metafrasi banner

topical discussion

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ως προς το τι εννοεί η συγγραφέας με τη φράση "topical discussion";

"However, the attack on Callias featuring Chrysilla represents a minor charge in a lengthy forensic oration covering all manner of alleged misconduct and topical discussion. In a courtroom setting it contributed to a barrage of arguments that cumulatively denied the charges laid against Andokides and denigrated the prosecution team".

Η μετάφρασή μου ως τώρα, η οποία όμως δείχνει ότι δεν έχω καταλάβει τίποτα από τη φράση "topical discussion" (και ελπίζω μόνο από αυτή):

Παρ’ όλα αυτά, η επίθεση στον Καλλία μέσω της περιγραφής της Χρυσίλλας εκπροσωπεί μια ήσσονα κατηγορία σε μια μακροσκελή δικανική αγόρευση που καλύπτει κάθε είδος υποτιθέμενης αρνητικής συμπεριφοράς και επίκαιρων συζητήσεων. Στο περιβάλλον μιας δικαστικής αίθουσας συνεισέφερε σε έναν ορυμαγδό επιχειρημάτων που όλα μαζί αρνούνταν τις κατηγορίες εναντίον του Ανδοκίδη και δυσφήμιζαν την ομάδα των εναγόντων.

Ευχαριστώ!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να γράψω πώς θα το απέδιδα εγώ (με κάθε επιφύλαξη, αφού δεν ξέρω το γενικότερο πλαίσιο):

Παρ’ όλα αυτά, η επίθεση στον Καλλία με την επίκληση της Χρυσίλλας [ή: των σχετικών με τη Χρ.] δεν είναι κάτι περισσότερο από μια ήσσονα επιδρομή [θα μου άρεσε πολύ εδώ το: «ένα μικρό ρεσάλτο» αλλά...] στο πλαίσιο μιας μακροσκελούς δικανικής αγόρευσης που παρουσιάζει/εκθέτει κάθε περίπτωση υποτιθέμενης αρνητικής συμπεριφοράς και παρεμπιπτόντων ζητημάτων. Στο περιβάλλον της δικαστικής αίθουσας προκάλεσε έναν ορυμαγδό επιχειρημάτων που, αθροιστικά, διέσυραν την ενάγουσα [ή: καταγγέλουσα] ομάδα [ή: αρχή].
 
και παρεμπιπτόντων ζητημάτων.

Αυτό σημαίνει; Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, μόνη μου αποκλείεται να το έβγαζα.

Και, Doctor, μου αρέσουν κι άλλα σημεία από την εναλλακτική σου απόδοση (όπως το "διέσυραν" και το "εκθέτει", αλλά όχι μόνο), και αν μου επιτρέπεις θα τα δανειστώ. :) Και πάλι ευχαριστώ.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ωστόσο η επίθεση στον Καλλία διαμέσου της Χρυσίλλας δεν είναι παρά μια δευτερεύουσα επίκριση μέσα σε μια μακροσκελή δικανική αγόρευση, που καταπιάνεται με όλα τα είδη επίμεπτης (κατά τους κατήγορους) συμπεριφοράς, μαζί με άλλα επιμέρους ζητήματα. Στο περιβάλλον της δικαστικής αίθουσας προκάλεσε έναν ορυμαγδό επιχειρημάτων τα οποία σωρευτικά απέρριπταν τις κατηγορίες εναντίον του Ανδοκίδη και δυσφήμιζαν την ομάδα των εναγόντων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό σημαίνει; Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ, μόνη μου αποκλείεται να το έβγαζα.
Έτσι, πάνω-κάτω, το κατάλαβα. Αλλά περίμενε, αν δεν βιάζεσαι, κι άλλες γνώμες.

Και, Doctor, μου αρέσουν κι άλλα σημεία από την εναλλακτική σου απόδοση (όπως το "διέσυραν" και το "εκθέτει", αλλά όχι μόνο), και αν μου επιτρέπεις θα τα δανειστώ. :)
Ελεύθερα, αλίμονο... :)

Ωστόσο η επίθεση στον Καλλία διαμέσου της Χρυσίλλας

Είναι «διαμέσου» ή είναι «με αναφορά» στη Χρυσίλλα; Δηλαδή τα λέει στη Χρυσίλλα για να τα ακούσει η πεθερά (Καλλίας) ή «την λέει» στον Καλλία κάνοντας αναφορές στη Χρυσίλλα; Δεν ξέρω το πραγματολογικό κομμάτι.
 
