Dahlida

New member
Χαίρετε!
Έχω μια απορία σχετικά με τον τονισμό των προπαροξύτονων ουσιαστικών και ουσιαστικοποιημένων επιθέτων στη γενική πληθυντικού. Στη σχολική γραμματική βρήκα τον εξής κανόνα: «Τα προπαροξύτονα επίθετα σε -ος, -η, -ο όπως και οι παθητικές μετοχές ενεστώτα σε -όμενος και -ώμενος, -ούμενος και οι παθητικές τετελεσμένες μετοχές σε -μενος διατηρούν τον τόνο τους στην ίδια συλλαβή στη γενική ενικού και πληθυντικού, ενώ, αντίθετα, τα ουσιαστικοποιημένα επίθετα (και οι μετοχές) κατεβάζουν τον τόνο (π.χ. η προστασία των ανήλικων παιδιών, αλλά: η προστασία των ανηλίκων, των αγνοούμενων ναυαγών, αλλά: των αγνοουμένων). » Σύμφωνα με αυτό, λοιπόν, είναι σωστό να γράφουμε και να λέμε «η δημιουργία προτύπων» και «η εφαρμογή πρότυπων κανόνων/διαδικασιών»; Ή μήπως μου διαφεύγει κάτι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσήρθες! Προσθέτω σε συνημμένο ένα ωραίο παράδειγμα από μια έκδοση της Νεοελληνικής Γραμματικής Τριανταφυλλίδη (του 2002). Οι υπογραμμίσεις, δικές μου.

Τίτλος κεφαλαίου:
Ο τονισμός των προπαροξυτόνων

Στο κείμενο αποκάτω:

542. Οι πλάγιες πτώσεις του πληθυντικού των προπαροξύτονων κοινών αρσενικών παροξύνονται [...]
 

Attachments

  • Νεοελληνική Γραμματική Τριανταφυλλίδη 269.pdf
    84.7 KB · Views: 348
Top