Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 30 of 30

Thread: spiritual vs. religious

Senior Member Lexoplast's Avatar
    Αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχουν ψυχές, πνεύματα, τσάκρα και λοιπά παρόμοια, δε σημαίνει ότι είναι "πιστός". Αν κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ζωής σε άλλους πλανήτες, είναι πιστός στους εξωγήινους; Άρα, γι' αυτήν την κατηγορία SBNR, συμφωνώ ότι δεν κάνει το "όχι άθεος", αλλά δυστυχώς δεν κάνει ούτε το "όχι άπιστος". Back to square one.

Senior Member Marinos's Avatar
    Εμένα το "όχι άθεος" μου κάνει, θαρρώ ότι ο άθεος δεν πιστεύει ούτε σε άστρα και τσάκρα. "Υλιστής" είναι η άλλη εκδοχή που είναι λίγο φθαρμένη και με (αδίκως) ηθικό πρόσημο (στη φιλοσοφία που ήξερα εγώ, "ιδεαλιστής" θα ήταν ιδανική μετάφραση του spiritual αλλά πια έχει εντελώς άλλο νόημα).
    Με βρίσκετε και εδώ.

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Επίσης, κύριε λεξικογράφε, δεν ζήτησα μονολεκτική απόδοση. Ρώτησα απλώς τι θα έγραφες στο λήμμα. Περιφραστικά ή όπως αλλιώς θέλεις.

Η κύρια διαφωνία μου είναι με την επιλογή «πνευματικός άνθρωπος», τουλάχιστον σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα. Αντίθετα, η πνευματικότητα έχει μια ευρύτερη σημασία, την οποία μάλιστα μπορώ να φανταστώ να διευρύνεται για να χωρέσει και τις σημασίες που βλέπω να αναφέρονται στην αρχή του βικιπαιδικού άρθρου για SBNR («in contemporary usage spirituality has often become associated with the interior life of the individual, placing an emphasis upon the well-being of the "mind-body-spirit", while religion refers to organizational or communal dimensions») ή του άρθρου για spirituality («Modern usages tend to refer to a subjective experience of a sacred dimension and the "deepest values and meanings by which people live", often in a context separate from organized religious institutions, such as a belief in a supernatural (beyond the known and observable) realm, personal growth, a quest for an ultimate or sacred meaning, religious experience, or an encounter with one's own "inner dimension"»).

Δηλαδή, δεν έχω αντίρρηση να διευρυνθεί η σημασία του πνευματικού ανθρώπου, να μπορούμε να πούμε «πνευματικός άνθρωπος, αλλά όχι θρήσκος» για το SBNR, αλλά τώρα, αν ένας επιμελητής συμβουλευτεί το λεξικό, θα δει ότι ο πνευματικός άνθρωπος είναι «ο άνθρωπος που ασχολείται με τα πνευματικά ζητήματα της εποχής του και τα μελετά υπό διάφορες οπτικές γωνίες· ο άνθρωπος των γραμμάτων, της τέχνης και της επιστήμης» (ΛΝΕΓ4).

Ορίστε, διαμαρτύρεται και ο γέροντας Εφραίμ:
    Ποιος είναι ο πνευματικός άνθρωπος; Σήμερα υπάρχει μια μεγάλη παρεξήγηση για το ποιος είναι ο πνευματικός άνθρωπος. Πολλές φορές ακούω, ότι πνευματικός άνθρωπος είναι αυτός που ασχολείται με τα γράμματα και τις τέχνες, τη μουσική, τη ζωγραφική, την ακαδημαϊκή γνώση, με μια καλαισθητική εικόνα ενός τοπίου. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν τη θέση τους, είναι αξιόλογοι, αλλά νομίζω ότι είναι λάθος να λέγονται «πνευματικοί άνθρωποι». Μπορούσαν να λέγονται, οτιδήποτε άλλο, έκτος από πνευματικοί άνθρωποι.
    Ο πνευματικός άνθρωπος, σύμφωνα με τον ορισμό των αγίων Πατέρων, είναι εκείνος ο οποίος, είναι «πεπληρωμένος», δηλαδή γεμάτος, με Πνεύμα Άγιο. Αυτός είναι αληθινά και ουσιαστικά ο πνευματικός άνθρωπος. Είναι εκείνος, ο οποίος, εντασσόμενος στην Εκκλησία, ακολουθεί πιστά τις υποθήκες των αγίων Πατέρων, τηρώντας τις εντολές του Χριστού μας, που δόθηκαν διά μέσου του Ευαγγελίου· είναι εκείνος, ο οποίος, αναπνέει συνεχώς τη χάρη του Αγίου Πνεύματος, όπως λέει ο άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος· «μνημονευτέον του Θεού μάλλον ή αναπνευστέον».

https://www.pemptousia.gr/2012/09/pi...kos-anthropos/

Φοβάμαι, βέβαια, ότι ο γέροντας θα έχει αντίρρηση να φύγουν ο πνευματικός άνθρωπος και η πνευματικότητα από το περιεχόμενο στο οποίο θα ήθελε αυτός να τα περιορίσει.

Πώς θα επιχειρούσα να καλύψω το πιο σύγχρονο spiritual σε ένα αγγλοελληνικό λεξικό; Δεν έχω κάποιον πιο συνοπτικό ορισμό λεξικού για τη διευρυμένη σημασία και, αν επιχειρούσα να χωρέσω όλα αυτά που έχει η Βικιπαίδεια, θα είχαμε εγκυκλοπαιδικό και όχι λεξικογραφικό λήμμα. Αλλά μάλλον θα άρχιζα με «(για άτομο) που χαρακτηρίζεται από πνευματικότητα» και στη συνέχεια ίσως: «που ενδιαφέρεται περισσότερο για πνευματικές παρά για υλικές αξίες, (κατ’ επέκταση) που αναζητά πνευματικές αξίες και νόημα πέρα από οργανωμένες θρησκείες».