ή «την λέει» στον Καλλία κάνοντας αναφορές στη Χρυσίλλα;

Ο Καλλίας έχει μηνύσει τον Ανδοκίδη για ασέβεια, κατηγορία που είναι πιθανό, αν ο Ανδοκίδης χάσει στη δίκη, να επιφέρει και την ποινή του θανάτου. Οπότε ο Ανδοκίδης αγορεύει στο δικαστήριο για να υπερασπιστεί τον εαυτό του, και προχωρά σε "δολοφονία χαρακτήρα" του Καλλία. Για να το κάνει αυτό χρησιμοποιεί τη σχέση του Καλλία με τη Χρυσίλλα, η οποία στην αρχή ήταν πεθερά του και στη συνέχεια δεύτερη γυναίκα του (η πρώτη του ήταν η κόρη της Χρυσίλλας). Ο Ανδοκίδης έχει και πολλά άλλα επιχειρήματα (barrage of arguments) υπέρ του ίδιου και εναντίον του Καλλία, με την επίθεσή του στον Καλλία (διαμέσου; ) της Χρυσίλλας / χρησιμοποιώντας την περίπτωση της Χρυσίλλας να είναι απλώς ένα από αυτά.


Αλλά περίμενε, αν δεν βιάζεσαι, κι άλλες γνώμες.

Το topical discussion μπορεί να εκληφθεί και ως παρεμπίπτοντα ζητήματα και ως επιμέρους ζητήματα;

Ναι, θα περιμένω, γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον - Εάριον, ευχαριστώ πολύ. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το topical discussion μπορεί να εκληφθεί και ως παρεμπίπτοντα ζητήματα και ως επιμέρους ζητήματα;

Όπως καταλαβαίνω εδώ τη χρήση του topical, συνδυάζει τόσο την ερμηνεία του topical = ζήτημα, όσο και την ερμηνεία topical = επιτόπιος (π.χ. σε επιτόπια επάλειψη). Με άλλα λόγια, ζητήματα που έχουν μια δορυφορική/περιφερειακή/παράπλευρη/μακρινή ή κοντινή σχέση με το κύριο αντικείμενο. Ούτε το «παρεμπίπτοντα», ούτε κτγμ το «επιμέρους» αποδίδουν ακριβώς αυτή την έννοια (αν την καταλαβαίνω σωστά). Όμως και τα δύο πλησιάζουν αρκετά. Το «επιμέρους» με κάνει να σκέφτομαι μια ειδικότερη ανάλυση σε κάποια σημεία, το «παρεμπίπτοντα» μού δείχνει σημεία με κάποιου είδους, μικρή ή μεγάλη, δομική σχέση με το κύριο θέμα.

Το σημαντικό είναι (α) αν ισχύει αυτή η ερμηνεία που κάνω (να το πω με παράδειγμα: δικάζεις κάποιον για φόνο και λες ότι ο κατηγορούμενος επιπλέον δεν πληρώνει και τα κοινόχρηστα) και (β), αν ισχύει, πώς θα περάσεις αυτή τη σημασία στον αναγνώστη σου καλύτερα. Ίσως σε βοηθήσει και κάτι που θα εμφανιστεί στο κείμενό σου αργότερα.
 

pontios

Well-known member
... για το topical discussion, ίσως και ;.

η σχετική/συναφή συζήτηση; (relevant and/or remaining "on-topic"?)
η υπό εξέλιξη συζήτηση; (prevailing and ongoing discussion as it takes shape?)
η διεξαγόμενη συζήτηση; (the ongoing discussion at any given moment, as it progresses?)
 

nickel

Administrator
Staff member
Από περιβάλλον διακοπών, μια πρόχειρη ανάγνωση:

Ωστόσο η επίθεση στον Καλλία με επίκεντρο τη Χρυσίλλα είναι δευτερεύουσας σημασίας μέσα σε μια μακροσκελή δικανική αγόρευση που περιλαμβάνει πλείστες όσες καταγγελίες επίμεπτης συμπεριφοράς και παρεμφερή ζητήματα.

Στην περίπτωση του charge δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι «κατηγορία» (στο πλαίσιο της όλης διαδικασίας) ή «επίθεση» στο πλαίσιο της attack, οπότε επικεντρώνομαι στο ότι είναι minor. :-)
 

Earion

Moderator
Staff member
Το «επιμέρους» με κάνει να σκέφτομαι μια ειδικότερη ανάλυση σε κάποια σημεία.

Έτσι ακριβώς το κατάλαβα κι εγώ. Υπάρχει η γενική κατηγορία, και υπάρχουν τα ειδικότερα, επιμέρους θέματα.
 

pontios

Well-known member
πιο γενικά, βεβαία και εκτός από την "επικαιρότητα", topical discussions είναι οι "συζητήσεις γύρω από το θέμα/θέματα/ζητήματα ή πάνω στο θέμα/θέματα/ζητήματα" .. το "παρεμφερή ζητήματα" του nickel ίσως ταιριάζει, εδώ, as in "similar issues" under discussion - but, they are not necessarily side issues, I think they are central issues?.

I think... (and I'm guessing here without the details)
topical discussions here refers to various things being discussed around the central issues/subject matter, and it's focussed, ("on-topic", if you like) and very relevant ....i.e., it's not a peripheral discussion on side issues?
 

pontios

Well-known member
I stopped short of posting (above) that topical discussions, generally speaking = συζητήσεις γύρω από ένα καυτό θέμα/ζήτημα ( 'η καυτά θέματα/ζητήματα) .... ένα επίκαιρο 'η και σπουδαίο θέμα που προκαλεί ενδιαφέρον/συζήτηση
 
Top