Τι είναι αυτό;

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή με έχει τρελάνει και δεν μπορώ να δουλέψω, σας παρακαλώ, όποιος ξέρει, ας μου πει: Είναι στην Αθήνα αυτό που βλέπουμε στην εικόνα; Ή είναι από κάποια άλλη χώρα και κακώς τρελαίνομαι και ψάχνω τόση ώρα στο Google Maps;
 

Attachments

  • map.pdf
    343.2 KB · Views: 259
Στην Αθήνα, δεν νομίζω.

Υ.Γ. Τώρα που το ξαναβλέπω καλύτερα: ούτε με σφαίρες.
 

nap

New member
Και όμως... Είναι στη Γλυφάδα, πάνω στη Βουλιαγμένης.
Το στρογγυλό κτίριο είναι το εμπορικό κέντρο City Plaza.
Google maps εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλώς ήρθες, nap. Λύσε μου, να χαρείς, το μυστήριο. Το βλέπεις συχνά αυτό το κτίριο; Γιατί, εγώ, ακόμα κι αν το είχα προσέξει από μπροστά, ποτέ δεν θα το κατέγραφα στο μυαλό μου σε κάτοψη. Κατά τ' άλλα, chapeau.
 
Βρε μπας και είναι η Πανόρμου; :D

Σοβαρά τώρα, παρόλο που έχω περάσει άπειρες φορές από το City Plaza (είναι στα πρώην χωρικά μου ύδατα, και ακόμη και τώρα περνάω από κει) δεν θα το έβρισκα ούτε σε χίλια χρόνια. Ίσως επειδή συνήθως το βλέπω από το πλάι και όχι από πάνω...

Γιατί όμως τόση σιγουριά ότι δεν είναι στην Αθήνα;
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Ευτυχώς τώρα θα μπορέσει να δουλέψει η Αλεξάνδρα. Αναζητώ τρόπο να μπορέσω να δουλέψω κι εγώ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ, Nap! Ήμουν σίγουρη ότι κάποιος θα αναγνώριζε το στρογγυλό κτίριο. Έψαξα αρκετά στο Google Maps, αλλά δεν το πέτυχα.
 
Γιατί όμως τόση σιγουριά ότι δεν είναι στην Αθήνα;

Όταν έλεγα Αθήνα, σκεφτόμουνα Αθήνα, όχι Γλυφάδα, ούτε Κηφισιά. Γιατί; Γιατί έχει τους κήπους και τις στέγες με τα κεραμίδια γύρω-γύρω...
 

Elsa

¥
Κι εγώ, λόγω πρασινάδας, έψαξα -μάταια- προς Ψυχικό μεριά...
 

nap

New member
Καλώς ήρθες, nap. Λύσε μου, να χαρείς, το μυστήριο. Το βλέπεις συχνά αυτό το κτίριο; Γιατί, εγώ, ακόμα κι αν το είχα προσέξει από μπροστά, ποτέ δεν θα το κατέγραφα στο μυαλό μου σε κάτοψη. Κατά τ' άλλα, chapeau.

Καλώς σας βρήκα!
Να πω την αμαρτία μου, δεν το βλέπω και τόσο συχνά για να το συνδυάσω με την κάτοψη στο χάρτη. Η διαστάυρωση μου φάνηκε γνωστή, μόλις την είδα είπα: "Βουλιαγμένης, 100%!". Έπιασα λοιπόν την Βουλιαγμένης από την αρχή στο Google Maps et voilà...
 
Top