metafrasi banner

must-read books

Είναι άραγε τελεσίδικη η παράδοση του προσδιορισμού "must-read" στην περίφραση ή στη χρήση του στα αγγλικά;

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καλές ιδέες - και σε αυτές κυριαρχεί η απάλειψη του "read", αλλιώς πέφτω πάλι στην περίφραση, οπότε χάνεται το ακριβές νόημα και καταλήγω σε κάτι πιο γενικόλογο: απαραίτητα βιβλία, π.χ. Για την ακρίβεια, μόνο αυτή την ιδέα έχω. :(

Και μετά σκέφτομαι ότι έχουμε και ένα σωρό άλλα "must" - "must-buy", "must-eat" κτλ. κτλ. Όλα "απαραίτητα" θα τα λέγαμε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κυκλοφόρησε τις προηγούμενες ημέρες ένα πολιτικό κείμενο με επισήμανση προς τους παραλήπτες του: ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ.
 
Ναι, περί της υποχρεωτικής εξέλιξης των (αριστερών) ειδών...

Πάντως το "υποχρεωτικό" δε μου φαίνεται καλή λύση - "υποχρεωτικά αναγνώσματα" ; Μοιάζει σαν να επίκειται κάποια φοβερή ποινή εάν τολμήσει κανείς και δεν τα διαβάσει... (ή φάει ή αγοράσει ή ή ή...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επί της ουσίας, νομίζω ότι είναι καλύτερο που έχουμε τη δυνατότητα περιφράσεων γιατί μας δίνουν και αποχρώσεις και διαβαθμίσεις: απαραίτητο να διαβαστούν, καλό θα ήταν να..., κρίσιμο (και χρήσιμο) να..., συνιστάται να... κλπ.
 
Συμφωνώ, Dr, όμως σε κάποια συμφραζόμενα μπορεί να ευχόμαστε να μην ήταν η μοναδική δυνατότητα που έχουμε... Να θέλουμε κάτι πιο μονολεκτικό, κοφτό, συνθηματικό ίσως. Δλδ, στ' αγγλικά υπάρχουν και όλες αυτές οι περιφράσεις και το "must-read". Ίσως, πάλι, η γλώσσα μας να μην μπορεί να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.
 
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το "υποχρεωτικό ανάγνωσμα". Πρόσφατα έγραψα ότι για όποιον ενδιαφέρεται για την προφορά των αρχαίων ελληνικών, το υποχρεωτικό ανάγνωσμα είναι το Vox Graeca του Άλεν.
 
Εδώ νομίζω ότι πράγματι ταιριάζει το "υποχρεωτικό ανάγνωσμα", όπως θα ταίριαζε και το "απαραίτητο ανάγνωσμα". Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα ταίριαζε να γενικευτεί αυτή η απόδοση (χωρίς να αποκλείω ότι μπορεί να κάνω λάθος). Π.χ., μπορούμε να αντικαταστήσουμε στα παρακάτω τυχαία παραδείγματα με "υποχρεωτικά αναγνώσματα";

1. 4 must-read καινούρια βιβλία για τις καλοκαιρινές σας διακοπές
Πάρτε τα μαζί σας στην ξαπλώστρα και ταξιδέψτε

2. Ένα απαραίτητο must-read που συμπεριλήφθηκε ανάμεσα στα 100 καλύτερα μυθιστορήματα όλων των εποχών σύμφωνα με την εφημερίδα Guardian.

3. ...η πιο όμορφη αφορμή για να δημιουργήσεις τη δική σου must-read λίστα και να βρεις τα βιβλία που αξίζει να διαβάσεις αυτήν την χρονιά.

4. αλλά και αυτό (ταμπελάκι)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κάποιοι (λίγοι, ακόμη) γράφουν και λένε «απαιτούμενο ανάγνωσμα».
 
Κάποιοι (λίγοι, ακόμη) γράφουν και λένε «απαιτούμενο ανάγνωσμα».

Αυτό σίγουρα ταιριάζει πολύ στα δικά μου συμφραζόμενα - ευχαριστώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επιβαλλόμενα αναγνώσματα. Επιβεβλημένα αναγνώσματα. Που επιβάλλεται να διαβαστούν.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μου αρέσει και το «επιβεβλημένο ανάγνωσμα».
 

Severus

Active member
Top