metafrasi banner

shark music

Είναι η (αυξανόμενη) αίσθηση φόβου μπροστά σε μια απειλή που φανταζόμαστε ότι ελλοχεύει στο άμεσο ή απώτερο μέλλον. Ζούμε μια κατάσταση και νομίζουμε ότι διακρίνουμε σημάδια πως κάτι δεν πάει καθόλου καλά, κι αυτό επηρεάζει αρνητικά τον τρόπο που αντιδράμε. Η φράση στο δικό μου συγκείμενο αφορά τους γονείς και τις φοβίες τους για τα παιδιά τους. Κάποια ιδέα για την απόδοσή της;

shark music

Labeling situations when we are consciously or unconsciously reacting out of fear, as “hearing shark music”, is a metaphor for when we are struggling to think rationally and respond thoughtfully.
Again, the idea is that when shark music is playing in the background, we are operating in fight, flight, or freeze mode. Thus, we are unable to experience empathy, engage in collaborative problem-solving, or act with compassion….things critically needed by effective leaders, brain architects, and fellow citizens.


Κάποιες δικές μου ιδέες:
"φοβιστική μουσική" (το φοβιστικός δεν υπάρχει σε ΜΗΛΝΕΓ, ΛΚΝ, ΛΝΕΓ, υπάρχει στο Χρηστικό)
"απειλητική μουσική"

Άλλο;

edit: κάτι που να έχει και καρχαρίες;...
 
Και απλώς "μουσική του καρχαρία", ίσως, σε εισαγωγικά. Τι λέτε;
 
:laugh: :laugh:

Ναι, ακριβώς αυτό "παίζει" στο μυαλό ενός γονέα κοιτώντας τον γιο του που έχει μόλις κάνει κάτι στραβά κι ετοιμάζεται να τον νουθετήσει/πειθαρχήσει... Οι συγγραφείς μου προειδοποιούν τους γονείς να προσέχουν τι μουσική παίζει μέσα στο κεφάλι τους όταν έχουν να αντιμετωπίσουν δύσκολες συμπεριφορές των παιδιών τους...

:laugh:
 

nickel

Administrator
Staff member
Προβληματίστηκα με πιο φλύαρες αποδόσεις, που όλες όμως είχαν μέσα τον καρχαρία: το μουσικό θέμα του καρχαρία, η μουσική του επιτιθέμενου καρχαρία, η μουσική τύπου «Σαγόνια του καρχαρία».

Νομίζω ωστόσο ότι το πιο απλό είναι το πιο καλό: η μουσική του καρχαρία. Μου θυμίζει άλλωστε τα χρόνια που ήταν πολύ μικρός ο γιος μου και όποτε άκουγε να παίζω στο σιντί τα «Κάρμινα Μπουράνα» του Ορφ, έλεγε ολόχαρος: «Η μουσική του Πασόκ».
 
Top