metafrasi banner

troll farm, troll factory = φάμπρικα των τρολ, φάρμα των τρολ, εργοστάσιο των τρολ

nickel

Administrator
Staff member
A troll farm or troll factory is an institutionalised group of internet trolls aimed to interfere in political opinions and decision-making
https://en.wikipedia.org/wiki/Troll_farm

Οι πιο διαδεδομένες αποδόσεις ως τώρα είναι:
φάρμα των τρολ
εργοστάσιο των τρολ
φάμπρικα των τρολ


Μου αρέσει περισσότερο το τελευταίο, «φάμπρικα των τρολ». Έτσι το λένε και οι Ρώσοι: фабрика троллей
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προσωπικά (αλλά είμαι γνωστό τρελοκομείο σε αυτά), θα προτιμούσα το τρολοκομείο. Μεταξύ άλλων και επειδή δείχνει την απέχθειά μου για το φαινόμενο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, το τρολοκομείο και το τρολάδικο είναι κατάλληλα για χρήση με ευτράπελη χροιά.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι από τις περιπτώσεις που προσωπικά θα προτιμούσα μια απόδοση στα ελληνικά να μην ακολουθεί πολύ στενά το αγγλικό πρωτότυπο, επειδή π.χ. τι ακριβώς είναι ένα εργοστάσιο των τρολ (ή μια φάρμα κλπ); Κάτι που παράγει τρολ; Όχι, είναι κάτι όπου (συν)εργάζονται τρολ.

Μου θυμίζει πιο πολύ think tanks, typing pools κλπ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ απλώς κατέθεσα αυτά που ήδη χρησιμοποιούνται, από τα οποία μου αρέσει αυτό που χρησιμοποιούν και οι άλλες γλώσσες, οι Ρώσοι, οι Γάλλοι (fabrique de trolls), οι Ιταλοί (fabbrica di troll).

Και επειδή θα κυκλοφορούν πολλές απόψεις για αρκετό καιρό για κάτι που δεν είναι πρώτης προτεραιότητας, μάλλον θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τη γνωστή πολυφωνία.
 
Μου αρέσει περισσότερο το τελευταίο, «φάμπρικα των τρολ».

Και μονολεκτικά: "τρολοφάμπρικα"

(και τραγουδάκι σκαρώνεται στο μοτίβο" η φάμπρικα/ η φάμπρικα δε σταματά κλπ")
 
Top