άξονας των y

Απ' ό,τι ξέρω, στα μαθηματικά γράφουμε y και διαβάζουμε «ψ».
Θα λέγατε όμως ότι το «άξονας των ψ» είναι λάθος και πρέπει να διορθωθεί;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εάν αυτό το κείμενο περιγράφει κάποια γραφική παράσταση, πάνω στην οποία βλέπουμε y, θα το διόρθωνα. Επίσης, αν είναι επιστημονικό κείμενο και όχι λογοτεχνικό, σίγουρα θα το διόρθωνα.
 

SBE

¥
Εγώ το λέω άξονα ΤΟΥ ψι. Ενα, όχι πολλά. Λάθος το ακούω τοσα χρόνια;
 
Ναι. Άξονας των Χ ή των τετμημένων, άξονας των Ψ (ή αγγλιστί y) ή των τεταγμένων, πάντα στον πληθυντικό.

Καρτεσιανές συντεταγμένες
Η παράσταση ενός σημείου του επιπέδου με ένα διατεταγμένο ζεύγος πραγματικών αριθμών, βοήθησε στην επίλυση γεωμετρικών προβλημάτων με αλγεβρικές μεθόδους. Η παράσταση αυτή, όπως μάθαμε σε προηγούμενες τάξεις, γίνεται ως εξής:
Πάνω σε ένα επίπεδο σχεδιάζουμε δύο κάθετους άξονες x'x και y'y με κοινή αρχή ένα σημείο Ο. Από αυτούς ο οριζόντιος x'x λέγεται άξονας των τετμημένων ή άξονας των x, ενώ ο κατακόρυφος y'y άξονας των τεταγμένων ή άξονας των y.
http://users.sch.gr/fergadioti1/Institude_Geogebra/applets/A_alg_6basikesennoiesyn/62.html
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και άξονας των κατηγμένων, άξονας των z ή άξονας των ω (για κάποιους από εμάς, πολύ παλιότερους).
 
Ναι, κάποιοι χρησιμοποιούσαν και το ω... Στον δικό μου τον καιρό πάντως, έγραφαν x y z και έλεγαν το υβριδικό χι ψι ζεντ. :)
 
Top