Πού πήγαν οι τενούντες;

Zazula

Administrator
Staff member
Δεδομένου ότι hamstring = ιγνυακός τενών, γιατί δεν βρίσκω καθόλου γκουγκλεύσεις για συμφράσεις όπως ιγνυακοί/ούς τενούντες ή ιγνυακό τενούντα — παρά μόνον με τις αντίστοιχες πτώσεις της λ. τένοντας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν καταλαβαίνω. Ποιος έγραψε ότι είναι τενών; Εγώ ξέρω:

ο τένοντας / (λόγιο) ο τένων
του τένοντα / του τένοντος
τον τένοντα

οι τένοντες
των τενόντων
τους τένοντες
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νίκελ, δεν μιλάμε για τη λ. «τένοντας» τώρα, μιλάμε για την απόδοση του αγγλ. hamstring. Οι δικές μου πηγές το δίνουν «ιγνυακός τενών». Πράγμα απόλυτα εύλογο, καθότι πρόκειται περί μυός κι όχι τένοντος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στους ανθρώπους, οι μύες είναι ιγνυακοί μύες.

Στα τετράποδα (In quadrupeds, the hamstring is the single large tendon found behind the knee or comparable area — Wikipedia) είναι τένοντας.

Υπάρχει τενών σε σοβαρές πηγές;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ιγνυακός μυς δεν είναι ο popliteus muscle;
Δηλαδή κι εγώ για να είμαι στην ασφαλή πλευρά πήγα με την απόδοση «οπίσθιοι μηριαίοι». Όχι όμως με το «ιγνυακοί μύες», διότι φοβούμαι θα υπάρξει σύγχυση με άλλον μυ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μη με βάλεις σε μεγάλα βάθη της ανατομίας και της ιατρικής. Ας έρθουν οι αρμόδιοι να μας εξηγήσουν τι συμβαίνει. Εγώ μπορώ μόνο να πω ότι δεν ξέρω να έχει αναστηθεί η μετοχή τενών (μετοχή μέλλοντος του τείνω), η οποία υπάρχει μόνο σε γραμματικές και δεν βρήκα να την χρησιμοποίησαν οι πρόγονοί μας ούτε σε πλάγια πτώση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού μπορεί να άρχισε το μπέρδεμα; Στα παλιότερα λεξικά έχουμε τένοντες και για τους ανθρώπους. Στο OED:

hamstring
a. In human anatomy, one of the tendons (four inner and one outer) which form the sides of the ham or space at the back of the knee; they are the tendons of the semimembranosus, semitendinosus, gracilis, sartorius, and biceps muscles of the thigh.

Παρόμοιο στο Webster και άλλα λεξικά.
1a : either of two groups of tendons at the back of the human knee
b : any of three muscles at the back of the thigh that function to flex and rotate the leg and extend the thigh

https://www.merriam-webster.com/dictionary/hamstring

American Heritage:
1. Any of the tendons at the rear hollow of the human knee.
2. or hamstrings The hamstring muscle.

https://www.ahdictionary.com/word/search.html?q=hamstring
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει αναπαραχθεί μαζικά ένα σφάλμα παρατονισμού, έτσι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι περίεργο, αλλά εγώ δεν αντιλαμβάνομαι μαζική αναπαραγωγή σε σοβαρές πηγές.
 
Στο Dorland's, πάντως, το hamstring αποδίδεται «ένας από τους τένοντες που οριοθετούν την ιγνυακή χώρα επί τα εκτός και επί τα εντός». Νομίζω ότι το «ιγνυακοί τένοντες» είναι μια χαρά ως συνοπτική απόδοση.
 
Top