Οδηγία για τη γλώσσα

Γράφει η Ελευθεροτυπία σήμερα:

Από το ΕΣΡ προς ραδιοτηλεοπτικά μέσα

Οδηγία για τη γλώσσα

Ρεπορτάζ: Μ. ΠΕΤΡΟΥΤΣΟΥ - Σ. ΜΑΝΙΑΤΗΣ - Δ. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Σ ε έκδοση Οδηγίας (2/26-2-2008) προχώρησε το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης, με την οποία ζητεί απ' όλα τα ραδιοτηλεοπτικά μέσα να λάβουν τα απαραίτητα μέτρα για την ορθή χρήση της ελληνικής γλώσσας. Παράλληλα, «φιλοδώρησε» με πρόστιμα 153.000 ευρώ, 22 ραδιοφωνικούς και δύο τηλεοπτικούς σταθμούς, ενώ ξεκίνησε έλεγχο για το «Baby Dance» του Alpha.

Η ανεξάρτητη Αρχή επισημαίνει στην Οδηγία της ότι επανειλημμένως έχει εντοπίσει λεκτικά, συντακτικά, αλλά και ορθογραφικά λάθη σε ειδήσεις, ενημερωτικές και ψυχαγωγικές εκπομπές, καθώς και σε μεταγλωττίσεις και υποτιτλισμούς. Το ΕΣΡ θα ζητήσει από κανάλια και ραδιόφωνα να γνωστοποιήσουν, αν διαθέτουν, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, ειδικούς επιστήμονες για τη διόρθωση των κειμένων. Στη σχετική του εισήγηση το μέλος του ΕΣΡ, Γιάννης Παπακώστας, επισημαίνει ότι η κακή χρήση της ελληνικής γλώσσας δεν αποκλείεται, σταδιακά, να οδηγήσει στη χρήση του λατινικού αλφάβητου. Πρόκειται, όπως σημειώνει, για «δυσάρεστο φαινόμενο, που προσβάλλει τον πολιτισμό μας», με το συμβούλιο να έχει επιβάλει και οικονομικές κυρώσεις, ενώ διοργάνωσε (Μάιος 2007) και συνέδριο, με θέμα «Η ελληνική γλώσσα και τα ΜΜΕ».
(Η υπογράμμιση δική μου)

Ε, μα... προφανώς!
 
Last edited:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το ΕΣΡ θα ζητήσει από κανάλια και ραδιόφωνα να γνωστοποιήσουν, αν διαθέτουν, όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, ειδικούς επιστήμονες για τη διόρθωση των κειμένων.
Εγώ υπογραμμίζω αυτό, με την παρατήρηση, "Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε;"
 
Α, αυτό είναι απ' τα παλιά καλά ανεκδοτάκια του ΕΣΡ. Το επαναλαμβάνει σε κάθε οδηγία, αλλά πάντα μας κάνει να γελάμε! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Η Αλεξάνδρα τώρα δικαιώνεται!

Τώρα, εκείνο το «η κακή χρήση της ελληνικής γλώσσας δεν αποκλείεται, σταδιακά, να οδηγήσει στη χρήση του λατινικού αλφάβητου» δεν—

Είπαμε, τα αγγλικά θα πάρουν τη θέση της ελληνικής. Με λούζει κανονικά εδώ ο Καλλίμαχος.

Ὁ Ν. Λίγγρης πάλι, ἰσχυρίσθηκε ὅτι τὰ παιδιά μας ἢ τὰ ἐγγόνια μας θὰ ὁμιλοῦν... ἀγγλικά! Καὶ δὲν τὸ εἶπε γιὰ κακό! Σοβαρά! Προσέθεσε δέ, ἀφοῦ ἐκτόξευσε τὸ κεραμίδι, ὅτι, οὔτε θὰ ἐξαναγκασθοῦν νὰ ὁμιλοῦν ἀγγλικά, οὔτε θὰ αἰσθάνονται καταπιεσμένοι καὶ δυστυχισμένοι ποὺ θὰ μιλοῦν ἀγγλικά! Τὶ νὰ πεῖς! Ὅσο καὶ ἐὰν τὸ εἶπε ἐπιδιώκοντας ἀκριβῶς νὰ προκαλέσῃ, τὶ νὰ τοῦ ἀπαντήσῃς ἐὰν δὲν ἀντιλαμβάνεται ὅτι ἡ ἀλλοτρίωσις καὶ ἡ δουλεία δὲν εἶναι ἐξωτερική, δὲν σὲ ἀναγκάζει κανεὶς μὲ τὸ πιστόλι στὸν κρόταφο (συνήθως), ἀλλὰ πολὺ περισσότερο ἐσωτερική. Ἀνεπαισθήτως ὑψώνονται τὰ τείχη τῆς φυλακῆς, κύριε. Ἀνεπαισθήτως, λέγει ὁ ποιητής, μέχρι νὰ ἔλθει ἡ μέρα ποὺ θὰ θυμόμαστε -ἂν θυμόμαστε κἂν- ποίοι εἴμαστε, ποιοὶ πλαστήκαμε νὰ εἴμαστε, σὰν τοὺς Ποσειδωνιᾶτες...
 
