Γιατί λέμε "συνοριοφύλακας" και όχι "συνοροφύλακας";

chrissa

New member
Καλημέρα σε όλους και καλή Έξοδο (Μένουμε ασφαλείς!) :)

Απορία επιμελητού: Γκουχ, γκουχ... μπορεί κάποιος να μου πει γιατί λέμε "συνοριοφύλακας" και όχι "συνοροφύλακας"; :confused:
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποθέτω ότι υπάρχει επίδραση από όριο / συνοριακός / μεθοριακός.

Έκανα κι εγώ κάποτε την επισήμανση εδώ:
https://lexilogia.gr/forum/showthre...ία-αλλοτριοφαγία&p=41184&viewfull=1#post41184

Στο ΛΝΕΓ γίνεται παραπομπή από συνοριοφύλακα σε συνοροφύλακα. Ωστόσο, στο Χρηστικό το λήμμα είναι συνοριοφύλακας με τον συνοροφύλακα σε δεύτερη θέση. Το ΜΗΛΝΕΓ δεν έχει καθόλου τον συνοροφύλακα. Και στην IATE τα διάφορα border guard αποδίδονται ως συνοριοφύλακας.

Ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε και την οριογραμμή κι αποκεί την συνοριογραμμή.

Οπότε νομίζω ότι ένας επιμελητής δεν πρέπει να διορθώνει το συνοριοφύλακας και ίσως θα έπρεπε πια να διορθώνει το συνοροφύλακας.
 

chrissa

New member
Ευχαριστώ πολύ! :)
(Δεν είναι για διόρθωμα η λέξη, αντικαθιστώ μια μεταφραστική αστοχία με αυτήν, οπότε παίρνω αποκλειστικά την ευθύνη για το πώς θα τη γράψω. Βασικά, συμφωνώ με τον drsiebenmal παρακάτω, η σκέψη μου πήγε κατευθείαν στο "συνοροφύλακας). Το είδα το ΜΗΛΝΕΓ, και νομίζω ότι είναι απορία λεξικογράφου βηξ, γιατί σε αντίστοιχες περιπτώσεις αναφέρει και τους δυο τύπους, απλώς παραπέμπει τον έναν σε αυτόν που θεωρεί σωστότερο. Ίδωμεν).
 

chrissa

New member
Εφτά χρόνια φαγούρα... :D
Eυχαριστώ για την απάντηση! (Συμφωνώ).
 

chrissa

New member
Πρέπει να έκανα κάποια βλακεία και εξαφάνισα την απάντηση του drsiebenmal. Συγχωρήστε με, είμαι μικρή και άβγαλτη ακόμη (junior member)! :D

======
Μην ανησυχείς.
Δεν μπορείς να εξαφανίσεις τις δικές μου απαντήσεις.
dr7x
======
 
Καλημέρα σε όλους και καλή Έξοδο (Μένουμε ασφαλείς!) :)

Απορία επιμελητού: Γκουχ, γκουχ... μπορεί κάποιος να μου πει γιατί λέμε "συνοριοφύλακας" και όχι "συνοροφύλακας"; :confused:

Ασφαλέστερο μου φαίνεται το και επίσημον "συνοριακοί φύλακες". Π.χ. το παρακάτω ΠΔ αλλά και πλήθος διαγωνισμών για πρόσληψη "συνοριακών φυλάκων":
"Προσόντα, κριτήρια και διαδικασία πρόσληψης συνο­ριακών φυλάκων" (ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ 84/2008 - ΦΕΚ 125/Α'/1.7.2008)
 
Top