ad
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 10 of 44

Thread: Συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών

Senior Member Elsa's Avatar

Συγκεντρωτική πελατών-προμηθευτών

Αν είστε και σεις ξεχασιάρηδες κι αλλοπαρμένοι (όπως εγώ τελευταία) ίσως έχετε και σεις ξεχάσει την συγκεντρωτική κατάσταση πελατών-προμηθευτών έτους 2007. Θα ορκιζόμουν οτι την έχω δώσει αλλά με την ευκαιρία της αυριανής λήξης προθεσμίας υποβολής (μετά από πολλές παρατάσεις, απ' ότι κατάλαβα) κοίταξα και έντρομη διαπίστωσα οτι κάπως έγινε και μου διέφυγε!
    Με την ευκαιρία: Τα έσοδα που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ (και είναι άνω των 300€) μπαίνουν στην συγκεντωτική πελατών;
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Νομίζω ναι, δηλαδή είμαι σίγουρη. Επειδή ξέρω ότι οι ασφαλιστές που δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ, πάλι δηλώνουν τα έσοδά τους στη συγκεντρωτική. Γιατί ο σκοπός της συγκεντρωτικής δεν είναι να ελέγξει την καταβολή του ΦΠΑ, αλλά να κάνει συγκριτικούς ελέγχους μεταξύ προμηθευτών-πελατών.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Λογικό, σε ευχαριστώ πολύ!

Administrator Zazula's Avatar
    Ένα εξαίρετο άρθρο για τις Συγκεντρωτικές Καταστάσεις Τιμολογίων Πελατών Προμηθευτών θα βρείτε εδώ: http://www.taxheaven.gr/show_law.php?id=6424

Πάντως οι συναλλαγές που δεν καταχωρούνται (σύμφωνα με την ΠΟΛ.1163/30.6.1994) είναι οι ακόλουθες:
    --- Δεν συμπεριλαμβάνονται οι λιανικές πωλήσεις ακόμη και εάν εκδοθεί τιμολόγιο προς ιδιώτη. Σε περίπτωση που έχει εκδοθεί τέτοιο τιμολόγιο, για λόγους συμφωνίας, μπορεί να αναγράφεται στο τέλος της συγκεντρωτικής κατάστασης, όχι όμως με τις συναλλαγές του Δημοσίου και των λοιπών προσώπων μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.
    --- το ηλεκτρικό ρεύμα (ΔΕΗ),
    --- νερό (ΕΥΔΑΠ και λοιποί δημοσίου χαρακτήρα φορείς),
    --- τηλεπικοινωνίες (μόνο ΟΤΕ),
    --- ταχυδρομικά τέλη (ΕΛ.ΤΑ.),
    --- φορτωτικές Ο.Σ.Ε.,
    --- αποδείξεις ΚΤΕΛ,
    --- συνδρομές σε εφημερίδες και περιοδικά - επαγγελματικές οργανώσεις,
    --- κοινόχρηστες δαπάνες,
    --- ενοίκια ακινήτων,
    --- πάρκινγκ επαγγελματικών αυτοκινήτων,
    --- διόδια,
    --- έξοδα κίνησης προσωπικού και εισιτήρια μεταφορικών μέσων.
    --- Επίσης, δεν θα υποβάλλονται στοιχεία για τα τιμολόγια αγοράς αγαθών από μη υπόχρεους σε έκδοση στοιχείων (π.χ. Δημόσιοι Υπάλληλοι) καθώς και τα τιμολόγια που εκδόθηκαν προς πρόσωπα που αρνήθηκαν να εκδώσουν τιμολόγιο ή εξέδωσαν τιμολόγιο με ανακριβές περιεχόμενο.
    --- H συνολική αξία των τόκων καταθέσεων που χορηγούν οι τράπεζες, καθώς και η συνολική αξία των τόκων και των προμηθειών που χορηγούν σε άλλες τράπεζες ή λαμβάνουν από αυτές ή από άλλους επιτηδευματίες
    --- Η συνολική αξία των τόκων και προμηθειών που καταβάλλουν σε τράπεζες ή λαμβάνουν από αυτές οι επιτηδευματίες και τα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του Κ.Β.Σ.
    --- Η συνολική αξία των αποδείξεων πώλησης αεροπορικών εισιτηρίων (δηλαδή η συνολική αξία του εσόδου ή της δαπάνης των λιανικών ή των χονδρικών αυτών συναλλαγών κατά περίπτωση στα αντίστοιχα πεδία.
    --- Επίσης σύμφωνα με την 1051647/337/0015/23.10.2007 διευκρινίστηκε ότι στις συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών προμηθευτών δεν περιλαμβάνονται οι λογαριασμοί διοδίων.

Σημ. Τα ασφάλιστρα συμπεριλαμβάνονται στις συγκεντρωτικές καταστάσεις διότι από τις διατάξεις δεν προβλέπεται η εξαίρεσή τους.

Ουφ! Το 'κανα!

Επειδή πλησιάζει πάλι (μετά από την παράταση) η ημερομηνία υποβολής των συγκεντρωτικών.
    Και παρόλο τις υποβάλλω εδώ και πολλά χρόνια -- ξεκινώντας από τις χειρόγραφες, μετά περνώντας στην ηλεκτρονική υποβολή ονλάιν, και τώρα φτάνοντας στο προγραμματάκι που κατεβάζεις από το taxis για να τις συμπληρώσεις, εξακολουθώ να έχω μια απορία:

Στο σημείο που λέει "έτος που αφορούν τα στοιχεία", θα γράψουμε 2009 (δηλαδή το φορολογικό έτος) ή 2008 (δηλαδή το πραγματικό έτος που έγιναν αυτές οι συναλλαγές;)

Η απορία μου αφορά ειδικά αυτό το προγραμματάκι, γιατί όταν γινόταν η ηλεκτρονική υποβολή ονλάιν, δεν υπήρχε τέτοιο τετραγωνάκι για συμπλήρωση, ήταν προσυμπληρωμένο από το πρόγραμμα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Δες τι έβαλες πέρυσι και βάλε το επόμενο! Δεν τύπωσες την περυσινή φόρμα προτού κάνεις την υποβολή;

Μα ποιος σού είπε ότι πέρυσι έβαλα το σωστό; Και πέρυσι είχα την ίδια απορία, αλλά δεν είχα ρωτήσει τότε. Φέτος αποφάσισα να ρωτήσω και να βεβαιωθώ.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Update μετά από ερώτηση σε λογιστή σήμερα το πρωί:

Το "Έτος που αφορούν τα στοιχεία" είναι το έτος που εκδόθηκαν τα στοιχεία, όχι το οικονομικό έτος στο οποίο υποβάλλεται η δήλωση. Συγκεκριμένα, αφού οι συναλλαγές έγιναν το 2008, θα βάλουμε 2008 και όχι 2009.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Σύμφωνα με τον νέο φορολογικό νόμο ορίστηκε ως μόνιμη ημερομηνία υποβολής των συγκεντρωτικών η 26η Ιουνίου. Δεν ξέρω αν έχει δοθεί καμιά παράταση για φέτος.
    http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/6424
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Bookmarks

Bookmarks