Υπαναχωρεί ο καθηγητής Μπαμπινιώτης από τη θέση του για τον κορωνοϊό;

oublexis

Member
Με σημερινή του ανακοίνωση, η οποία δημοσιεύτηκε αρχικά στον λογαριασμό του στο Facebook, ο καθηγητής Γ. Μπαμπινιώτης διευκρίνισε ότι η πρότασή του για την ονομασία του ιού που ταλαιπωρεί την ανθρωπότητα θα περιληφθεί σε επόμενη έκδοση του Λεξικού της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, αλλά όχι στα άλλα λεξικά του.

«Στο Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας φιλοξενούνται οι προτάσεις μου για τη γραφή κάποιων λέξεων έτσι ώστε να αναδεικνύεται η απώτερη καταγωγή τους: αγώρι, γώπα, μαμμά, τσιππούρα, φιλαινάδα, καρώτο, και μερικές δεκάδες άλλες λέξεις, λιγότερες απ’ όσες υπήρχαν στην πρώτη έκδοση. Στα άλλα λεξικά μου η λημματογράφηση της κορόνας γίνεται με -ο- άρα εκεί θα πρέπει να έχουμε και κορονοϊό με -ο-».

Η ορθογραφία που εφαρμόζεται στο Μικρό Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, το Ορθογραφικό Λεξικό, το Λεξικό για το Σχολείο και το Γραφείο και το Λεξικό Συνωνύμων του καθηγητή Μπαμπινιώτη είναι η επίσημη ή σχολική ορθογραφία, οπότε είναι προφανές ότι εκεί, όπως η κορόνα γράφεται με -ο-, θα πρέπει να συμπεριληφθεί σε επόμενες εκδόσεις και ο κορονοϊός γραμμένος με -ο-.



 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τι εξαιρετική ιδέα! Έτσι θα αποκτήσουμε για πρώτη φορά μια λέξη με στοχευμένα πολλαπλή χρηστικότητα που, επιτέλους, θα μας λέει κάτι για την ηλικία και τις σπουδές του χρήστη.

Μέχρι 18 ετών, όλοι θα γράφουν κορονοϊός. Από εκεί και πέρα, οι των θεωρητικών σπουδών θα αποκτούν το δικαίωμα (εν είδει παρασήμου) να γράφουν με ω: κορωνοϊός. Οι των θετικών, θα συνεχίζουν να γράφουν με όμικρον, δηλαδή κορονοϊός, αλλά ειδικά των βιολογικών και ιατρικών κλπ. συναφών κλάδων θα ακολουθούν τη διεθνή σύμβαση της ονοματολογίας των ιών και θα γράφουν κοροναϊός. Τέλος, κορωναϊός θα γράφουν οι πολυδόκτορες και άλλες σπάνιες περιπτώσεις.

Ωραία ταξινόμηση! Τελειώσαμε; Όχι! Οι οικονομολόγοι, που είναι θεωρητικοί με θετικά εργαλεία, δεν θα γράφουν ούτε με καθαρό όμικρο ούτε με καθαρό ωμέγα. Θα γράφουν με κάτι ανάμεσα, ένα όμικρον με ένα κολλημένο ύψιλον δίπλα του, κάτι σαν αναποφάσιστο κορουνοϊός. Ο λόγος είναι εντελώς πρακτικός, καθώς προτάσσοντας σε αυτό το μη δίφθογγο αλλά ξεχωριστό σύμπλεγμα -ου- το ιώτα, δηλαδή το αρχικό γράμμα της λέξης ιός, θα δείχνουν την περίοπτη ειδικότητά τους: IOU.

Τέλος, η θεία μου που έχει μπλεχτεί απίστευτα με όλες τις παραλλαγές, θα συνεχίσει να το γράφει όπως γουστάρει: κορονωϊός Αμ πώς;

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!
 
Τι εξαιρετική ιδέα! Έτσι θα αποκτήσουμε για πρώτη φορά μια λέξη με στοχευμένα πολλαπλή χρηστικότητα που, επιτέλους, θα μας λέει κάτι για την ηλικία και τις σπουδές του χρήστη.

Μέχρι 18 ετών, όλοι θα γράφουν κορονοϊός. Από εκεί και πέρα, οι των θεωρητικών σπουδών θα αποκτούν το δικαίωμα (εν είδει παρασήμου) να γράφουν με ω: κορωνοϊός. Οι των θετικών, θα συνεχίζουν να γράφουν με όμικρον, δηλαδή κορονοϊός, αλλά ειδικά των βιολογικών και ιατρικών κλπ. συναφών κλάδων θα ακολουθούν τη διεθνή σύμβαση της ονοματολογίας των ιών και θα γράφουν κοροναϊός. Τέλος, κορωναϊός θα γράφουν οι πολυδόκτορες και άλλες σπάνιες περιπτώσεις.

Ωραία ταξινόμηση! Τελειώσαμε; Όχι! Οι οικονομολόγοι, που είναι θεωρητικοί με θετικά εργαλεία, δεν θα γράφουν ούτε με καθαρό όμικρο ούτε με καθαρό ωμέγα. Θα γράφουν με κάτι ανάμεσα, ένα όμικρον με ένα κολλημένο ύψιλον δίπλα του, κάτι σαν αναποφάσιστο κορουνοϊός. Ο λόγος είναι εντελώς πρακτικός, καθώς προτάσσοντας σε αυτό το μη δίφθογγο αλλά ξεχωριστό σύμπλεγμα -ου- το ιώτα, δηλαδή το αρχικό γράμμα της λέξης ιός, θα δείχνουν την περίοπτη ειδικότητά τους: IOU.

Τέλος, η θεία μου που έχει μπλεχτεί απίστευτα με όλες τις παραλλαγές, θα συνεχίσει να το γράφει όπως γουστάρει: κορονωϊός Αμ πώς;

Καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!

Χαχαχα! Άψογος!
Και καλό μήνα κι από εμένα :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Καλή πρωτομηνιά, και να τα χιλιάσει η Λεξιλογία.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ντουζ πουάν! Να 'μαστε καλά ολούθε, και του χρόνου έξω απ' το μαντρί χωρίς βασιλοπαραφερνάλια!

Παρεπιφτού, στην Ουαλία:


This town is coming like a goat town
All the clubs have been closed down
This place is coming like a goat town
Bands won't play no more
Too much goating on the dance floor
 

nickel

Administrator
Staff member
Τέλος, η θεία μου που έχει μπλεχτεί απίστευτα με όλες τις παραλλαγές, θα συνεχίσει να το γράφει όπως γουστάρει: κορονωϊός

Όχι μόνο η θεία σου. Και τιτλατζήδες έχουν μπερδευτεί!



Από τα μεζεδάκια εδώ: https://sarantakos.wordpress.com/2020/04/04/meze-421/
 
Top