metafrasi banner

10 ενοχλητικές φορο-λογιστικές απορίες

Lisa

New member
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Είμαι μεταφράστρια και σκέφτομαι να κάνω έναρξη ως ελεύθερη επαγγελματίας. Πριν το τολμήσω, όμως, θέλω να καταλάβω τα λογιστικά και φορολογικά του εγχειρήματος. Μάλιστα, είμαι τόσο αισιόδοξη που ελπίζω ότι θα ξέρω αρκετά για να ελέγχω το λογιστή μου αντί να τον εμπιστεύομαι τυφλά. Μη γελάτε.

Μελέτησα αρκετά τα σχετικά νήματα (όπως αυτό, αυτό και άλλα) συν ό,τι μπόρεσα να βρω στο ίντερνετ, αλλά για κάθε απορία μου που λύνεται, ξεφυτρώνουν δύο. Θα τις παραθέσω όοολες εδώ, κι όποιος έχει χρόνο, όρεξη και γνώσεις, ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ!


1) Κατηγορίες πελατών και τύπος παραστατικού

Απ’ ό,τι καταλαβαίνω, οι πελάτες χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Στην 1η είναι τα νομικά πρόσωπα και οι επιτηδευματίες που ζητούν μετάφραση με την επαγγελματική τους ιδιότητα (π.χ. δικηγόροι, άλλοι μεταφραστές) (Β2Β) και στη 2η είναι όλοι οι υπόλοιποι, που ζητούν μετάφραση ως ιδιώτες (Β2C). Στην 1η κατηγορία κόβουμε αθεώρητα Τιμολόγια Παροχής Υπηρεσιών (ΤΠΥ), ενώ στη 2η, λέει εδώ, από το 2013, ότι κόβουμε θεωρημένες Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών. Όμως, εδώ λέει ότι η θεώρηση βιβλίων και στοιχείων έχει καταργηθεί από 1/1/2014. Επομένως πλέον δεν χρειάζεται θεώρηση σε κανένα έγγραφο;


2) Κατηγορίες πελατών και POS

Αν όλοι οι πελάτες μας εμπίπτουν στην 1η κατηγορία ανωτέρω, δεν χρειαζόμαστε POS. Αν όμως θελήσουμε να εξυπηρετήσουμε έστω και έναν της 2ης κατηγορίας, πρέπει να προμηθευτούμε POS, σύμφωνα με αυτό; Ακόμα κι αν ο πελάτης είναι σε άλλο νομό ή σε άλλη χώρα;

Βέβαια, η φράση «υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα» δεν σημαίνει απαραίτητα τη χρήση μηχανήματος POS. Θεωρητικά, θα μπορούσε κάποιος να αποδέχεται πληρωμή με κάρτα και μέσω διαδικτύου, π.χ. με αυτό ή αυτό τον τρόπο. Έφοσον, φαντάζομαι, ο πάροχος υπηρεσιών πληρωμών είναι αδειοδοτημένος σε οποιοδήποτε κράτος μέλος της ΕΕ.

Α, και εδώ διάβασα (παρ. 2 του προστιθέμενου άρθρου 5α) ότι στον επαγγελματικό λογαριασμό, τον οποίο οφείλει να δηλώσει αυτός που δέχεται πληρωμή με κάρτα, θα πρέπει να γίνονται μόνο συναλλαγές σχετικές με την επαγγελματική δραστηριότητά του. Το οποίο, αν το πάρουμε κατά γράμμα, φαίνεται λίγο δύσπεπτο, γιατί συναλλαγή είναι κάθε κίνηση, π.χ. ανάληψη ή μεταφορά, άρα δεν θα μπορείς να βγάλεις χρήματα από αυτό το λογαριασμό για να τα ξοδέψεις όπου θες, ούτε θα μπορείς να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ για ένα ακίνητο άσχετο με την επαγγελματική σου δραστηριότητα, ούτε καν να αγοράσεις μια τούρτα, βρε αδερφέ! Όμως, εδώ [βλ. 5(ιβ)] διάβασα ότι δεν επιβάλλεται πρόστιμο αν υπάρξουν και άσχετες συναλλαγές.


