metafrasi banner

rogue state = κράτος-ταραξίας (ΟΧΙ κράτος-παρίας)

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως έχουν σκουριάσει οι ψαχτικές ικανότητές μου, αλλά δεν βρίσκω κάτι καθιερωμένο (και κάτι αχρεία κράτη προκαλούν χαμόγελο). Άλλες αποδόσεις που βρήκα είναι εχθρικά κ., επικίνδυνα κ., αδίστακτα κ., απείθαρχα κ., κ.-ταραξίες κ.ά. ευφάνταστα. Τι θα προτιμούσατε εσείς;
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι το πιο συνηθισμένο είναι το κράτος-ταραξίας.
 

nickel

Administrator
Staff member

Earion

Moderator
Staff member
Βρίσκω πολύ συχνά (ανησυχητικά) να μεταφράζεται το rogue state ως κράτος παρίας.
Δεν μου αρέσει καθόλου. Ο παρίας είναι άλλο πράγμα («άτομο κοινωνικά μειονεκτικό», «παρακατιανός», βλ. παρίας).
Προτιμώ τις αποδόσεις :
κράτος ταραξίας, κακοποιό κράτος, ακόμα και άτακτο κράτος (σαν το άτακτο παιδί).
 
Last edited:
Δυστυχώς, σήμερα αποδείχθηκε ότι το ΥπΕξ υιοθετεί το "κράτος-παρίας" ως απόδοση του "rogue state". Και αν στις περιπτώσεις της Βόρειας Κορέας ή της Κούβας ο "παρίας" δεν δημιουργούσε τρομακτικά προβλήματα (μια υπερδύναμη μπορεί να καταδικάσει σε θέση παρία κράτη που θεωρεί επικίνδυνα), σε αυτήν της Τουρκίας βρίσκεται σε απόλυτη αναντιστοιχία με την πραγματικότητα και τις επιδιώξεις ενός κράτους να ηγεμονεύσει στην περιοχή του.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δυστυχώς, σήμερα αποδείχθηκε ότι το ΥπΕξ υιοθετεί το "κράτος-παρίας" ως απόδοση του "rogue state". Και αν στις περιπτώσεις της Βόρειας Κορέας ή της Κούβας ο "παρίας" δεν δημιουργούσε τρομακτικά προβλήματα (μια υπερδύναμη μπορεί να καταδικάσει σε θέση παρία κράτη που θεωρεί επικίνδυνα), σε αυτήν της Τουρκίας βρίσκεται σε απόλυτη αναντιστοιχία με την πραγματικότητα και τις επιδιώξεις ενός κράτους να ηγεμονεύσει στην περιοχή του.
Ναι, το παρατήρησα κι εγώ και μου χτύπησε αμέσως η σημασιακή αναντιστοιχία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ΜΗΛΝΕΓ έχει σχετική εγγραφή:
χώρα/ κράτος ταραξίας (= χώρα που δε συμμορφώνεται με τους διεθνείς κανόνες και τις διάφορες συμβάσεις και προκαλεί ταραχές) | Με διάβημα ζητήθηκε από το κράτος ταραξία να σταματήσει τις παραβιάσεις των συνόρων με τους γείτονές του

Να προσθέσουμε τη βασική διαφορά

Unlike rogue states, a pariah state does not necessarily pose a threat to other states. Instead, the grievances are often directed only against one's own population.

https://www.worlddata.info/pariahstates.php
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή ο κ. Κουμουτσάκος χρησιμοποίησε πάλι σήμερα τον όρο «κράτος-παρίας» για τη γείτονα χώρα, ας δούμε τους ορισμούς που αιτιολογούν τη χρήση:

The second type of definitions is most simply exemplified by Weiss's definition, according to which pariah states are "states that violate international norms."[Weiss, Ari B. (2012). Revolutionary Identities and Competing Legitimacies: Why Pariah States Export Violence (Thesis)] Similarly, Harkavy offers, "A Pariah State is one whose conduct is considered to be out of line with international norms of behavior."[Harkavy, Robert (1981). "Pariah states and nuclear proliferation". International Organization. Cambridge University Press.] Geldenhuys gives a more detailed definition of that type: "A pariah (or outcast) country is one whose domestic or international behaviour seriously offends the world community or at least a significant group of states."[Geldenhuys, Deon (March 5, 1997). "PARIAH STATES IN THE POST-COLD WAR WORLD: A CONCEPTUAL EXPLORATION"
(PDF). SAIIA Reports (2)] Marks's definition elaborates more: a pariah state is "a state with provocative policies or expansionary territorial ambitions, measures of the absence of diplomatic relations with neighboring states or the situational harm posed to other states if the state in question acquired nuclear weapons."[Michael P. Marks (2011). Metaphors in International Relations Theory. Palgrave Macmillan]
Note: Lawal acknowledges in his paper that there is a great deal of overlap between the definitions of "pariah states" and "rogue states".
 
Top