metafrasi banner

pinky swear

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To pinky swear (in some regions referred to as the pinky promise or pinky square) is when two people entwine their pinky fingers to signify that a promise has been made.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα ελληνικά αυτό είναι το φλικ-φλοκ. Αντιγράφω:

Η εμφάνιση του πιτσιρίκου με έκοψε από το διάβασμα της εφημερίδας.
— Παίζουμε φλικ-φλοκ;
— ...Τι είναι το φλικ-φλοκ;
Με κοίταξε δύσπιστα και ελαφρώς υποτιμητικά.
— Ενώνουμε τα δύο δάχτυλα, μετράμε ως το 3 κι αν πούμε την ίδια λέξη, ή φλικ ή φλοκ, με τον άλλο, τότε βγαίνει η ευχή που έχει κάνει ο καθένας, είπε στα γρήγορα τη δομή του παιγνιδιού.
Χαμογέλασα στον άγνωστο πιτσιρικά. Άφησα την εφημερίδα στο παγκάκι και πρόθυμα άπλωσα το δάχτυλο παίρνοντας κι ένα μυστήριο ύφος πως τάχα κάνω ευχή — αυτός την είχε ήδη κάνει. [...]

Από εδώ.

Δεν την έχουμε την κίνηση για να δώσουμε υπόσχεση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "φλικ-φλοκ" όταν το context είναι όρκος.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τι ακριβώς λέει το κείμενό σου, Αλ; Ρωτάω γιατί εμείς στο δημοτικό λέγαμε κάτι να πεθάνω και άλλα τέτοια τρισχαριτωμένα όταν ορκιζόμασταν και μπορεί να σου κάνει περίφραση.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το κείμενό μου απαιτεί να γίνει χρήση της λέξης "pinky", γιατί όταν ο ένας από τους δύο δίνει το δαχτυλάκι του για να σφραγίσουν τον όρκο, η άλλη φωνάζει "Is that a pinky?" επειδή τα δάχτυλά του είναι τεράστια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Άρα, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το "φλικ-φλοκ" όταν το context είναι όρκος.
Βεβαίως και δεν μπορείς. Θα σφραγίσουν τον όρκο με τα δαχτυλάκια τους, ήσυχα κι ωραία.
 

danae

¥
Στα ελληνικά αυτό είναι το φλικ-φλοκ. Αντιγράφω:

Η εμφάνιση του πιτσιρίκου με έκοψε από το διάβασμα της εφημερίδας.
— Παίζουμε φλικ-φλοκ;
— ...Τι είναι το φλικ-φλοκ;
Με κοίταξε δύσπιστα και ελαφρώς υποτιμητικά.
— Ενώνουμε τα δύο δάχτυλα, μετράμε ως το 3 κι αν πούμε την ίδια λέξη, ή φλικ ή φλοκ, με τον άλλο, τότε βγαίνει η ευχή που έχει κάνει ο καθένας, είπε στα γρήγορα τη δομή του παιγνιδιού.
Χαμογέλασα στον άγνωστο πιτσιρικά. Άφησα την εφημερίδα στο παγκάκι και πρόθυμα άπλωσα το δάχτυλο παίρνοντας κι ένα μυστήριο ύφος πως τάχα κάνω ευχή — αυτός την είχε ήδη κάνει. [...]

Από εδώ.

Δεν την έχουμε την κίνηση για να δώσουμε υπόσχεση.

Το (φλακ)-φλικ-φλοκ το κάναμε αφού είχαμε πει ταυτόχρονα μια λέξη ή φράση. Πιάναμε κόκκινο, κάναμε μια ευχή και μετά φλακ-φλικ-φλοκ. Δεν θυμάμαι, όμως, αν γινόταν με το μικρό δάχτυλο.
 
Πώς λέμε στα ελληνικά το pinky swear;

Θυμάμαι όταν ήμουν παιδί ότι κάναμε την κίνηση, αλλά τι λέγαμε όταν την κάναμε;
Έχουμε κάτι αντιστοιχο; Κάποια λέξη ή έκφραση που λέμε όταν ορκιζόμαστε;
Χωρίς θεούς και χριστούς αν γίνεται (όχι λόγω δικών μου πεποιθήσεων, αλλά επειδή δεν κολλάει εκεί που το θέλω).
Δηλαδή εκτός από το "Φιλάω σταυρό" και άλλα παρόμοια (ας αναφερθούν για λόγους αρχείου αν θέλετε, αλλά ψάχνω κάτι χωρίς θρησκευτικές αναφορές).

Το έχω σ' έναν υπότιτλο, αυτός που το λέει σηκώνει ψηλά το μικρό του δάχτυλο, κι αυτός που το ακούει του λέει "Δεν με ενδιαφέρει τι χρώμα όρκο δίνεις" (δεν ξέρει καλά τη γλώσσα και παρερμηνεύει το pinky). Οπότε θα με βόλευε μια έκφραση που να μπορεί να δώσει και λογοπαίγνιο (αλλιώς κάτι θα μαγειρέψω).
 

daeman

Administrator
Staff member
... Θυμάμαι όταν ήμουν παιδί ότι κάναμε την κίνηση, αλλά τι λέγαμε όταν την κάναμε; ...

(Τ') ορκίζεσαι;

... κι αυτός που το ακούει του λέει "Δεν με ενδιαφέρει τι χρώμα όρκο δίνεις" (δεν ξέρει καλά τη γλώσσα και παρερμηνεύει το pinky) ...

—Τ' ορκίζεσαι;
—Δεν ξέρω τι θα πει «τορκίζεσαι»...


Σχετικό νήμα: super secret swear. Πανξουτονικό νήμα, από το 2008: pinky swear. :)
 
Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι... Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να μαγειρέψω.

Μήπως να συγχωνευθούν τα νήματα;
 
Top