metafrasi banner

entitlement

nickel

Administrator
Staff member
Πώς θα αποδίδατε εσείς αυτή τη σημασία του entitlement, αυτή την πεποίθηση ότι σου χρωστά η κοινωνία; Έπαρση, ψωροπερηφάνια, ελιτισμό, αίσθημα ανωτερότητας, κληρονομικό δικαίωμα; Άλλο;

Ορισμός στο ODE
:
The belief that one is inherently deserving of privileges or special treatment.

Παραδείγματα χρήσης:
no wonder your kids have a sense of entitlement
this entitlement mentality is completely out of control
He is an example of the indulged generation who have an entitlement mentality and who never learnt any history at school.
I found her to be really daunting as well, because of her entitlement and her wealth and her quiet power.
She is both a victim of the all-consuming celebrity culture and a perpetrator of bad decisions, the lack of self-control and an unhealthy sense of entitlement.
Her insufferable sense of entitlement has turned her into a laughing stock.
His entitlement attitude should be enough to add another decade to his sentence alone.
It was the arrogance he emitted when running the team, his hard dealing with local businesses, and his entitlement attitude.
He is really tired of her entitlement and you can tell he's regretting what he's gotten himself into.
Her neediness, her entitlement, are manifest in all she does.
His anger might also have betrayed his sense of entitlement.
She walks around with some strange sense of entitlement and ego, thanks to her own narcissism and dumb fans who strangely look up to her!
She has even passed on the entitlement mentality to her son.
 
Όπως πολύ ωραία το είπες: "πεποίθηση/αίσθηση/ιδέα ότι σου χρωστά η κοινωνία".
Αν θέλω κάτι σύντομο, μάλλον θα βάλω "αίσθηση ότι έχεις δικαίωμα/δικαιώματα".
Φυσικά, το context παίζει τεράστιο ρόλο.
Το πιο πιθανό είναι να το στρίψω με διάφορους τρόπους γιατί είναι μανίκι.
 
Όπως πολύ ωραία το είπες: "πεποίθηση/αίσθηση/ιδέα ότι σου χρωστά η κοινωνία".

Κι εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, πιο πολύ γύρω από τη φράση "μου χρωστάνε" παρά "έχω δικαιώματα".
Είδα ότι έχει αποδοθεί και με τη φράση "αίσθηση κυριότητας" και με τη φράση "αυτονόητο δικαίωμα", αλλά δε νομίζω ότι είναι εύστοχες αποδόσεις.

no wonder your kids have a sense of entitlement
καθόλου περίεργο που τα παιδιά σου έχουν την αίσθηση πως όλος ο κόσμος τους χρωστάει/ που τα παιδιά σου νιώθουν λες κι ο κόσμος τούς χρωστάει

His entitlement attitude should be enough to add another decade to his sentence alone.
Είχε μια στάση λες κι όλοι του χρωστάνε - και μόνο γι' αυτό θα 'πρεπε να "φάει"/να του δώσουν άλλα δέκα χρόνια

Ανάλογα με το ύφος του κειμένου, βέβαια.
 
.....
Συμφωνώ με τα παραπάνω, ιδιαίτερα με την άποψη της AoratiMelani.
Πιθανότατα, αξίζει να προστεθεί και η «νοοτροπία προνομιούχου».
 

pontios

Well-known member
... διακατέχεσαι εδώ από μια αίσθηση ή μια ψευδαίσθηση (στην πραγματικότητα); (is it a sense or a delusion/illusion?)

Έκτος από την πεποίθηση ότι "σου χρωστά η κοινωνία" .... μήπως παίζει και η αίσθηση/αντίληψη/νοοτροπία/πεποίθηση πως όλα σου ανήκουν ([δικαιωματικά)/U]; (which aligns with dominotheory's "νοοτροπία προνομιούχου")
 

Severus

Active member
θα συμπλήρωνα αέρας αποκλειστικότητας ή και σκέτο αέρας (όπως λέμε "πολύ αέρα έχεις πάρει") ή και μονολεκτικά "αξιώσεις"

β. παράλογη ή υπερβολική απαίτηση: Είχε την ~ να του γίνονται όλα τα χατίρια. Άνθρωπος με πολλές αξιώσεις / που έχει πολλές αξιώσεις, απαιτητικός.
(Πύλη)
 
Ή κάποια απόδοση με το ρήμα "δικαιούμαι", με το "δικαιωματικός", "δικαιωματικά";

She has even passed on the entitlement mentality to her son.
Έχει μεταδώσει στον γιο της ακόμα και τη νοοτροπία ότι δικαιούται τα πάντα/ότι τα δικαιούται όλα.

no wonder your kids have a sense of entitlement
Καθόλου περίεργο που τα παιδιά τους έχουν την αίσθηση ότι δικαιούνται τα πάντα.

this entitlement mentality is completely out of control
Αυτή η νοοτροπία ότι δικαιούμαστε τα πάντα έχει βγει εντελώς εκτός ελέγχου.

Στη θεραπεία σχημάτων βλέπω ότι ο όρος έχει αποδοθεί "αυτονόητο δικαίωμα" και "δικαιωματικότητα"

Το πρώτο ή δεύτερο βιβλίο που ανέλαβα μπαίνοντας στο επάγγελμα (διόρθωση) πριν από 15 χρόνια λεγόταν "Θεραπεία σχημάτων", και ξαφνικά αυτό το "δικαιωματικότητα" κάτι μου θυμίζει (επίσης μου θυμίζει και ότι δε μου αρέσει, κάτι σαν το "αβοηθητότητα", ίσως λίγο καλύτερο).
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην αναζήτησή μου για μονολεκτικό όρο δεν σκέφτηκα τη δικαιωματικότητα, αλλά τον δικαιωματισμό, που είναι ωστόσο κατοχυρωμένος για την απόδοση του human-rightism (droit(s)-de-l’hommisme, social justice activism).

Αν χρειαζόμασταν έναν μονολεκτικό όρο για ειδικά κείμενα, η δικαιωματικότητα μάς κάνει. Όχι όμως εκεί που ο αναγνώστης περιμένει κάτι που θα είναι τόσο οικείο όσο το entitlement για τον αγγλόφωνο αναγνώστη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
καλομαθικότητα

Προφανές στον σχηματισμό του κι άρα άμεσο στην αποκωδικοποίησή του, χωρίς πιθανότητα σύγχυσης με άλλους όρους.
 
Top