metafrasi banner

ΔΠΥ στο ΙΚΑ ή στο ΤΕΒΕ;

pit

New member
Η Αλεξάνδρα με έπεισε να ποστάρω το συγκεκριμένο ερώτημά μου. Ελπίζω να βρω απάντηση-λύση.
Εργάζομαι ήδη ως μεταφραστής-υποτιτλιστής με εταιρείες και εκδοτικούς. Μέχρι τώρα με πλήρωναν κυρίως με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης από την πλευρά τους. Έχω όμως αύριο ραντεβού με μεγάλη εταιρεία, η οποία ζητάει να έχεις δελτίο παροχής υπηρεσιών. Όντας νέος και ανασφάλιστος, θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας για το αν θα πρέπει να εγγραφώ στο ΙΚΑ ή το ΤΕΒΕ, προκειμένου να βγάλω δελτίο, καθώς νομίζω ότι πλέον ισχύουν και τα δύο ταμεία. Ποια η διαφορά τους, αλήθεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παναγιώτης Σταματέλος
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για να διευκρινίσω τη δική μου ανάμειξη, απλώς άκουσα ότι οι νεοασφαλιζόμενοι μεταφραστές έχουν το δικαίωμα επιλογής ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη κάνει για να μας φωτίσει πάνω στο θέμα.
 

pit

New member
Για να διευκρινίσω τη δική μου ανάμειξη, απλώς άκουσα ότι οι νεοασφαλιζόμενοι μεταφραστές έχουν το δικαίωμα επιλογής ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη κάνει για να μας φωτίσει πάνω στο θέμα.

Ίσως δεν το διευκρίνισα εγώ σωστά. Δεν το έχω ακούσει για το ΙΚΑ μόνο από 'σένα. Κι άλλος μού το έχει πει. Το θέμα είναι ότι είμαι άσχετος μ' αυτά, καθώς δεν είχε χρειαστεί μέχρι τώρα να τα μάθω. Ήρθε όμως η ώρα! Σήμερα το απόγευμα θα πάρω και το λογιστή τηλέφωνο, αλλά αν έχει κάποιος άποψη, πολύ καλοδεχούμενη!
 
Για να διευκρινίσω τη δική μου ανάμειξη, απλώς άκουσα ότι οι νεοασφαλιζόμενοι μεταφραστές έχουν το δικαίωμα επιλογής ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ. Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος που το έχει ήδη κάνει για να μας φωτίσει πάνω στο θέμα.
Για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής (να "βγάλεις μπλοκάκι" πολύ απλά), πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ. (Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε με.)

Αφού γραφτείς στο ΤΕΒΕ και κάνεις έναρξη, έχεις δικαίωμα να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ διατηρώντας τα βιβλία του ελεύθερου επαγγελματία, με την προϋπόθεση ότι είσαι νέος (και ωραίος) ασφαλισμένος (δηλαδή πρωτοασφαλίστηκες μετά το 1993).
 

pit

New member
Για να κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μεταφραστής (να "βγάλεις μπλοκάκι" πολύ απλά), πρέπει να είσαι γραμμένος στο ΤΕΒΕ. (Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε με.)

Αφού γραφτείς στο ΤΕΒΕ και κάνεις έναρξη, έχεις δικαίωμα να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ διατηρώντας τα βιβλία του ελεύθερου επαγγελματία, με την προϋπόθεση ότι είσαι νέος (και ωραίος) ασφαλισμένος (δηλαδή πρωτοασφαλίστηκες μετά το 1993).

Σ' ευχαριστώ πολύ, Στάθη!

Να κάτι που δεν το ήξερα. Γνώριζα για το ΤΕΒΕ, πώς γίνεται η έναρξη επαγγέλματος, αλλά δεν ήξερα ότι μπορώ να κρατήσω το μπλοκ του ΤΕΒΕ και να πάω στο ΙΚΑ.
Τι όφελος έχει αυτό, αλήθεια; (μπορεί να είναι χαζή η ερώτησή μου, αλλά το είπα, είμαι άσχετος. Λόλα, να ένα μήλο!)
 
Τι όφελος έχει αυτό, αλήθεια;
Αποφασίζεις να βγάλεις μπλοκάκι επειδή έχεις αρκετές δουλειές και δεν σε καλύπτουν πλέον οι αποδείξεις επαγγελματικής δαπάνης. Στην πορεία, σου παρουσιάζεται μια inhouse δουλειά, δεν θέλεις όμως να χάσεις και τη φριλάντζα. Μπορείς λοιπόν να προσληφθείς κανονικά με ασφάλιση ΙΚΑ, παίρνοντας εξαίρεση από το ΤΕΒΕ. Έτσι διατηρείς τα βιβλία σου, συνεχίζεις να κόβεις αποδείξεις, παύεις να πληρώνεις εισφορές στο ΤΕΒΕ και φυσικά δεν δικαιούσαι πλέον τίποτα από αυτό.

