ψηφιακή παροχή (τηλεπικοινωνίες)

Ευχαριστώ, αλλά νομίζω ότι είναι αστοχία. Στο κείμενό μου (που δεν είναι αυτό της Καθημερινής) και γενικότερα στην υπόθεση Siemens, τα ψηφιακά κυκλώματα και οι ψηφιακές παροχές είναι χειροπιαστός εξοπλισμός, όχι παροχές υπηρεσιών. To κείμενό μου αναφέρει συγκεκριμένα "Ψηφιακές Παροχές Κέντρων EWSD".

Βρήκα, τελικά, ότι οι συγκεκριμένες ψηφιακές παροχές λέγονται digital ports. Βλ.:
- εδώ για το EWSD της Siemens (Elektronisches Wählsystem Digital) και το λήμμα Wikipedia για τους πολύ μελετηρούς,
- εδώ, σελ. 253 γι' αυτό που μ' έπεισε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, αστοχία ήταν και η δική μου που μου φάνηκε καλή ιδέα, γιατί έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσε να υπάρχει υπηρεσία χωρίς αντίστοιχο χειροπιαστό υλικό, εξοπλισμό.
 
Στις κατασκευές, πάντως, «παροχή» λέγεται η σύνδεση στις υπηρεσίες κοινής ωφελείας (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ύδρευση/αποχέτευση) και περιλαμβάνει τόσο τον απαραίτητο εξοπλισμό για τη σύνδεση (από την οικοδομή και από τη ΔΕΚΟ - π.χ. κουτί τηλεφωνικών συνδέσεων στην οικοδομή και καλώδιο του ΟΤΕ) όσο και τη διαδικασία (αίτηση, τέλη κ.λπ.). Στο συγκεκριμένο κείμενο, λοιπόν, οι παροχές μπορεί να είναι οι συνδέσεις προς συνδρομητές, μαζί με τον σχετικό εξοπλισμό (ψηφιακά κέντρα κ.λπ.).
 
Top