Eurovision 2019

Zazula

Administrator
Staff member
Οι συμμετέχοντες εδώ: https://eurovision.tv/participants Πατώντας σε κάποιο από τα παράθυρα, υπάρχει πέρα από ένα bio και το αντίστοιχο preview κλιπάκι.

Κυκλοφορούν και διάφορα ποτπουρί με υποκειμενική κατάταξη του κατά περίπτωση δημιουργού τους: https://goo.gl/yHn6uU

Ελλάδα:

Κύπρος:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο βιντεοκλίπ της Κύπρου (στην αρχική παραγωγή), όπου το τραγούδι λέγεται «Replay», η Τάμτα φοράει ρούχα REPLAY με εμφανέστατο το λογότυπο, αλλά η EBU το θόλωσε ώστε να μην φαίνεται στο επίσημο κλιπάκι. Πάντως η προβολή προϊόντων και εταιριών μέσα στα μουσικά βίντεο είναι συχνότατη και πανίσχυρη τάση εδώ και χρόνια.

Η REPLAY είναι το παλιότερο εμπορικό σήμα του ιταλικού ομίλου Fashion Box SpA. Ο (18χρονος, τότε) ιδρυτής του το είχε κατοχυρώσει το 1978, τρία χρόνια προτού συστήσει την εταιρία του, επειδή ήταν ένας πρωτόγνωρος για κείνον όρος που τον έβλεπε συνέχεια στους αγώνες που μεταδίδονταν απ' το μουντιάλ της Αργεντινής και του φάνηκε πιασάρικος και μαρκετινίστικα δυνατός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δύσκολη ανηφόρα είναι φέτος η ακρόαση ολόκληρης της λίστας. Αλλά όταν είδα κάπου ότι αρέσει το τραγούδι της Πορτογαλίας, σκέφτηκα ότι ίσως δεν φτάνει ένα άκουσμα για να το μισήσει κανείς αρκετά.

 

nickel

Administrator
Staff member
Ελπίζω, αν κερδίσει αυτή η νέα εκδοχή της Κέιτ Μπους από την Αυστραλία, να διαλέξουν ευρωπαϊκή πόλη για τη διεξαγωγή του επόμενου διαγωνισμού.

(Συγγνώμη για την ελαφρότητα του θέματος. Καλύτερα να μην καταπιαστώ με τα «σοβαρά»...)

 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δύσκολη ανηφόρα είναι φέτος η ακρόαση ολόκληρης της λίστας. Αλλά όταν είδα κάπου ότι αρέσει το τραγούδι της Πορτογαλίας, σκέφτηκα ότι ίσως δεν φτάνει ένα άκουσμα για να το μισήσει κανείς αρκετά.
Φριχτό τραγούδι, γελοία σκηνοθεσία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χτες άκουσα για πρώτη φορά το ελληνικό και έμαθα και την τραγουδίστρια. Μπορώ να πω ότι, σε σύγκριση και με τα υπόλοιπα, αλλά και με παλιότερες συμμετοχές μας, μου φάνηκε σαν αισθητή βελτίωση.
 
Ξέρει κανείς ποιος ήταν εκείνος ο εύσωμος ξυπόλητος μαυροφορεμένος με το κοτσάκι; Τον είδα φευγαλέα κι έμεινα με την απορία. Μόνο μη μου πείτε να κάτσω να δω όλα τα βίντεο. Θέλω λυσάρι.
 
Ευχαριστώ, παιδιά! Μα τι έχουν πάθει όλοι με το λουκ Τζένγκις Χαν; Και ξυπόλητος; Πολύ χαλαρό το ντρες κόουντ, έχω να πω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και ξυπόλητος; Πολύ χαλαρό το ντρες κόουντ, έχω να πω.

Πώς φαίνεται ότι δεν είσαι γιουροβιζιονίστα!

1. Sandie Shaw – United Kingdom 1967
The one and only Sandie Shaw was the first to step barefoot on stage in Eurovision, and she also just went ahead and gave the UK their first ever win! The swinging ’60s was the era of freedom and Sandie was a poster child for that. Giving the sometimes stuffy atmosphere of Eurovision’s early years, Sandie gave a metaphorical finger, threw all “rules of society” out the window, and took to the stage wearing nothing but her minidress. She set the tone for all the people who made it on this list, with her toes and attitude laid. There truly is only Sandie Shaw.


Για όλους τους ξυπόλυτους εδώ:
https://wiwibloggs.com/2017/10/04/barefoot-eurovision/

 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, ήταν εξαιρετική ιδέα. Η καλύτερη στιγμή από μια καλή βραδιά.

Απολαμβάνω τη Eurovision όταν έχω και κάποια χαλαρή δουλειά να κάνω — αλλιώς, βαριέμαι αφόρητα. Έτσι την απόλαυσα χτες. Οι προσωπικές μου προτιμήσεις δεν βρήκαν σχεδόν πουθενά τις προτιμήσεις του κοινού... Ή εγώ αλλάζω ή το κοινό.
 

SBE

¥
H Wikipedia λέει ότι η ζωντανή μουσική έχει καταργηθεί από το 1998. Πάντως οι φωνές είναι υποχρεωτικά ζωντανές και χωρίς βοήθεια, οπότε τις παραφωνίες τις ακούμε μια χαρά (για κακή μας τύχη ο κανόνας μάλλον ισχύει και στα μη διαγωνιζόμενα μέρη, όπως ακούσαμε με τη Μαντόννα).

YΓ Τον Ρώσο στο πιάνο τον ξέχασες;
 
Top