3) Ηλεκτρονική τιμολόγηση

Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, η ηλεκτρονική τιμολόγηση θα έπρεπε να είναι ήδη σε πιλοτική εφαρμογή και το 2020 να γίνει υποχρεωτική. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης, χρησιμοποιείτε κάποιο λογισμικό για ηλεκτρονική έκδοση τιμολογίων που να σας έχει βολέψει; Έχει καταφέρει να το κάνει κανείς με αυτό ή με αυτό ή χρειάζονται προγράμματα ειδικά προσαρμοσμένα στα ελληνικά δεδομένα;


4) Πελάτες εξωτερικού και ΦΠΑ

Πότε βάζουμε ΦΠΑ στο τιμολόγιο σε πελάτες εξωτερικού; Λέω αυτό που νομίζω και με διορθώνετε:
  • Αν ο πελάτης είναι εκτός ΕΕ, δεν βάζουμε ποτέ ΦΠΑ. Μα ποτέ.
  • Αν ο πελάτης είναι εντός ΕΕ και είναι εγγεγραμμένος στο Μητρώο ΦΠΑ της χώρας του, πάλι δεν βάζουμε ΦΠΑ. Και βάζουμε, ιδανικά, μια σημείωση στο παραστατικό που λέει «απαλλάσσεται από τον ΦΠΑ βάσει του άρθρου 14, παρ. 2 του Ν. 2859/00», «βάσει του άρθρου 44 της Οδηγίας 2006/112/ΕΚ» ή κάτι τελοσπάντων που να δείχνει ότι ξέρουμε τι κάνουμε. Το αν είναι εγγεγραμμένος το διαπιστώνουμε ψάχνοντας εδώ.
  • Αν ο πελάτης είναι εντός ΕΕ και ΔΕΝ είναι εγγεγραμμένος στο Μητρώο ΦΠΑ, βάζουμε τον ΦΠΑ της Ελλάδας.
Σωστά όλα αυτά;


5) Παρακράτηση φόρου από 1/1/2020

Κατ’ αρχάς, να δω αν κατάλαβα τι είναι η παρακράτηση φόρου. Κάνω μια μετάφραση για ένα μεταφραστικό γραφείο, καθαρής αξίας 1000 ευρώ, άρα 1240 με τον ΦΠΑ. Κόβω ΤΠΥ, στο οποίο σημειώνω ότι γίνεται παρακράτηση φόρου 20% επί της καθαρής αξίας (δηλ. 200 ευρώ) κι έτσι εγώ εισπράττω 800 + 240 = 1040 ευρώ. Και τα 200, αντί να τα δώσω εγώ στο κράτος, θα τα δώσει το μεταφραστικό γραφείο. Σωστά; Και όλο αυτό γίνεται μόνο αν ο πελάτης είναι στην 1η κατηγορία ανωτέρω (δεν είναι ιδιώτης), είναι φορολ. κάτοικος Ελλάδας και η καθαρή αξία είναι πάνω από 300 ευρώ. Σωστά;

Διαβάζω εδώ ότι «Ο εισαγωγικός συντελεστής μειώνεται από 22% σε 9% για το τμήμα του εισοδήματος έως 10.000 ευρώ». Υποθέτω ότι μιλάμε για τα πρώτα €10.000 ακαθάριστων εσόδων και όχι κερδών, δηλαδή χωρίς τον ΦΠΑ αλλά πριν αφαιρέσουμε ασφαλιστικές εισφορές, κόστος αδειών χρήσης λογισμικού, αμοιβή λογιστή και ψυχιάτρου κλπ. Πώς όμως γίνεται παρακράτηση 20% ενώ δεν ξέρουμε αν ο φόρος του επαγγελματία θα ξεπεράσει το 9%; Δηλαδή, έστω ότι εγώ κόβω συνολικά μόνο 10 ΤΠΥ το 2020, καθαρής αξίας €1000 το καθένα, όλα σε μεταφραστικά γραφεία. Άρα έχω εισόδημα €10,000, εκ του οποίου έχει ήδη παρακρατηθεί το 20%, ενώ ο φόρος που μου αναλογεί είναι μόνο 9%. Δεν είναι λίγο ανυπόφερτο;


