metafrasi banner

private teacher = ιδιωτικός δάσκαλος, καθηγητής ιδιαίτερων μαθημάτων

Γεια σας,

Οταν δούλευα για το Foreign Office, μ’ έστειλαν σε μια κυρία που μου έκανε μαθήματα ελληνικής γλώσσας.

Επειδή είχε τελειώσει το πανεπιστήμιο, φαντάζομαι ότι η σωστή λέξη για αυτή την κυρία θα είναι «καθηγήτρια».

Το πρόβλημά μου εδώ είναι το ότι οι ελληνικές λέξεις για teacher συσχετίζονται πάρα πολύ με τα σχολεία.

Αν, φερ’ειπείν, αυτή η κυρία δεν ήτανε τόσο μορφωμένη, θα έπρεπε να την πω «καθηγήτρια» ή «δασκάλα»; Ή μήπως υπάρχει άλλη λέξη;

Διστάζομαι επειδή ακόμα θυμάμαι ένα φίλο μου (κομμουνιστή) από την Ελασσόνα το 1978, που είπε με πάρα πολύ μεγάλη καταφρόνηση (σίγουρα εν μέρει γιατί η γυναίκα για την οποία μιλούσαμε ήταν της δεξιάς!), «Δεν είναι καθηγήτρια η -----. μόνο δασκάλα!»

Με χαιρετίσματα,

Σάιμον

ΥΓ Να μη με παρεξηγηθείτε, δε θέλω να πω ότι όλη η σημερινή Ελλάδα είναι η ίδια με την Ελασσόνα το 1978! Απλούστατα, σας γράφω αυτά που έζησα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δασκάλα είναι η γυναίκα που διδάσκει σε νηπιαγωγείο και δημοτικό. Καθηγήτρια αυτή που διδάσκει σε γυμνάσιο, πανεπιστήμιο, και αυτή που κάνει ιδιαίτερα μαθήματα.

Δεν έχει ούτε η μία ούτε η άλλη λέξη υποτιμητική χροιά. Δασκάλα (και δάσκαλος, αντίστοιχα) μπορεί να δείχνει ακόμα μεγαλύτερο σεβασμό (π.χ., εκείνον που σου διδάσκει πολεμικές τέχνες, τον si fu ή sensei κτλ στα ελληνικά τον λένε «δάσκαλο»).
 
Δεν έχει ούτε η μία ούτε η άλλη λέξη υποτιμητική χροιά. Δασκάλα (και δάσκαλος, αντίστοιχα) μπορεί να δείχνει ακόμα μεγαλύτερο σεβασμό (π.χ., εκείνον που σου διδάσκει πολεμικές τέχνες, τον si fu ή sensei κτλ στα ελληνικά τον λένε «δάσκαλο»).

Να προσθέσω ακόμα, ότι σε κάποιες περιπτώσεις ο όρος "δάσκαλος" αναφέρεται σε άτομο που είναι (ή θέλει να φαίνεται) πιο προσιτός. Παράδειγμα, καθηγητές πανεπιστημίου που όταν μιλούν με δημοσιογράφους αυτοχαρακτηρίζονται "πανεπιστημιακοί δάσκαλοι".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ειδικότερα σε σχέση με το αρχικό ερώτημα: όταν πρόκειται για ιδιαίτερα μαθήματα και μάλιστα γλώσσας, εξίσου συνηθισμένο είναι και το δάσκαλος / δασκάλα. Στην πρόσφατη εμπειρία μας, και τον καθηγητή της φυσικής ή των μαθηματικών που ερχόταν στο σπίτι, «δάσκαλο» τον λέγαμε. «Τι κάνεις, δάσκαλε;» θα ήταν η προσφώνηση. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα ήταν λάθος να ρωτήσω την κόρη μου: «Τι ώρα έρχεται ο καθηγητής;» Επισήμως, και οι δύο ήταν καθηγητές λυκείου.
 
Top