metafrasi banner

Triton Hopper

Σε ένα παιδικό βιβλίο γνώσεων έχω αναφορά στο διαστημικό όχημα Triton Hopper. Όπως λέει η Βίκη, είναι "a proposed NASA lander" όπου το lander το βρήκα ως "προσεδαφιστής". Όμως τι είναι αυτό το Hopper; Η Βίκη μας πληροφορεί ότι είναι "a rocket-powered vehicle". Πώς λοιπόν να το πω στα ελληνικά; Δεν θέλω λεξιπλασίες και πρωτοτυπίες (αν και μπορούμε να τις καταγράψουμε κι αυτές, αν υπάρχουν), θέλω κάτι απλό και κατανοητό.

Σκέφτομαι σκέτο "όχημα Τρίτων" γιατί σε μονολεκτικό δεν μου έρχεται κάτι. Τι λένε τα τεχνικά μυαλά του φόρουμ;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για το lander: lander.

Για τη διαστημάκατο Τρίτων τι λες; Ή ίσως διαστημάκατο του Τρίτωνα;

σεληνάκατος η : (αστροναυτ.) σεληνιακό όχημα. [λόγ. σελήν(η) + άκατος]
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκατος του Τρίτωνα. (Για πρωτοτυπίες: τριτωνόπλοιο, τριτωνάκατος.)
Αν έπρεπε να είναι ονομαστική, «άκατος Τρίτωνας». Δεν θέλω να είναι τρίτων, θέλω να είναι δικό μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σεληνάκατος του Τρίτωνα ή Σεληνάκατος Τρίτων (είναι σελήνη --του Ποσειδώνα, αλλά δεν πειράζει). Είναι, νομίζω, το διαφανέστερο όλων.
 
Για κάποιο λόγο, έχω την αίσθηση ότι σελήνη είναι μόνο η δική μας, όχι γενικώς κάθε δορυφόρος.
Τη λέξη "φεγγάρι" τη χρησιμοποιώ και για άλλους δορυφόρους (ελαφρώς καταχρηστικά, θεωρώ) αλλά τη λέξη "σελήνη" όχι, χωρίς όμως να μπορώ να πω ακριβώς γιατί.
Από τα παραπάνω, μέχρις στιγμής προτιμώ το "Διαστημάκατος Τρίτωνας".
Σας ευχαριστώ θερμά όλους. :)
 
Όμως το hopper έχει κι αυτό τη σημασία του: όπως λέει και η βίκι, το όχημα θα κάνει multiple short flights (γνωστά και ως «hops»). Μήπως ταιριάζει καλύτερα το «περιηγητής» ή το «όχημα περιήγησης»;
 
Ωραίος μου ακούγεται ο Περιηγητής του Τρίτωνα, ειδικά για παιδιά. Έτσι κι αλλιώς, μόνο για παιδιά θα συμφωνούσα να μεταφραστεί γιατί το θεωρώ όνομα μοντέλου, όπως λέμε Triumph Dolomite. Συμφωνώ με τη γενική πτώση (του Τρίτωνα), όπως πρότειναν daeman, nickel και drsiebenmal.

έχω την αίσθηση ότι σελήνη είναι μόνο η δική μας, όχι γενικώς κάθε δορυφόρος.
Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά σελήνες είναι όλοι οι ( φυσικοί; ) δορυφόροι πλανητών. Απλά η Σελήνη με κεφαλαίο είναι αυτή της Γης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία, να βρει ένα πιο χαριτωμένο όνομα ο πηδηχτούλης. Κι εγώ με το «Περιηγητής του Τρίτωνα».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά τελικά σελήνες είναι όλοι οι ( φυσικοί; ) δορυφόροι πλανητών. Απλά η Σελήνη με κεφαλαίο είναι αυτή της Γης.
Ακριβώς.
 
Top