metafrasi banner

optimal window

Καλησπέρα σε όλους.

When we talk to educators, we often explain that there's an optimal window, or sweet spot, for teaching.

Άρα από τα διάφορα αποτελέσματα του google, εμένα με ενδιαφέρουν χρήσεις σαν αυτή:

"The first 10 minutes of school is an optimal window of learning".

Το "sweet spot", που έχει συζητηθεί και εδώ, το έχω μεταφράσει ήδη "ιδανικό σημείο" σε προηγούμενα βιβλία της ίδιας σειράς.


Πρώτη σκέψη: "...υπάρχει ένα βέλτιστο, ή ιδανικό, σημείο/(στιγμή) ..."
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «σημείο» έχει μια διάσταση περισσότερο τοπική, γεωγραφική, ενώ η «στιγμή», που έχει διάσταση χρονική, δεν έχει τη σωστή διάρκεια.

Νιώθω την ανάγκη σε παραδείγματα σαν το δικό σου να κινηθώ ανάμεσα σε «βέλτιστη περίοδος» και «ιδανικό διάστημα».

Αν βρω ποια είναι η καλύτερη στιγμή για να κάνω την έρευνά μου, θα κοιτάξω πόσο καλά ταιριάζουν αυτές οι αποδόσεις στα πολλά παραδείγματα που κρύβει αυτή η σελίδα.
https://www.lexico.com/en/definition/sweet_spot
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως το «παράθυρο» για κάτι (π.χ. «παράθυρο ευκαιρίας») δεν είναι ασυνήθιστη χρήση, π.χ. για εκτόξευση ενός πυραύλου στο διάστημα. Να και μερικές γκουγκλιές με «βέλτιστο παράθυρο»
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν είχαμε αυστηρή ορολογία, το «βέλτιστο παράθυρο» θα ήταν αναπόφευκτο. Αλλά δεν είναι ανάγκη να τα βλέπουμε όλα σαν ορολογία — ούτε έχουν όλα την εικονογραφική δύναμη που έχει το «παράθυρο ευκαιρίας». Από την άλλη, αν για κάποιο λόγο το «βέλτιστο παράθυρο» καθιερωθεί σαν ειδική ορολογία έξω, θα έχουμε χάσει την ευκαιρία να κάνουμε κάτι γι’ αυτό στις πρώτες ήδη εμφανίσεις του στα ελληνικά. Εμφανίζεται αρκετά συχνά στο βιβλίο; Ή μπορούμε να ξεμπερδέψουμε με κάτι απλό και οικείο;
 
Top