Πριν τον τελευταίο, και τον προτελευταίο, και τον αντιπροτελευταίο... Ποιος;

Είδα κάπου το αγγλικό preantepenultimate —που το πέρασα για αστείο στην αρχή αλλά έχει, φαίνεται, τις χρήσεις του— και αναρωτήθηκα αν έχουμε κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά. Ακόμα και το αντιπροτελευταίος δεν το γνώριζα μέχρι πρόσφατα, και εμφανίζει λίγα ευρήματα σε μιαν απλή αναζήτηση· στο σπίτι μας απλώς λέμε «προπροτελευταίος» και προσθέτουμε προ- όσο χρειάζεται, κάτι που κατά την εμπειρία μου κάνουν οι περισσότεροι που δεν λένε «τρίτος [ή παραπάνω] από το τέλος».
 

Earion

Moderator
Staff member
αντιπροτελευταίος --έτσι το ξέρω και το χρησιμοποιώ από πάντα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάτι σαν τα αντιπρόπερσι, αντιπροπέρσινος.
 
(Κι εκεί προπρόπερσι λέγαμε —με έμφαση στην πρώτη συλλαβή! Ξέρω, οικογένεια λογίων.)

Ωραία, υπάρχει όμως τίποτα πριν το αντιπροτελευταίος; Αμφιβάλλω, όμως δεν ξέρεις ποτέ.
 
Εγώ ξέρω το αντιπαραπροτελευταίος, από παλιά και σαν κάτι αρκετά κοινό. Αλλά ξέρω επίσης το παραπροτελευταίος, όχι αντί για το αντιπροτελευταίος αλλά δίπλα σε αυτό.
 
Από ένα σημείο κι έπειτα, δεν είναι πρακτικό να φτιάχνουμε τεράστιες λέξεις επειδή κάποιος έφτιαξε μια αντίστοιχη σε κάποια άλλη γλώσσα. Δηλαδή αν είναι να κάθεται να μετράει ο αναγνώστης πόσες προθέσεις χώρεσαν σ' αυτήν τη λέξη για να βρει πόσες θέσεις πριν τον τελευταίο είναι ο *********προτελευταίος, δεν θα ήταν πιο απλό να γράψουμε "ο τέταρτος πιο πρόσφατος"; Αφήστε που, μετά τον 4ο, οι προθέσεις αρχίζουν να μοιάζουν σαν να επιλέχθηκαν αυθαίρετα και να μπήκαν σε τυχαία σειρά. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να το πω μονολεκτικά, θα προτιμούσα τον προπροπροτελευταίο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από ένα σημείο κι έπειτα, δεν είναι πρακτικό να φτιάχνουμε τεράστιες λέξεις επειδή κάποιος έφτιαξε μια αντίστοιχη σε κάποια άλλη γλώσσα. Δηλαδή αν είναι να κάθεται να μετράει ο αναγνώστης πόσες προθέσεις χώρεσαν σ' αυτήν τη λέξη για να βρει πόσες θέσεις πριν τον τελευταίο είναι ο *********προτελευταίος, δεν θα ήταν πιο απλό να γράψουμε "ο τέταρτος πιο πρόσφατος"; Αφήστε που, μετά τον 4ο, οι προθέσεις αρχίζουν να μοιάζουν σαν να επιλέχθηκαν αυθαίρετα και να μπήκαν σε τυχαία σειρά. Αν έπρεπε οπωσδήποτε να το πω μονολεκτικά, θα προτιμούσα τον προπροπροτελευταίο.

Μια εύκολη και πρακτική λύση σε αυτές τις περιπτώσεις θα μπορούσε να είναι η αρίθμηση:

Τελευταίος
Προτελευταίος
Δυο φορές προτελευταίος (όχι, δεν θα προτείνω το δις προτελευταίος αν και θα έκανε οικονομία)
Τρεις φορές προτελευταίος (τρις προτελευταίος αν επιλέξατε το δις προηγουμένως) κ.ο.κ.

Χμ, μοιάζει στη λογική με τη σειρά
Μύριο
Εκατομμύριο
Δισεκατομμύριο
Τρισεκατομμύριο

αλλά μόνο μοιάζει, οκ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δις προτελευταίος.
Τρις προτελευταίος
Τετράκις προτελευταίος.
Πεντάκις προτελευταίος κ.ο.κ.


:cool:
 
Top