το όψιν (?)

nickel

Administrator
Staff member
Είδα σ’ έναν τοίχο του Facebook την ερώτηση «Έχετε το όψιν σας εταιρεία που…»

Πρώτη φορά είδα αυτή τη χρήση και προσπάθησαν να καταλάβω πόσο διαδεδομένη είναι κι από πού προέρχεται. Στο διαδίκτυο βρήκα τα εξής παραδείγματα:

Το Κρεμλίνο έμεινε γενικά ικανοποιημένο από την πρώτη συνάντηση των προέδρων Βλαντίμιρ Πούτιν και Ντόναλντ Τραμπ στο Αμβούργο, το ίδιο και ο Λευκός Οίκος, αν λάβουμε το όψιν την δήλωση του Αμερικανού προέδρου Ντόναλντ Τραμπ, ότι η συνάντηση ήταν «συγκλονιστική». Πηγή: www.lifo.gr

Είναι πολύ δύσκολο πράγμα και στ' αλήθεια ορθό είναι να το έχουμε πάντα το όψιν μας αυτό. Πηγή:tomorrownews.gr

Το να εξοργίζεις όμως το κοινό αίσθημα πάει να πει ότι δεν λαμβάνεις το όψιν σου την πραγματικότητα…

Αν λάβουμε το όψιν μας τα πρακτικά του προηγούμενου δικαστηρίου – Πόλα Ρούπα

- Χρήση, λαμβάνοντας υπ όψιν ως χρόνο ζωής του κτιρίου τα 50 χρόνια.
- Συντήρηση και ανακαίνιση, λαμβάνοντας το όψιν τα υλικά που απαιτούνται για να διατηρηθεί το κτίριο κατά τον χρόνο ζωής του(50 χρόνια)
Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών: Διοίκηση & Διαχείριση Τεχνικών Έργων 2012 – 2013

Μα, με διαφορά μιας γραμμής!

Και καμιά ντουζίνα άλλα, εδώ:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q="το+όψιν"


Τι είναι τώρα αυτό; Διάλεκτος τοπική, των νέων; Σκέτο λάθος; Πρόβλημα ενσωμάτωσης του «υπ’ όψιν»;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πρόβλημα ενσωμάτωσης του «υπ’ όψιν»;
H πληκτρολόγηση το είναι μετατοπισμένη ακριβώς από ένα πλήκτρο προς τα αριστερά σε σχέση με την πληκτρολόγηση υπ.
Επίσης το τπ είναι περασμένο στις default autocorrect ρυθμίσεις να γίνεται το (εάν κάποιος πληκτρολογήσει λάθος τπ αντί υπ).
 
Είναι τυχαίο ότι το το γράμμα "τ" βρίσκεται δίπλα στο "υ" και το το γράμμα "ο" δίπλα στο "π"; Επίσης, ότι ναι, πολλοί δεν ξέρουν πώς μπαίνει η απόστροφος;
Σαν τυπογραφικά λάθη μού φαίνονται αυτά.

Να, σε ένα από τα αποτελέσματα που βρήκες έχει και απόστροφο - αλλά στο... "το":

Αν λάβουμε το' όψιν μας τα πρακτικά του προηγούμενου δικαστηρίου θα μπορούσα να κάνω μία ολόκληρη τοποθέτηση για το σκεπτικό.
 
Βάλε με εις τα υπόψιν
μη με κρίνεις από όψιν
μη σε ξεγελά το όψιν
κόψε με από την κόψιν!
 

nickel

Administrator
Staff member
Λαμβάνω λοιπόν υπόψη μου τις εύστοχες εξηγήσεις περί γειτονικών πλήκτρων, ικανοποιούμαι ότι δεν μας προέκυψε ξαφνικά κάποια διαλεκτική παραφθορά και φεύγω με τη βεβαιότητα ότι πολλοί δεν διαβάζουν τα κείμενά τους δεύτερη φορά.

Πάνω απ' όλα, ευχαριστώ για το τετράστιχο! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ή κάποιοι αποστρέφονται τις αποστρόφους ή τις απορρίπτουν οι αυτόματοι διορθωτές. Στα υπόψιν κι αυτό.
 
Ο διορθωτής θα δει εισαγωγικό, το πολύ-πολύ να το κοκκινίσει. Νομίζω ανθρώπινο χέρι θα πάει να το σβήσει, και δεν θα δει το "το";
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...και φεύγω με τη βεβαιότητα ότι πολλοί δεν διαβάζουν τα κείμενά τους δεύτερη φορά.
Αυτό ξαναπές το. Μου κάνει τεράστια εντύπωση πώς μερικοί αφήνουν λάθη του αυτόματου διορθωτή που βγάζουν μάτι όχι για λίγα λεπτά, αλλά για πάντα. Ειδικά όταν γράφουν ένα κείμενο για να ζητήσουν δουλειά σχετική με τον χειρισμό της γλώσσας.
 
Αυτό ξαναπές το. Μου κάνει τεράστια εντύπωση πώς μερικοί αφήνουν λάθη του αυτόματου διορθωτή που βγάζουν μάτι όχι για λίγα λεπτά, αλλά για πάντα. Ειδικά όταν γράφουν ένα κείμενο για να ζητήσουν δουλειά σχετική με τον χειρισμό της γλώσσας.

Και θα ήθελα να προσθέσω ότι, αν και ο διορθωτής του Word είναι κάπως ολιγογράμματος όπως τον αποκαλώ, αποβαίνει σωτήριος ακόμα και σε επαγγελματίες, που από τη φούρια ή τον όγκο της δουλειάς αφήνουν κάποτε απαρατήρητες χοντράδες -και έρχεται αυτός ο έρμος αυτόματος διορθωτής και θέτει τις έσχατες "κόκκινες γραμμές":)
 

nickel

Administrator
Staff member
Απαραίτητος σύντροφος και σωτήριος! Με μια κύρια εξαίρεση (τσέκαρέ την κι εσύ, να μη νομίζω ότι είναι κολοβός μόνο ο δικός μου διορθωτής): δέχεται τη λέξη *συνομωσία!

Η αλήθεια είναι ότι πριν από πολλά χρόνια είχα κάνει έναν έλεγχο του διορθωτή του Word με ένα καλό, πλούσιο και καρατσεκαρισμένο γλωσσάρι, και είχα βρει πολλές ελλείψεις και μερικά λάθη. Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί στο μεταξύ. Σίγουρα όχι ως προς τη *συνομωσία (όχι, δεν βγάζει λάθος τη συνωμοσία).
 
Αμάν, δεν το είχα αντιληφθεί αυτό με τη συνομωσία/συνωμοσία! (μάλλον θα θεωρεί ότι διττογραφείται...:wub:)

Σκέψου τώρα ο τόσος κόσμος που το γράφει έτσι κι αλλιώς "συνομωσία" ότι έχει αποκτήσει κι έναν αυτόκλητο γουορντιανό συνήγορο:scared:
 
Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί πρόσφατα της Μ$, αλλά του OpenOffice ήταν πιο καλός παλιότερα.
 
Top