metafrasi banner

bookend, bookending

«bookend» κυριολεκτικά σημαίνει βιβλιοστάτης, και μεταφορικά κάτι που ανοίγει και κλείνει ένα συμβάν, ένα κείμενο κ.ο.κ. με παρόμοιο τρόπο.

Μήπως υπάρχει κάποια ιδέα για την απόδοση αυτής της μεταφορικής σημασίας;

Merriam-Webst[/URL]er:
: one of two usually similar things that begin and end something

The second season started with stateside filming that included creating the "bookends," short segments that flank each episode …

The trip has Eastern bookends. It began Monday in Ottawa and ends next Sunday in Atlanta.


Και δύο παραδείγματα από δικά μου συγκείμενα:

… with a diminishing use even of that bookending “I” …

και

… If this beginning and end do not seem very “technical”, they are morally didactic … So rather than seeing this “bookending” of the Hipp. as perhaps confounding our expectations of what a technical treatise should say…
 
Αυτό είναι όντως τό νόημα, αλλά στις προτάσεις μου αν το χρησιμοποιήσω καταλήγω με πολλές φλυαρίες και προσθήκες... (γιατί θέλει συμπλήρωμα, π.χ. "...που πλαισιώνει το έκτο κεφάλαιο/το πέμπτο βιβλίο/το έργο" κτλ κτλ.).

Μια φράση του τύπου "που ανοίγει και κλείνει" (ενν. το έργο κτλ.) επίσης θα ταίριαζε, αλλά και πάλι με οδηγεί σε φλυαρίες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είδα εδώ μαζεμένα καλά παραδείγματα της χρήσης του ρήματος και νομίζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η κατάσταση σώζεται με το «ανοίγω και κλείνω», ενίοτε με το «πλαισιώνω», κάποιες φορές με «στην αρχή και στο τέλος» (The stories bookending the collection capture her preoccupations.) — πιο οικονομικές λύσεις θα ήθελαν να φτιάξουμε λέξη (π.χ. «ακροπλαισιώνουν», «ακροστηρίζουν»), αλλά ας βολευτούμε με ό,τι υπάρχει.
 
Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να ταιριάζει το εκατέρωθεν (ή και το ένθεν κι ένθεν).
 
Top