Για καθαρευουσιάνους

estragal

New member
Ψάχνω να βρω την ονομασία 5 λέξεων στην καθαρεύουσα:

ξεθωριάζω
περβάζι
γλάστρα
κούφωμα
πόμολο

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προς το παρόν:

ξεθωριάζω – αποχρωματίζομαι
περβάζι – περβάζιον
γλάστρα – γάστρα
κούφωμα – ??? [κούφωμα και στον Δρανδάκη]
πόμολο – πόμολον, σφαιρική λαβή
 
κούφωμα - θύρωμα, πλαίσιον, τετράξυλον

(από τον Βοσταντζόγλου, πειραματικά).

Αλλά έχω μια ερώτηση: Πώς απαντάμε σε μια τέτοια ερώτηση; Πού ψάχνουμε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά έχω μια ερώτηση: Πώς απαντάμε σε μια τέτοια ερώτηση; Πού ψάχνουμε;

Ίδια ερώτηση σκέφτηκα να φέρω κι εγώ. Αλλά είχες έτοιμη την πιο προφανή απάντηση: Το Αντιλεξικό του Βοσταντζόγλου είναι η πιο «διαδεδομένη» λύση. Μια άλλη είναι το Γαλλοελληνικό του Ηπίτη — αλλά πρέπει να ξέρεις τις λέξεις στα γαλλικά. :-)
 
Για το περβάζι μήπως είναι καλό και το κρηπίς;

κρηπίς
{αρχιτ.}
Η βάση στήριξης, το θεμέλιο κτιρίου ή μέλους κτιρίου

(ΣΥΝ κρηπίδωμα)


(μηλνεγ)

Αλλά είχες έτοιμη την πιο προφανή απάντηση: Το Αντιλεξικό του Βοσταντζόγλου

Φαντάστηκα ότι κάποιος θα μου έλεγε "το Αντιλεξικό του Βοσταντζόγλου" :)

Αλλά - από όλα τα συνώνυμα ή σχεδόν συνώνυμα που δίνει, πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου, διαισθητικά, τι είναι καθαρεύουσα και τι όχι, χωρίς να μπορείς να το επαληθεύσεις από κάπου, επίσημα. Και εντάξει οι μέχρι κάποιας ηλικίας (προς τα κάτω) - ένας 16άρης σήμερα πώς θα έκρινε ποια από αυτές τις λέξεις είναι καθαρεύουσα; Ή κάποιος με δεύτερη γλώσσα τα ελληνικά;
 
Τον Ηπίτη σκέφτηκα κι εγώ και παραλίγο να ελέγξω το περβάζι αλλά το έχω στο σπίτι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά - από όλα τα συνώνυμα ή σχεδόν συνώνυμα που δίνει, πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου, διαισθητικά, τι είναι καθαρεύουσα και τι όχι, χωρίς να μπορείς να το επαληθεύσεις από κάπου, επίσημα. Και εντάξει οι μέχρι κάποιας ηλικίας (προς τα κάτω) - ένας 16άρης σήμερα πώς θα έκρινε ποια από αυτές τις λέξεις είναι καθαρεύουσα; Ή κάποιος με δεύτερη γλώσσα τα ελληνικά;

Μια σκέψη: στα βιβλία του Google, δίνοντας περιορισμό χρονολογίας, π.χ. κούφωμα πριν από το 1940

https://www.google.com/search?q=κού...rce=lnt&tbs=cdr:1,cd_min:,cd_max:1940&tbm=bks
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενδιαφέρον.
Όμως έτσι σου βγάζει οτιδήποτε του βάλεις ως τότε, δεν κάνει αντιστοίχιση. Άρα; (μήπως δεν υπάρχει πιο αντικειμενικός τρόπος, τελικά; )

Αν ρωτάς κατά πόσο υπάρχει λεξικό της Δημοτικο-καθαρεύουσας, η απάντηση είναι όχι, απ' όσο ξέρω και μπορώ να σκεφτώ. Πλάκα θα είχε, αρκεί να είναι διπλής κατεύθυνσης, μην κατηγορηθούμε κιόλας ότι σπρώχνουμε προς τη λάθος διαδρομή. :-)
 
Top