6) Εφοριακός Έλεγχος


Αν σας έχει συμβεί, θα 'θελα να 'ξερα τι ζήτησε να ελέγξει ο υπάλληλος. Μόνο τα βιβλία και τα παραστατικά; Ζήτησε να δει καταστάσεις και/ή κινήσεις τραπεζικών λογαριασμών; Ρώτησε/έψαξε για ηλεκτρονικά πορτοφολάκια; Ή τσέκαρε μήπως και άλλα όπως, λέμε τώρα, αν ο χώρος εργασίας σας είναι πειστικός για χώρος εργασίας, αν τα τετραγωνικά του ταιριάζουν με τα δηλωμένα, αν το λογισμικό που χρησιμοποιείτε είναι γνήσιο και δεν ξέρω τι άλλο;


7) Τόπος τήρησης βιβλίων και αιφνίδιος εφοριακός έλεγχος

Διάβασα (ΠΟΛ 1045/2003, παρ. 1.8) ότι ο φορολογούμενος μπορεί, με γνωστοποίηση, λέει, και χωρίς να χρειάζεται έγκριση της ΔΟΥ, να τηρεί τα βιβλία του αλλού από την επαγγελματική έδρα, εφόσον είναι «εντός χωρικής αρμοδιότητας» της ίδιας ΔΟΥ. Π.χ. στο γραφείο του λογιστή του. Δεν μιλάμε για το πού ενημερώνονται τα βιβλία, αλλά για το που βρίσκονται τον υπόλοιπο καιρό. Το έχει κάνει αυτό κανείς σας; Και αν ναι, τι συμβαίνει σε περίπτωση αιφνίδιου ελέγχου; Δηλαδή, αν έχει γίνει η γνωστοποίηση στην Εφορία ότι τα βιβλία είναι στην τάδε διεύθυνση Β και όχι στην επαγγελματική στέγη, ο ελεγκτής θα πάει κατευθείαν στη διεύθυνση Β να τα βρει; Ή θα πάει έτσι κι αλλιώς στην επαγγελματική στέγη, θα αναστατώσει τον κόσμο και θα τρέχει ο λογιστής (ή όποιος είναι στη διεύθυνση Β) να πάει τα βιβλία στην έδρα πριν ο ελεγκτής γράψει «Μη επίδειξη»;

Επίσης, τι συμβαίνει αν, την ημέρα ή ώρα του ελέγχου, απουσιάζετε; Μιλάω για εσάς που δουλεύετε από το σπίτι ή και εκτός σπιτιού με λάπτοπ. Που δεν έχετε υποχρέωση να είστε κάθε μέρα, ούτε καν κάθε μήνα, στη διεύθυνση της επαγγελματικής έδρας. Τι συμβαίνει τότε; Σας παίρνουν τηλέφωνο και τους λέτε «είμαι στη Νίσυρο, τα λέμε σε 2 μήνες, θα σας φέρω και σουμάδα» και όλα καλά; Ή γράφουν ότι δεν βρήκαν κανέναν και τρώτε πρόστιμο;

Βέβαια, με την υποχρεωτική ηλεκτρονική τιμολόγηση από το 2020, όλα αυτά τα βιβλία και ο τόπος τήρησης θα γίνουν μακρινές αναμνήσεις και οι έλεγχοι θα γίνονται ηλεκτρονικά. Τι, όχι;


