metafrasi banner

Grand slammers

MAKIS

New member
Throughout this book you’ve seen how more than two hundred specific foods can activate one or more of your health defence systems. If you have sharp eyes, you’ve noticed some foods appear more than once across the chapters because they influence more than one defence system. I’ve pulled them together into a list of all-star foods that hit all five of the health defence systems at once. Like a baseball player hitting a home run with the bases loaded, these foods cover all the bases —thus I call them the Grand Slammers.

Πώς θα μπορούσαμε να το αποδώσουμε;
 
1) Από:

grand slam
Also grand-slam·mer. Baseball. a home run with three runners on base.

(από εδώ)

Άρα ίσως "Μεγάλοι Δρομείς"; (θα το καταλάβει κανείς;)

2) Από:

any sweeping success or total victory.
(ό.π.)

"Μεγάλοι Πρωταθλητές";

3) Με κάποιες άλλες ιδέες που μου ήρθανε γελάω μόνη μου, δεν τις γράφω. (οκ, είναι τα "Μεγάλα Φιτίλια" και άλλα παρόμοια...)
 

nickel

Administrator
Staff member
(Παράλληλα έγραφα κι εγώ...)

Στο μπριτζ το «γκραν σλεμ» ή «μεγάλο σλεμ» θα μας το εξηγήσει ο γνωστός μας μπριτζαδόρος τι είναι.

Στο τένις το «Γκραντ Σλαμ» ή «Γκραν Σλαμ» είναι ένα από τα τέσσερα μεγάλα τουρνουά: Australian Open (Μελβούρνη), Roland Garros (Παρίσι), Wimbledon (Λονδίνο), US Open (Νέα Υόρκη).

Ειδικότερα στο μπέιζμπολ είναι αυτό που λέει και η περιγραφή σου (στο λεξικό: A home run hit when each of the three bases is occupied by a runner, thus scoring four runs).

Γενικώς, σημαίνει σερί από νίκες. Στο λεξικό της Οξφόρδης:
grand slam (transf.): (a) a complete success; spec. victory in all of a series of matches or competitions; (b) an attack in force; forceful or decisive behaviour.

Είτε κρατήσει η μετάφραση την αντιστοιχία με το μπέιζμπολ είτε όχι, θα πρέπει να βρεθεί ένας ωραίος όρος που να δείχνει αυτή την ολιστική προσέγγιση.

Δεν μπορούμε να τις πούμε «ολιστικές τροφές» γιατί τον όρο βλέπω ότι τον έχουν καπαρώσει τροφές νέας γενιάς για σκύλους και γάτες.

Πώς να πούμε τις τροφές με πενταπλή δράση; Πρωταθλητές του πεντάθλου; (Για να κρατήσουμε και αθλητική αναλογία...)
 

MAKIS

New member
Και εμείς οι πρεφαδόροι έχουμε το ατού το κόζι το χρώμα (δεν βοηθάει)
 
Top