Cartographie

Έχω ένα άρθρο που παρουσιάζει ένα κόμικ. Αναφέρει διάφορα ιστορικά στοιχεία για την περίοδο που εκτυλίσσεται η πλοκή. Περιλαμβάνει εικόνες του κόμικ και κάποιες φωτογραφίες της εποχής. Στο τέλος έχει και βιβλιογραφία. Και κάτω απ' τη βιβλιογραφία (πέρα από το όνομα του συγγραφέα) έχει δυο ονόματα, προφανώς των ανθρώπων που συμμετείχαν στη δημιουργία του άρθρου. Στο ένα λέει Photos και στο άλλο Cartographie.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Η μόνη σημασία της λέξης που βρίσκω είναι η χαρτογράφηση, με όλες βέβαια τις πιθανές της έννοιες, αλλά και πάλι δεν μου κολλάει καμιά. Χάρτες δεν υπάρχουν ούτε κάτι άλλο που να μπορεί να θεωρηθεί ότι χρειάζεται "χαρτογράφηση". Μήπως είναι κάτι σχετικό με το στήσιμο ή κάτι σχετικό με κόμικ; Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
 

nickel

Administrator
Staff member
Πιο πιθανό μου φαίνεται να έχει μπει εκεί για πλάκα. Δεν βλέπω να έχει πάρει κάποια από τις σημασίες που λογικά αναφέρεις.

Στην ανάγκη, αναζήτησε τον «χαρτογράφο» και ρώτα τον. :-)
 
Δεν είν' κακή ιδέα. Είπα στον εκδότη εδώ να ρωτήσει τον άλλο εκδότη εκεί, αλλά ο ίδιος ο "χαρτογράφος" σίγουρα θα ξέρει καλύτερα. EDIT: δεν βρίσκω στοιχεία επικοινωνίας του. Άμα δεν έχει φέισμπουκ ο άτιμος. Παρεμπιπτόντως, χτες είχα ψάξει να δω τι δουλειά κάνει μήπως από εκεί βγάλω συμπέρασμα και βρήκα ότι κάνει μεταφράσεις και διασκευές. Δεν βγάζω άκρη.
 
Βάσει των όσων λες, δεν βγάζω νόημα. Μήπως αναφέρεται σε συντελεστή του κόμιξ και όχι του άρθρου για το κόμιξ; Σε μια τέτοια περίπτωση, σκέφτομαι μήπως πρόκειται για διεύρυνση της σημασίας της χαρτογράφησης, ώστε να αναφέρεται στη σωστή παρουσίαση της κτιριοδομίας/ ρυμοτομίας/ πολεοδομίας και των τοπίων της εποχής. Αν ισχύει αυτή η τολμηρή υπόθεση, θα μπορούσαμε ίσως να μιλήσουμε αόριστα για "αποτύπωση χώρων". Ξέρω ότι έτσι δεν λύνεται το πρόβλημά σου, αλλά απλώς αναφέρω κάτι που μου πέρασε απ' το μυαλό.
 
Ή -συνεχίζοντας τη σκέψη του Θέμη- μήπως το κόμικ περιέχει χάρτες, τους οποίους σχεδίασε ο εν λόγω χαρτογράφος;
 
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Είναι λογικές σκέψεις αυτές, αλλά αναρωτιέμαι γιατί να βάλουν το όνομά του αμέσως μετά την εισαγωγή, αν ήταν έτσι; Γιατί να μην το βάλουν σε κάποια άλλη σελίδα; Όπως και να έχει, μόνο ο εκδότης μπορεί να μας λύσει την απορία. Εγώ το έχω θέσει υπόψη του Έλληνα εκδότη, ελπίζω να το λύσει αυτός το θέμα.
 
Top