Επίσης, αν τα έσοδά σου από το ελεύθερο επάγγελμα δεν υπερβαίνουν το μισό των εσόδων από τις μισθωτές υπηρεσίες, τότε φορολογείσαι ως μισθωτός και όχι ως ελεύθερος επαγγελματίας, το οποίο σε συμφέρει πολύ, ιδιαίτερα μετά την κατάργηση του αφορολόγητου για τους ελεύθερους επαγγελματίες.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Άρα, δεν μας τα είπαν πολύ σωστά. Για να μεταπηδήσεις στο ΙΚΑ, πρέπει απαραιτήτως να είσαι ΚΑΙ μισθωτός. Κανένας υποτιτλιστής δεν είναι μισθωτός.
 

pit

New member
Είσαι τρομερά κατατοπιστικός! Να είσαι καλά! Μου γεννήθηκαν όμως κάποιες απορίες. Εγώ δουλεύω freelance με διάφορες εταιρείες. Οπότε ξεκινάω με το ΤΕΒΕ. Μετά μπορώ να μεταπηδήσω στο ΙΚΑ όποτε θέλω, ανεξάρτητα από το αν έχω πρόταση για inhouse εργασία; Γιατί δεν το βλέπω σύντομα να πιάνω μόνιμη θέση σε εταιρεία. Οπότε, θα κόβω αποδείξεις του ΤΕΒΕ (χωρίς να πληρώνω, αν κατάλαβα σωστά) και θα έχω το ΙΚΑ να το πληρώνω (φαντάζομαι είναι πιο λίγο από το ΤΕΒΕ), περιμένοντας να το χρησιμοποιήσω;

Και πάλι ευχαριστώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ θυμάμαι όταν είχα γραφτεί στο ΤΕΒΕ μια φωτεινή παντογνώστης του τμήματος της περιοχής μου μού είχε πει ότι αφού η εργασία μου είναι με το κομμάτι, έπρεπε να πάω στο ΙΚΑ με μπλοκάκι. Το θέμα είναι ότι αυτό, όπως μου εξήγησαν τότε στο ΙΚΑ, σήμαινε ότι ο εργοδότης έπρεπε να με προσλαμβάνει και να με απολύει (μπορεί να μου τα είπαν και λάθος) για κάθε δουλειά.

Βασικά, ρώτα κατευθείαν το ΙΚΑ. Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι οι εισφορές καθώς και η ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Κατά τη γνώμη μου, το ΤΕΒΕ είναι σαφώς καλύτερο ως προς το δεύτερο. Α, και αν είστε ήδη μισθωτοί, μπορείτε να κάνετε έναρξη στο ΤΕΒΕ παίρνοντας παράλληλα απαλλαγή από τις εισφορές.
 

pit

New member
Βρε, παιδιά...
Τι είναι ο μισθωτός (πέρα από το αυτονόητο;), οέο;

Sorry που ρωτάω τόσα, αλλά ο Χριστός είπε "ζήτησε και θα σου δοθεί"...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτός που δουλεύει σε εταιρεία και τίποτα άλλο. Αυτό που μου είχαν προτείνει εμένα ήταν κάτι τύπου αυτασφάλισης.
 

pit

New member
Αυτός που δουλεύει σε εταιρεία και τίποτα άλλο.

Μάλιστα, μάλιστα...
Φυσικά και δε με βολεύει αυτό.

Έχω αρκετή δουλειά ως freelancer, οπότε με βολεύει το ΤΕΒΕ.

Αν ισχύει κιόλας η απαλλαγή του φόρου για τους νέους ασφαλισμένους, sweet!

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
 

pit

New member
Αυτό πρώτη φορά το ακούω.

Το έχω ακούσει από πολλούς ότι οι νέοι ασφαλισμένοι (μετά το1993 νομίζω) δεν πληρώνουν το Φ.Π.Α.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τα έχεις μπερδέψει. Το ΦΠΑ δεν το πληρώνουμε εμείς, το πληρώνει ο πελάτης. Εμείς απλώς το αποδίδουμε. Είναι φόρος που οφείλει ο πελάτης μας, π.χ. η εταιρεία υποτιτλισμού.
 
pit,

Τα περί απαλλαγής από το ΦΠΑ είναι αστεία πράγματα. Και, αφού διάβασα αυτό το νήμα, οφείλω να πω ότι ακολουθείς εσφαλμένη σειρά. Πρώτα πρέπει να πας σε λογιστή για να σου ξεδιαλύνει ορισμένα πολύ βασικά πράγματα και μετά να ρωτήσεις λεπτομέρειες εδώ. Δες το και ως θέμα professional courtesy: αντί να αφήνουν τη δουλειά τους 4-5 μεταφραστές για να το παίξουν λογιστές και να επιβεβαιώσουν ή διαψεύσουν όσα σου έχουν πει άλλοι, δεν είναι καλύτερο να πας σε έναν ειδικό και να πάρεις σταράτες, αξιόπιστες απαντήσεις;

Μη θεωρήσεις ότι σε ψέγω - προσπαθώ απλώς να σε βγάλω από τον κυκεώνα των hear-say «πληροφοριών».