8) Λογιστής/Λογίστρια

Ας υποθέσουμε ότι ενημερώνετε μόνοι σας τα βιβλία σας και τα έχετε μόνιμα στην έδρα σας (no pun intended). Σ’ αυτή την περίπτωση:
α) έχει σημασία αν ο λογιστής σας θα είναι στην περιοχή της ΔΟΥ σας ή σε άλλο νομό; Έστω για να τους ξέρει και να ‘καθαρίζει’ στα δύσκολα;
β) πόσο συχνά χρειάζεται να συναντιέστε με το λογιστή σας; Και, συνεπώς, πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η απόσταση και η ευκολία πρόσβασης στην επιλογή λογιστή;


9) Εκπίπτοντα έξοδα

Διάβασα εδώ ότι οι ασφαλιστικές εισφορές εκπίπτουν. Τι άλλο έχετε καταφέρει να περάσετε ως επαγγελματική δαπάνη; Παραδείγματα που μπορώ να φανταστώ είναι η αγορά υπολογιστή και περιφερειακών, γραφική ύλη, λογαριασμοί τηλεφωνίας και ίντερνετ (στο όνομα και στη διεύθυνση του ελ. επαγγελματία), αγορά αδειών λογισμικού, συνδρομές σε Proz, Translatorscafe, Linkedin, ΣΜΕΔ, ΠΕΜ κλπ., τέλη παρακολούθησης σεμιναρίων, επαγγελματικά γεύματα (αλλά όχι ό,τι πήρατε πακέτο για το σπίτι). Έχω διαβάσει το άρθρο 22 του Ν. 4127/2013. Αλλά θέλω να μάθω τι έχετε μπορέσει να δικαιολογήσετε στην πράξη, πέρα από τη θεωρία.


10) Σφραγίδα

Διαβάζω εδώ ότι η ύπαρξη/χρήση σφραγίδας έχει γίνει πλέον προαιρετική για την εκπροσώπηση/διαχείριση ΝΠΙΔ. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τους ελεύθερους επαγγελματίες;
Γενικότερα δε, σε τι χρησιμεύει η σφραγίδα; Αν κάποιος τα παραστατικά τα εκδίδει ηλεκτρονικά, τη σφραγίδα τι τη θέλει;
Επίσης, διάβασα εδώ ότι το μελάνι της σφραγίδας πρέπει να είναι οπωσδήποτε μαύρο. Κι αν εμένα μου πηγαίνει καλύτερα το μπλε;


Αν διαβάσατε μέχρι εδώ, σας ευχαριστώ ακόμα κι αν δεν απαντήσετε! Ίσως είναι και καλύτερα για να μην παίρνω θάρρος, γιατί είπαμε - μία απορία λύνεται, δύο ξεφυτρώνουν!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Καλωσόρισες και ευχαριστούμε για το απολαυστικό κείμενο αποριών. Νιώθω πραγματικά τον πειρασμό να αρχίσω να δίνω απαντήσεις — κι ας μην ξέρω καμία. Σίγουρα πάντως έμαθα ήδη αρκετά που αγνοούσα (και μπορώ να συνεχίσω να αγνοώ).
 

Για την ερώτηση #3, δεν έχω καταλάβει αν γίνεται υποχρεωτική. Ο νόμος 4646/2019 (δημοσίευση 12/12/2019) πρόσθεσε στο Ν. 4308/2014 την παρ. 5 του άρθρου 14 και άλλαξε την περ. (γ') του άρθρου 15 παρ. 3. Το Forin έχει ένα άρθρο σχετικά με τις αλλαγές, μόνο για μέλη.


Για την ερώτηση #9, ο νόμος 4646/2019 πρόσθεσε στο Ν. 4172/2013 την περ. (ιε') του άρθρου 15.
 
Για την ερώτηση #3, δημοσιεύτηκε σήμερα η απόφαση για τον καθορισμό της μορφής του ηλεκτρονικού τιμολογίου.

Απόφαση 1017/2020
 

Attachments

  • Απόφαση 1017 του 2020.pdf
    198.9 KB · Views: 194
Last edited by a moderator:
Top