Αλλά δεν ξέρω αν αυτό το τελευταίο («που αναζητά πνευματικές αξίες και νόημα πέρα από οργανωμένες θρησκείες») είναι το ρεζουμέ του SBNR. Ή αρκεί να το στριμώξουμε σε αυτό που λέμε συνήθως «Πιστεύω στο θείο / Είμαι ένθεος αλλά όχι θρήσκος».
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by Lexoplast View Post
    Αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχουν ψυχές, πνεύματα, τσάκρα και λοιπά παρόμοια, δε σημαίνει ότι είναι "πιστός". Αν κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ζωής σε άλλους πλανήτες, είναι πιστός στους εξωγήινους; Άρα, γι' αυτήν την κατηγορία SBNR, συμφωνώ ότι δεν κάνει το "όχι άθεος", αλλά δυστυχώς δεν κάνει ούτε το "όχι άπιστος". Back to square one.
    Έχεις ένα πόιντ, γιατί το "πιστός" χρησιμοποιείται με την έννοια "πιστός σε θεούς" και όχι γενικώς "πιστός στο υπερφυσικό. Αλλά νομίζω ότι ίσως μπορούμε να πούμε ότι η πίστη στα τσάκρα και τα λοιπά είναι "ένα είδος πίστης".
    Quote Originally Posted by Marinos View Post
    Εμένα το "όχι άθεος" μου κάνει, θαρρώ ότι ο άθεος δεν πιστεύει ούτε σε άστρα και τσάκρα.
    Χαχαχα, you'd be surprised! Μάλλον δεν ξέρεις αρκετούς άθεους, έχουν δει εμένα τα μάτια μου...
    Quote Originally Posted by Marinos View Post
    "Υλιστής" είναι η άλλη εκδοχή που είναι λίγο φθαρμένη και με (αδίκως) ηθικό πρόσημο (στη φιλοσοφία που ήξερα εγώ, "ιδεαλιστής" θα ήταν ιδανική μετάφραση του spiritual αλλά πια έχει εντελώς άλλο νόημα).
    Πραγματικά νομίζω ότι το ιδεαλιστής είναι ό,τι πιο κοντινό αλλά θα δημιουργήσει παρεξηγήσεις.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Σας διαβάζω προσεκτικά και περιμένω -μάλλον μάταια- να το πει κάποια ή κάποιος: «Ας τον πούμε σπιριτουαλιστή» βρε παιδιά, να τελειώνουμε. («Σπιριτουάλη» δεν τολμάω ούτε εγώ να το προτείνω...)

(Το έντυσα και με δήθεν χρώμα, αλλά το εννοώ 70% σοβαρά.)
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Σπιριτουαλιστές είναι [ήδη] όσοι πιστεύουν στον σπιριτουαλισμό (spiritualism), «διδασκαλία που υποστηρίζει ότι το πνεύμα κυριαρχεί στη φύση και ότι η ψυχή είναι η μοναδική ουσία τού σύμπαντος». Οι πνευματοκράτες. Οι άλλοι spiritualists («spiritualist: A person who believes that the spirits of the dead can communicate with living people») είναι οι πνευματιστές. Και δεν μπορείς, δυστυχώς, να πεις ότι είσαι «σπιρίτσουαλ», γιατί περνάς στο χώρο της μουσικής.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Γκρρρ! Χμφφφ! «Σπιριτιστές» υπάρχουν; Αλλά αυτούς θα πρέπει να τους κρατήσουμε για την απόδοση του spiritism...

Οπότε, προς το παρόν, συντάσσομαι με το γενικότερο «πνευματικός» παρά τα δεδομένα προβλήματα που ήδη περιγράψατε.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member antongoun's Avatar
    Ψάχνοντας κάτι δικά μου, έπεσα πάνω σε αυτό, που αντιβάλλει την πνευματικότητα με τη θρησκεία:

Η πνευματική νοημοσύνη δεν έχει συνεπώς απαραίτητα σχέση με τη θρησκεία. Δεν μας εκπλήσσει το εύρημα ότι πολλοί ανθρωπιστές και άθεοι έχουν υψηλή πνευματική νοημοσύνη και πολλοί θρησκευόμενοι χαμηλή. Έρευνες που έγιναν ήδη πριν από 50 χρόνια από τον ψυχολόγο Allport έδειξαν ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πνευματικές εμπειρίες έξω από τους περιορισμούς του κατεστημένου των θρησκευτικών δογμάτων. Η πνευματική νοημοσύνη δεν εξαρτάται από τον πολιτισμό, ούτε από τις αξίες, αλλά δημιουργεί τη δυνατότητα να έχουμε αξίες. Δίνει στη θρησκεία υπόσταση (ίσως και νόημα ύπαρξης), αλλά δεν εξαρτάται από αυτήν.
    Αν άνευ του πνεύματος το γράμμα είναι νεκρόν, το πνεύμα χωρίς του γράμματος εξανεμούται εις ξυλόπνευμα - Ιω. Συκουτρής
    http://gslreview.com/

Spiritual Quotient (SQ) = Δείκτης Πνευματικής Νοημοσύνης.

Βρήκαμε νέα περίφραση... «Μπορεί να μην είμαι θρήσκος, αλλά έχω πνευματική νοημοσύνη».

Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Bookmarks

Bookmarks