Δυστυχώς, οι απόγονοί μας (όσων εξ ημών έχουν ή αποκτήσουν απογόνους) θα μιλούν, στην πλειοψηφία τους μια γλώσσα που δεν θα αξίζει να λέγεται ούτε ελληνική, ούτε αγγλική. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν θα μπορούσαν να ισχυριστούν και οι αρχαίοι Έλληνες για εμάς; Δεν είναι, αναπόφευκτα, αυτή η φυσική εξέλιξη της γλώσσας (της κάθε γλώσσας), με τις όποιες επιρροές δέχεται κατά καιρούς με τον έναν ή τον άλλον τρόπο;

Όσον αφορά δε τη δουλεία, προσωπικά νιώθω πολύ πιο ελεύθερος όταν, αντί να κουβαλάω τις εθνικές ταμπέλες που μου φόρτωσαν, ορίζω την ταυτότητά μου σύμφωνα με αυτό που με εκφράζει, και όχι με αυτό που μου έλαχε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αφάνταστα βαρετός ο κύριος Καλλίμαχος, και λυπάμαι που δεν μπόρεσα να τον διαβάσω ολόκληρο. Μια απορία έχω: αφού γράφει που γράφει καθαρεύουσα, γιατί "η γνώσι" και όχι "η γνώσις";
 

nickel

Administrator
Staff member
γιατί "η γνώσι" και όχι "η γνώσις";
Πρόκειται για μια μιξοδημοτική. Τον τύπο αυτό τον υποστήριζε για αρκετά χρόνια ο Μπαμπινιώτης, δηλ. να μη γράφουμε «η πόλη» αλλά «η πόλι». Τα τριτόκλιτα να κρατήσουν το τελικό γιώτα από το -ις, σαν ιστορική μνήμη, αφού δεν είναι ίδια με τα πρωτόκλιτα (π.χ. νύμφη).
 
Το ομοαίματο, το ομόγλωσσο και το ομόθρησκο μας έχει φάει τόσα χρόνια που τρωγόμαστε...
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσέχετε τη χρήση του όρου μιξοδημοτική®, καθότι τον έχω πατεντάρει. Συνήθως λέμε μιξοκαθαρεύουσα, αλλά η καθαρεύουσα ήταν πάντα μικτή (έχετε δει γραμματική της καθαρεύουσας;). Ο Καλλίμαχος και οι συν αυτώ γράφουν στη δημοτική και, ανάμεσα σε διάφορα χρήσιμα ή χαριτωμένα αρχαιοπρεπή (όπως εδώ το «συν αυτώ»), ρίχνουν και το πολυτονικό (σε δουλειά να βρισκόμαστε), τύπους μεσοβέζικους, περιττά «ν» και χρονικές αυξήσεις, σημαδάκια σκόρπια που δείχνουν ότι ένα γερό φου να κάνει κανείς στο μυαλό του να φύγουν οι σκόνες, θα γράφει την ίδια γλώσσα μ' εμάς. Αλλά μέχρι εκεί. Ο κάλος, κάλος (θέλει πεντικιουρίστα).

Και αυτό το μήνυμα θα σβηστεί αργότερα.
 
Δηλαδή κι εγώ που γράφω "εξ ημών", "τον έναν ή τον άλλον τρόπο" και κάτι "οι διατάξεις παραμένουν εν ισχύι", πάσχω από μιξοδημοτική; Ή μήπως από κάτι πιο σοβαρό και μου το κρύβετε;
 
Top