metafrasi banner

non-binary

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Λοιπόν, έχω ένα κείμενο στο οποίο εμφανίζεται αυτός ο όρος, και ψάχνω να δω αν υπάρχει κάτι παγιωμένο, εύληπτο και κυρίως όχι μακρινάρι στα ελληνικά.

Πρώτα όμως, ορισμός:

Non-binary, or genderqueer is a spectrum of gender identities that are not exclusively masculine or feminine‍—‌identities that are outside the gender binary. Non-binary identities can fall under the transgender umbrella, since many non-binary people identify with a gender that is different from their assigned sex but does not necessarily, as some intersex people are also non-binary.

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-binary_gender

Στα ελληνικά, υπάρχει ο όρος «μη δυαδικό φύλο» και «μη δυαδικό ως προς το φύλο άτομο» όμως βλέπω ότι δεν βρίσκεται σε ευρεία χρήση, καθώς φαίνεται πως αυτό που επικρατεί είναι η χρήση του αγγλικού όρου (στόρι οβ άουρ λάιβς). Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω παρένθεση με αγγλικό όρο, οπότε απ' αυτήν την άποψη έχω περιορισμό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Θεωρώ ότι η χρήση / η διάδοση του (μη) δυαδικού φύλου (και, λιγότερο, του (μη) δυαδικού ρόλου) είναι ικανοποιητική και έχω τη βεβαιότητα ότι το (μη) δυαδικός θα επικρατήσει. Περισσότερο θα ήθελα να κάνω συζήτηση για την απόδοση αυτού του they, αλλά δεν είμαι έτοιμος.


Ευρήματα και για μη δυαδικά άτομα:
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q="μη+δυαδικά+άτομα"

Ας σημειωθεί ότι εγώ εξακολουθώ να μη βάζω ενωτικό μετά το «μη».
 
Μη δυαδικός / -η / -ο. Καθιερωμένο, παγιωμένο και αποδεκτό από όλους - δυαδικούς και μη. :)

Για το they που λες, Νίκελ, αν βρεις λύση πες την και σε μένα, γιατί πολύ με έχει παιδέψει. Εγώ συνήθως το στρίβω δια του αρραβώνος, δηλαδή το αποφεύγω και όταν είναι αναπόφευκτο δίνω κάθε φορά άλλη λύση, κατά περίπτωση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν γίνεται να έχουμε έμφυλο τύπο στο «μη δυαδικ*», νομίζω. Και από ό,τι έχω μάθει από σχετική έρευνα που έχω κάνει (να με διορθώσετε όμως αν ξέρετε καλύτερα), το ουδέτερο δεν είναι πλήρως αποδεκτό από τη ΛΟΑΤΚΙ κοινότητα, οπότε ούτε αυτό μπορούμε να το βάλουμε έτσι. Προσανατολίζομαι προς χρήση με προσθήκη του «άτομα».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή κάθε προσπάθεια για «μη φυλοδυαδικό (ενν. άτομο)» είναι χαμένη από χέρι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή κάθε προσπάθεια για «μη φυλοδυαδικό (ενν. άτομο)» είναι χαμένη από χέρι;

Ναι. Έχεις όμως μια παρουσία στο Google. Να φανταστείς ότι έψαξα για φυλοδυαδικότητα (σαν μια οικονομική εκδοχή της «δυαδικότητας των φύλων») και με πήγε στην αποπάνω ανάρτηση. :-)
 
Top