metafrasi banner

Αγορά λάπτοπ με το 39α

Καλησπέρα σε όλους!

Ελπίζω να είστε καλά και δροσερά. :)

Έχω ένα φλέγον ερώτημα, αν σας έχει τύχει και ξέρετε.
Πώς αποτυπώνεται στην περιοδική ΦΠΑ η αγορά λάπτοπ, όταν το τιμολόγιο έχει πάνω την ένδειξη "Υπόχρεος είναι ο Αγοραστής (άρθρο 39Α)";

Ευχαριστώ πολύ!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στις πράξεις λήπτη (χρεωπιστώνεται). Δλδ αξία & ΦΠΑ προστίθενται στους κωδικούς 303-333 απ' τη μια, και μπαίνουν ισόποσα και στους κωδικούς 366-386 απ' την άλλη.
 
Ευχαριστώ πολύ! Ο λογιστής έλεγε ότι δεν απεικονίζεται, αλλά δεν μου φαινόταν λογικό.

Δυο ερωτήσεις ακόμη: Ισχύει όντως ότι το ειδικό καθεστώς είναι υποχρεωτικό εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις και εάν η αγορά γίνει με ΦΠΑ, χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης; Και επίσης, είναι υποχρεωτική η χρήση της ηλεκτρονικής εφαρμογής από μέρους του αγοραστή; (Το κατάστημα και ο λογιστής λένε όχι, αλλά όπως είδαμε δεν είναι καλά πληροφορημένος...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο λογιστής έλεγε ότι δεν απεικονίζεται, αλλά δεν μου φαινόταν λογικό.
Ο λογιστής έκανε λάθος, πρόκειται σαφώς για πράξη λήπτη και οι πράξεις λήπτη απεικονίζονται στο Φ2. Βλ. σχετ. και δημοσίευσή μου αλλαχού: Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)· ενδείκνυται ανάγνωση ιδίως των § ΣΤ.1 έως ΣΤ.3 της ΠΟΛ 1150/2017.

Ισχύει όντως ότι το ειδικό καθεστώς είναι υποχρεωτικό εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις και εάν η αγορά γίνει με ΦΠΑ, χάνεται το δικαίωμα έκπτωσης;
Ορθόν· βλ. § ΣΤ.4 της ΠΟΛ 1150/2017.

Eίναι υποχρεωτική η χρήση της ηλεκτρονικής εφαρμογής από μέρους του αγοραστή;
Όχι· βλ. απάντηση στο ερώτημα 1β στις σχετ. Συχνές Ερωτήσεις-Απαντήσεις για τη Διαδικτυακή Υπηρεσία Άρθρου 39α, Παρ.5 του Κώδικα ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/29-09-2017 και Απόφαση Α.1439/28-11-2019 (ΦΕΚ Β΄ 4512/2019)).
 
Top