metafrasi banner

Αναδρομική αλλαγή φορολογικής κατοικίας

Zazula

Administrator
Staff member
https://www.e-forologia.gr/forum/viewTopic.aspx?id=41398

tl;dr
Εφόσον αποδειχθεί ότι ο φορολογούμενος είναι κάτοικος εξωτερικού [...] είναι δυνατή η αλλαγή της φορολογικής του κατοικίας από την τρέχουσα ημερομηνία, χωρίς την υποχρέωση να υποβληθούν, στη Δ.Ο.Υ. όπου ο φορολογούμενος εμφανίζεται ως κάτοικος Ελλάδας, δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος με το εισόδημα αλλοδαπής προέλευσης για τα έτη που απέδειξε ότι ήταν κάτοικος εξωτερικού.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία, μια επαγγελματική διαπίστωση από τη δραστηριοποίησή μου σε θέματα φορολογικά και εταιρικά, και τις αντίστοιχες επιλογές: Μια κατά κανόνα αδύνατη στην εκτέλεσή της προσδοκία σχεδόν όλων των πελατών μου είναι η απαίτηση για ταυτόχρονη βελτιστοποίηση του τελικού αποτελέσματος ως προς συρροή παραμέτρων, ιδίως δε αλληλοσυγκρουόμενων ή αλληλοαναιρούμενων ή αλληλοαποκλειόμενων — συχνότατα δε εκ των υστέρων, όταν έχουν ήδη υλοποιηθούν οι επιλογές για τη βελτιστοποίηση μίας ή άντε το πολύ δύο παραμέτρων. Όλοι οι άνθρωποι θα 'πρεπε να κάνουν υποχρεωτικά engineering και μάλιστα στην πράξη, είναι τελικώς το συμπέρασμά μου.
 
Top