ο ανά χείρας τόμος

Καλησπέρα σε όλους,

Χρησιμοποιώ συχνά τη φράση "στον ανά χείρας τόμο" για να αποδώσω το "in this volume" ("see X in this volume"). Και ξαφνικά σκέφτηκα "κι αν είναι e-book;".

Αλλά και πάλι, αν σκεφτούμε ότι κρατάει κανείς τη μηχανή ανάγνωσης...

Τι λέτε;
Μήπως ο προβληματισμός, από την άλλη, είναι δείγμα υποχονδρίασης; :)
 
Είναι γεγονός ότι το "ανά χείρας" ξεκίνησε από τα βιβλία σε χαρτί που τα κρατάμε στο χέρι, αλλά η επέκταση της έννοιας δεν μου φαίνεται τραγική. Εκείνο πάντως που νομίζω ότι επικρατεί (και που προσωπικά προτιμώ) είναι το "παρόν", συνοδευόμενο ενδεχομένως από "βιβλίο", "κείμενο" ή ό,τι άλλο ταιριάζει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προσωπικά χρησιμοποιώ και προσπαθώ να καθιερώσω :) το «το βιβλίο που κρατάτε/που διαβάζετε/που βρίσκεται στα χέρια σας». Προφανώς και το κείμενο, το λεύκωμα, τα απομνημονεύματα κ.ο.κ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά το γράφω σε μία λέξη: «αναχείρας».
 
το βιβλίο που κρατάτε/που διαβάζετε/που βρίσκεται στα χέρια σας

Γι' αυτή τη λύση σκέφτομαι ότι υπάρχουν και βιβλία όπου δε θέλουμε να απευθυνθούμε άμεσα στον αναγνώστη, σωστά; Αλλιώς, ναι, γιατί όχι; Απλά και κατανοητά.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις, και θα δω κάποια στιγμή αργότερα και τη συζήτηση για το "αναχείρας".

ΥΓ. Πάντως, απ' ό,τι κατάλαβα, πρόβλημα με την κυριολεξία ή μη της φράσης δεν είχε κανένας, αφού όντως στη γλώσσα οι σημασίες δημιουργούνται και "κατ' επέκταση". Σωστά, δίκιο έχετε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γι' αυτή τη λύση σκέφτομαι ότι υπάρχουν και βιβλία όπου δε θέλουμε να απευθυνθούμε άμεσα στον αναγνώστη, σωστά;

Στο «ανά χείρας βιβλίο», τίνος είναι οι χείρες; :)
 
Στο «ανά χείρας βιβλίο», τίνος είναι οι χείρες;

:laugh: :laugh:

Σωστό, άλλωστε συχνά συνοδεύεται και από ένα "βλ." που απευθύνεται στον κάτοχο των χειρών, but...
Δεν προλαβαίνω να το φιλοσοφήσω περισσότερο τώρα, αλλά θα τo σκεφτώ πιο αναλυτικά, ΟΚ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι, αν πούμε «το προκείμενο έργο», δεν θα έχουμε πρόβλημα με την υλική ή μη μορφή του έργου, ούτε με το αν βρίσκεται μπροστά σε κάποιον και ποιον. :-)
 
το προκείμενο έργο

Ωραίο και χαμαιλεοντικό... Έχω καιρό να το σκεφτώ, αλλά μπορεί και να το δεις αναχείρας τελικά... :)
 
Top