Καλή επιτυχία αύριο!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όντως, φαίνεται ότι η επίσκεψη στον λογιστή είναι μονόδρομος.
 

La usurpadora

New member
Πιτ, καλώς να τα πείτε με το λογιστή. Ωστόσο, σου καταθέτω και λίγα πράγματα που γνωρίζω.
Γενικά, όπως είπαν και οι προηγούμενοι, οι μεταφραστές δουλεύουμε με το κομμάτι και πληρώνουμε μόνοι μας την ασφάλισή μας. Άρα, έναρξη με ΤΕΒΕ και πληρώνεις τις εισφορές εκεί ανά 2μηνίες (κάθε κάποια χρόνια, ανεβαίνεις κλίμακα και αυξάνονται οι εισφορές).
Αν ωστόσο, είσαι μισθωτός (δεν έχει σημασία ως τι) με ασφάλιση ΙΚΑ, μπορείς να πάρεις εξαίρεση από το ΤΕΒΕ. Αυτό σημαίνει (μετά από αρκετή γραφειοκρατία) ότι μπορείς να αποκτήσεις μπλοκάκι και να κόβεις τις αποδείξεις σου χωρίς όμως να είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις ΤΕΒΕ (αυτά για τους ασφαλισμένους μετά το 1993, όπως είπε και ο Στάθης). Η εξαίρεση ανανεώνεται κάθε χρόνο, προσκομίζοντας δικαιολογητικά από τον εργοδότη που σε απασχολεί με μισθό.

Βέβαια, υπάρχει και ο συνδυασμός! Μπλοκάκι με ΙΚΑ.
Τι σημαίνει αυτό; Μερικές εταιρίες υποτιτλισμού κάνουν το εξής:
Κάνεις έναρξη (ή επέκταση επαγγέλματος) ως μεταφραστής κινηματογραφικών ταινιών, μεταφραστής θεατρικών έργων και κάτι άλλα άσχετα). Ο κωδικός είναι σχεδόν ίδιος με του απλού μεταφραστή, αλλά έχει την τσαχπινιά του ΙΚΑ.
Το οποίο σημαίνει: Ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ. Παίρνεις μπλοκάκι όπου σε κάθε απόδειξη παρακρατείται και ένα 14% νομίζω για το ΙΚΑ, εκτός από τον φόρο και το ΦΠΑ που υπάρχει σε μια απλή απόδειξη παροχής υπηρεσιών.
Αυτό το 14% νομίζω ότι το αποδίδει ο εργοδότης, όπως κάνει και με το φόρο.
Βέβαια, υπάρχει ένα "πρόβλημα", όπως το σκέφτηκα τουλάχιστον εγώ.
Πες ότι συνεργαζόμαστε με μια εταιρία υποτιτλισμού που έχει αυτή την πολιτική. Μέχρι εδώ, όλα καλά. Τι κάνουμε όμως όταν βρίσκουμε πελάτη που δεν είναι διατεθειμένος να μας πληρώσει την εισφορά στο ΙΚΑ (γιατί ξέρει ότι οι μεταφραστές σχεδόν πάντα είμαστε στο ΤΕΒΕ); Μπορούμε να κόψουμε απλή απόδειξη ή τα βάζουμε από την τσέπη μας;

Αυτές είναι οι γνώσεις μου επί του θέματος. Σου εύχομαι καλή τύχη και καλές δουλειές!
 

pit

New member
Βασίλη και Αλεξάνδρα, έχετε δίκιο.

Ούτως ή άλλως θα συμβουλευτώ λογιστή, απλώς ήθελα να μάθω όσα περισσότερα μπορώ.
Ό,τι μαθαίνει κανείς καλό είναι.

Και δε με πείραξαν αυτά που είπες, Βασίλη - αλίμονο. Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη. Εξ άλλου, εγώ ζήτησα βοήθεια.
 
Δυστυχώς καίγομαι και δεν μπορώ να γράψω περισσότερα. Θέλω απλώς να επισημάνω μία νομική παράμετρο (έκαστος στο είδος του...): Όταν κάποιος είναι εγγεγραμμένος στο ΙΚΑ, δηλαδή έχει καθεστώς εργαζομένου και όχι ελεύθερου επαγγελματία, προστατεύεται από το εργατικό δίκαιο. Για παράδειγμα, έχει όλα τα δικαιώματα του εργαζομένου (άδειες, αμοιβή για υπερωριακή εργασία κτλ.) και μπορεί να προσφύγει π.χ. στην Επιθεώρηση Εργασίας. Κάτι τέτοιο φυσικά δεν ισχύει για τους ελεύθερους επαγγελματίες, των οποίων η σχέση με τους πελάτες διέπεται από τους κανόνες της σύμβασης έργου.

Με άλλα λόγια, να ένας ένας ακόμα (σημαντικός) λόγος να επιδιώξει κάποιος να απασχολείται (και) ως εργαζόμενος.
 
Top