι διάολο, όλες Αλαβανοτσιπραίοι τις έφτιαξαν;
    Από την -δική σας- Καθημερινή:

Σήμερα, μόλις δύο (2!) τετραγωνικά μέτρα πράσινου αντιστοιχούν ανά κάτοικο, κατατάσσοντας την Αθήνα ως την ευρωπαϊκή πρωτεύουσα με τη χαμηλότερη αναλογία (ενδεικτικά, στη Βόννη αντιστοιχούν 35, στο Ρότερνταμ 24, ενώ στις Ρώμη, Παρίσι και Λονδίνο 9 τ.μ. πρασίνου). Σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Περιβάλλοντος, η αναλογία θα πρέπει να αγγίξει τα 9 τ.μ., προκειμένου η Αθήνα να θεωρηθεί ότι είναι μία ανθρώπινη και βιώσιμη πόλη. Μοιραία, ως επιτακτική ανάγκη φαντάζει η δημιουργία μητροπολιτικού πάρκου στο Ελληνικό - αν και η πολύμηνη καθυστέρηση στην υλοποίησή του, καθώς και οι φήμες για άλλες χρήσεις, δημιουργούν ανησυχία για πιθανή αλλαγή σχεδίων από κυβερνητικής πλευράς.

Για πήγαινε και στο Βερολίνο να δεις, ένα δάσος ολόκληρο έχει στην καρδιά της πρώην αποκείθε μπάντας...

Administrator nickel's Avatar
    Ελπίζω να μην τα λες εμένα. Εγώ είμαι οικολόγος - εναλλακτικός. Και σαν καλός αλχημιστής, κάνω πειράματα για τα λεφτόδεντρα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by Elsa View Post
    Σήμερα, μόλις δύο (2!) τετραγωνικά μέτρα πράσινου αντιστοιχούν ανά κάτοικο
    Πάλι συμφωνούμε. Εδώ το κείμενο αναφέρεται σε κλάσμα. Τα κλάσματα έχουν αριθμητή και παρανομαστή. Εσύ ενδεχομένως διαπιστώνεις πρόβλημα αριθμητού. Εγώ παρανομαστού. Τι μας κουβαληθήκατε όλοι εδώ; Σας προσκαλέσαμε και δεν το θυμόμαστε; Γυρίστε όλοι στα (καταπράσινα) χωριά σας και το κλάσμα αυτομάτως διορθώνεται.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Εγώ να ρωτήσω κάτι που ανήκω στους άσχετους που περιέγραψε ο Ζάζουλας και παράλληλα δεν μπορώ και να σας παρακολουθήσω;
    Οι σύνδεσμοι της Έλσας παραπέμπουν σε άρθρα που εναντιώνονται στην υπέρμετρη ανοικοδόμηση της περιοχής, βλέπουν σκοπιμότητες στο χτίσιμο εμπορικού και υποψιάζονται ότι δε θα δημιουργηθεί αρκετά μεγάλος χώρος πρασίνου, σε αντίθεση με τα όσα έχουν εξαγγελθεί, σωστά;
    Το Ζάζουλα ευτυχώς τον κατανόησα
    Δίπυλε, εσύ πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει το εμπορικό κέντρο, ή δεν κατάλαβα καλά;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Ambrose's Avatar
    Quote Originally Posted by Elsa View Post
    Το θέμα είναι πως οι ευρωπαϊκές πρωτεύουσες της από δώθε μπάντας δεν έχουν καμιά σχέση με την Αθήνα! Τι διάολο, όλες Αλαβανοτσιπραίοι τις έφτιαξαν;
    Για πήγαινε και στο Βερολίνο να δεις, ένα δάσος ολόκληρο έχει στην καρδιά της πρώην αποκείθε μπάντας...
    Ε, ναι... τόσο πολύ δύσκολο είναι; Νομίζω ότι γι' αυτό γίνεται η διαμαρτυρία. Τόσες υποσχέσεις, τόσα ψέμματα, κανένας σεβασμός για τους Αθηναίους. Πέραν του ότι -απ' αυτά που έχω ακούσει - προσφέρεται ιδανικά για πάρκο. Ή μήπως οι Αθηναίοι δεν τα έχουν πληρώσει τα κεφάλαια που απαιτούνται; Ή μήπως το Ελληνικό δεν θα μπορούσε να χρηματοδοτηθεί από το Δ' Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης (κατά 85% χρηματοδότηση από την Ευρώπη) και οι Έλληνες δεν ήθελαν; Αστικός μύθος;
    Spiritus ubi vult spirat

Page 2 of 17 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast